Strona główna Sport ME koszykarek – triumf Hiszpanii po wygranej w finale z Francją

ME koszykarek – triumf Hiszpanii po wygranej w finale z Francją

-

Hiszpanki po raz trzeci zostały mistrzyniami Europy fot.Martin Divisek/EPA

Koszykarki Hiszpanii zdobyły złoty medal mistrzostw Europy. Wicemistrzynie olimpijskie i świata pokonały w finale Eurobasketu w Pradze Francuzki 71:55 (21:18, 18:12, 17:10, 15:15). To trzeci triumf zawodniczek z Półwyspu Iberyjskiego na Starym Kontynencie.

Zawodniczki z Płw. Iberyjskiego w finale wystąpiły czwarty raz (poprzednio 1993, 2007, 2013) i po raz trzeci w walce o złoto byłe lepsze od Francuzek. Wcześniej pokonały “Trójkolorowe” w 2013 roku w Orchies 70:69 i w 1993 w Perugii 63:53.

Do sukcesu poprowadził Hiszpanię duet Alba Torrens – Sancho Lyttle. Ta pierwsza uzyskała 18 pkt, a jej równa gra w całym turnieju sprawiła, że została wybrana do pierwszej piątki turnieju oraz uznana za najlepszą zawodniczkę mistrzostw (MVP). Druga miała w niedzielę 19 pkt i osiem zbiórek.

To był pojedynek dwóch wielkich zawodniczek, rozgrywających, które po raz ostatni uczestniczyły w ME i zapowiadają koniec kariery – 34-letniej Francuzki Celine Dumerc i o trzy lata starszej Hiszpanki Laiai Palau, mistrzyni Polski z CCC Polkowice z 2013 r. Dumerc była najskuteczniejszą w ekipie francuskiej – uzyskała 15 pkt. Po końcowym gwizdku obydwie miały łzy w oczach, ale ze szczęścia płakała tylko Palau, którą koleżanki podrzucały do góry na środku parkietu.

Spotkanie stało na wysokim poziomie. Hiszpanki grały dynamiczniej w ataku, miały przewagę w walce pod tablicami i lepiej broniły, trafiały też z większą skutecznością z dystansu. To wszystko sprawiało, że uzyskiwały stopniowo przewagę – prowadziły 15:10, 18:12. “Trójkolorowe” doprowadziły do remisu 18:18, ale błyskawicznie rzutem z dystansu odpowiedziała liderka wicemistrzyń olimpijskich Alba Torrens i było 21:18.

Francuzki nie potrafiły poradzić sobie z defensywą podopiecznych Lukasa Mondelo. Hiszpanki zbierały piłki po niecelnych rzutach rywalek (w całym meczu wygrały w tym elemencie 40:27) i wyprowadzały kontrataki. W 15. minucie taki styl gry przyniósł im najwyższe prowadzenie w pierwszej połowie meczu – 32:20.

“Trójkolorowe”, choć wspierane przez najliczniejszą w Pradze grupę kibiców przyjezdnych, w drugiej połowie nie potrafiły przeciwstawić się silnym fizycznie i grającym konsekwentnie rywalkom.

Trzecią kwartę Hiszpania wygrała 17:10 i po 30 minutach prowadziła 56:40. Zawodniczki trenera Mondelo do końca kontrolowały sytuację. Dwukrotnie pod koniec ostatniej części uzyskały najwyższe w spotkaniu prowadzenie różnicą 23 punktów – 69:46 i 71:48.

Francja, która o złoto walczyła po raz ósmy (mistrzostwo wywalczyła w 2001 i 2009 r.), musiała się zadowolić szóstym srebrnym krążkiem.

Do pierwszej piątki turnieju zostały wybrane: Alba Torrens, Francuzka Endene Miyem, Greczynka Evanthia Maltsi, Belgijka Emma Meesseman i Włoszka Cecilia Zandalasini.

Głównym arbitrem meczu o złoto był Janusz Calik z Krakowa.