Strona głównaSportMŚ piłkarek ręcznych - złoto dla Holandii po wygranej z Hiszpanią w...

MŚ piłkarek ręcznych – złoto dla Holandii po wygranej z Hiszpanią w finale

-

Holandia zapewniła sobie mistrzostwo świata w ostatniej akcji meczu fot.Hiroshi Yakamura/EPA-EFE/Shutterstock

Holandia wygrała w japońskim Kumamoto z Hiszpanią 30:29 (16:13) w finale mistrzostw świata piłkarek ręcznych. To pierwszy w historii tytuł wywalczony przez ekipę „Pomarańczowych”. Wcześniej w niedzielę w meczu o brązowy medal Rosja pokonała Norwegię 33:28.

W finale obie drużyny stworzyły emocjonujące widowisko. Zwłaszcza imponujący był końcowy zryw Hiszpanek, które w drugiej połowie przegrywały już nawet różnicą pięciu bramek, ale na minutę przed ostatnią syreną doprowadziły do wyrównania 29:29.

Rozstrzygnięcie nastąpiło w ostatniej akcji spotkania, kiedy rzut karny wykorzystała Lois Abbingh.

Początek meczu należał do Hiszpanek, które szybko objęły czterobramkowe prowadzenie (6:2). Od stanu 9:5 straciły cztery gole z rzędu i to rywalki przejęły inicjatywę. W końcówce pierwszej połowy Holenderki popisały się serią trzech kolejnych bramek i na przerwę schodziły, prowadząc 16:13.

Po zmianie stron „Oranje” długo utrzymywały przewagę, która urosła do pięciu trafień (21:16, 22:17). W ich szeregach tradycyjnie prym wiodła Estavana Polman – zdobywczyni dziewięciu bramek. Szczypiornistki z Hiszpanii nie rezygnowały – ich pościg zakończył się sukcesem w 59. minucie po rzucie Marty Lopez. Ostatnie słowo należało jednak do Holenderek, które przed dwoma laty w Niemczech sięgnęły po brązowy medal MŚ, a w 2015 stanęły na drugim stopniu podium.

Hiszpanki z MŚ przywiozły wcześniej tylko jeden medal – brązowy w 2011 roku. Na trzecim stopniu podium stanęły także rok później podczas igrzysk olimpijskich w Londynie.

Obrończynie tytułu Francuzki zostałe wyeliminowane już w pierwszej fazie rozgrywek grupowych mundialu i ostatecznie zajęły dopiero 13. miejsce. Polki nie startowały.