0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSportManchester City zrezygnował, chwieje się projekt piłkarskiej Superligi

Manchester City zrezygnował, chwieje się projekt piłkarskiej Superligi

-

Manchester City jest pierwszym klubem, który oficjalnie zrezygnował z udziału w piłkarskiej Superlidze, o czym poinformował we wtorek wieczorem. Według spekulacji medialnych kilka innych jest bliskich podjęcia podobnej decyzji.

“Manchester City FC może potwierdzić, że formalnie podjął decyzję o wycofaniu się z grupy opracowującej plany europejskiej Superligi” – ogłosił angielski klub.

REKLAMA

W niedzielę ogłoszono, że 12 czołowych klubów piłkarskich Starego Kontynentu: Manchester City, Chelsea Londyn, Manchester United, Liverpool, Arsenal Londyn i Tottenham Hotspur z Anglii, hiszpańskie Real Madryt, Barcelona i Atletico Madryt oraz Juventus Turyn, AC Milan i Inter Mediolan z Włoch zdecydowało się utworzyć zamknięte rozgrywki, w których docelowo ma wziąć udział 20 zespołów.

Protesty kibiców, groźba sankcji ze strony FIFA i UEFA, presja wielu środowisk, w tym polityków, sprawiły, że na projekcie już drugiego dnia zaczęły się pojawiać pierwsze rysy, a wieczorem z kolejnych źródeł zaczęły dochodzić informacje, że się chwieje, a nawet upada.

Najpierw brytyjskie media przekazały, że Manchester City i Chelsea przygotowały już stosowne komunikaty o odstąpieniu od udziału w Superlidze, a agencja Associated Press zacytowała jednego z ministrów brytyjskiego rządu, który przyznał, że po serii rozmów “Manchester City i Chelsea dostrzegły sens porzucenia tego pomysłu”.

Do tego wieczorem przed stadionem Stamford Bridge, gdzie stołeczna drużyna w meczu ligowym podejmuje Brighton, jej sympatycy protestowali przeciw przystąpieniu do Superligi.

Niedługo później Manchester City oficjalnie – choć w zaledwie jednozdaniowym komunikacie – przekazał decyzję o porzuceniu idei Superligi.

Sprzeciw wobec nowych rozgrywek w imieniu piłkarzy Liverpoolu wyraził kapitan zespołu Jordan Henderson. “Nie podoba nam się to i nie chcemy, aby to weszło w życie” – oświadczył, a legenda klubu Kenny Dalglish wyraził nadzieję, że obecne władze “The Reds” podejmą “jedynie słuszną decyzję” i wycofają się z projektu.

Według różnych źródeł, blisko decyzji o pożegnaniu z Superligą jest też londyński Arsenal.

Kontrowersje wokół Superligi sprawiają, że brytyjski rząd zaczął się ponoć poważnie rozważać zmiany w prawie dot. właścicieli klubów piłkarskich. Coraz więcej przemawia za wprowadzeniem modelu niemieckiego, zgodnie z którym większościowy pakiet udziałów musi należeć do rodzimego kapitału. To pozwoliłoby ukrócić obecną samowolę właścicieli arabskich, amerykańskich czy rosyjskich.

Media spekulują też, że rezygnację z funkcji dyrektora generalnego Manchesteru United złożył Ed Woodward, jedna z czołowych postaci w separatystycznym projekcie Superligi.

Woodward, który ma pracować w klubie z Old Trafford tylko do końca sezonu, miał zrezygnować po tym, gdy nasilała się krytyka pomysłu, a inne angielskie kluby są blisko rezygnacji z uczestnictwa w nim.

Na podobny ruch miał się też zdecydować szefujący Juventusowi Turyn – innemu z założycieli Superligi – Andrea Agnelli. Włoch miał być jednym z głównych architektów idei rozłamu i powołania do życia nowych rozgrywek.

Głosy o pęknięciu dochodzą też z Hiszpanii. Niedawno wybrany na prezesa FC Barcelona Joan Laporta miał zdecydować, by ostateczną decyzję o przystąpieniu do Superligi oddać członkom klubu, którzy mieliby wypowiedzieć się w głosowaniu.

“To jest ich klub, więc niech to będzie też ich wybór” – cytowały Laportę hiszpańskie media, według których wynik głosowania – po tym, jakie opinie wyrażają socios – byłby jednoznaczny.

Ku rezygnacji ma się skłaniać również Atletico Madryt.

(PAP)

REKLAMA

2126811858 views

REKLAMA

REKLAMA

2126811875 views

REKLAMA

REKLAMA

2128608195 views

REKLAMA

2126811885 views

REKLAMA

2126811889 views

REKLAMA

2126811893 views