Strona głównaSportLiga NHL - pięć dogrywek w meczu Tampa Bay z Columbus. Falstart...

Liga NHL – pięć dogrywek w meczu Tampa Bay z Columbus. Falstart Blackhawks

-

Corey Crawford cztery razy musiał wyciągać krążek z siatki fot.Facebook

Hokeiści Tampa Bay Lightning pokonali w pierwszym meczu ćwierćfinału Konferencji Wchodniej NHL Columbus Blue Jackets 3:2, a do wyłonienia zwycięzcy potrzebowano aż pięciu dogrywek. To najdłuższe spotkanie w tej lidze w XXI wieku i czwarte w historii play-off. Blackhawks rozpoczęli rywalizację od porażki 1:4 z Vegas Golden Knights.

Decydującą bramkę zdobył Brayden Point w 10. minucie i 27. sekundzie piątej dogrywki, dla którego to było drugie trafienie w tym meczu.

Łącznie z przerwami mecz trwał sześć godzin i 13 minut.

„Nigdy nie grałem tak długo w spotkaniu. Nie wiem, ilu w ogóle facetów po drugiej stronie kiedykolwiek grało w tak długim meczu. To była zdecydowanie walka – fizyczna, psychiczna, ale wyszliśmy z tego” – powiedział Point.

Do historii przeszedł również fiński bramkarz Blue Jackets Joonas Korpisalo, który ustanowił rekord, broniąc aż 85 strzałów rywali. To najlepszy wynik w meczach play off od czasu prowadzenia oficjalnych statystyk, czyli od sezonu 1955/56.

Pod względem długości to czwarty mecz w historii NHL i piąty, w którym rozegrano pięć dogrywek.

Jednocześnie to najdłuższy mecz w NHL w XXI wieku. 4 maja 2000 roku w spotkaniu Philadelphia Flyers – Pittsburgh Penguins (4:3) decydująca bramka padła na początku 13. minuty (12:01) piątej dogrywki, jej zdobywcą był Keith Primeau.

Wyjątkowo długie spotkanie spowodowało, że przesunięto na kolejny dzień inny mecz w Konferencji Wschodniej, w tej samej hali w Toronto – Boston Bruins z Carolina Hurricanes.

W spotkaniach pierwszej rundy play-off Konferencji Zachodniej (w Edmonton) Calgary Flames pokonali Dallas Stars 3:2, a Vegas Golden Knights wygrali z Chicago Blackhawks 4:1.

Po pierwszej bezbramkowej tercji w drugiej Golden Knights w ciągu dwóch minut celnie trafili dwa razy. Wprawdzie chwilę później David Kampf zmniejszył deficyt do jednej bramki, ale w trzeciej odsłonie Reilly Smith zdobył dla Vegas dwa gole, ustalając wynik meczu.

To był pierwszy dzień ćwierćfinałów w rywalizacji o Puchar Stanleya. Wcześniej, po przerwie spowodowanej pandemią, po cztery drużyny w każdej konferencji, które były najlepsze w momencie przerwania rozgrywek, walczyły o rozstawienie w 1. rundzie play-off. Natomiast 16 ekip rywalizowało w parach do trzech zwycięstw w rundzie kwalifikacyjnej.

Półfinały konferencji zaplanowano na okres od 25 sierpnia, a finały – od 8 września.

Początek decydującej walki o Puchar Stanleya – 22 września w Edmonton. Zwycięzca zostanie wyłoniony najpóźniej 4 października. Tytułu broni St. Louis Blues. (PAP)