Strona głównaSportLegia awansowała z pierwszego miejsca

Legia awansowała z pierwszego miejsca

-

Orlando Sa zdobywając drugą bramkę przypieczętował awans Legii do nastepnej rundy Ligi Europejskiej z pierwszego miejsca fot.Bartłomiej Zborowski/EPA

Piłkarze Legii Warszawa pokonali Trabzonspor 2:0 w meczu bez udziału kibiców i awansowali do 1/16 finału Ligi Europejskiej jako zwycięzcy grupy L. Oba zespoły były już pewne miejsca w fazie pucharowej. Za burtą jest klub Łukasza Szukały – Steaua Bukareszt.

Puste trybuny w Warszawie to efekt kary nałożonej przez UEFA za niewłaściwe zachowanie sympatyków Legii podczas wyjazdowego spotkania z KSC Lokeren. Będzie ona obowiązywać także w meczu 1/16 finału.

Mistrz Polski zdobył pierwszą bramkę w 22. minucie po chaotycznej akcji, zakończonej nieudaną interwencją obrońcy gości – próbując wybić piłkę z linii bramkowej, trafił nią w plecy leżącego własnego bramkarza, a po chwili zatrzymała się w siatce. Drugi gol padł 10 minut po rozpoczęciu drugiej połowy. Wówczas efektownym dryblingiem i wykończeniem akcji popisał się Portugalczyk Orlando Sa.

W przeciwieństwie do minionego sezonu Legia spisała się w fazie grupowej LE bardzo dobrze. Odniosła pięć zwycięstw i wypracowała pięć punktów przewagi nad drugim Trabzonsporem.

Dzięki udanym występom UEFA wypłaci warszawskiemu klubowi 2,7 miliona euro. Jednak duża część tej kwoty zostanie przeznaczona na pokrycie strat wynikających z zamknięcia stadionu na dwa mecze oraz grzywny w wysokości 105 tysięcy euro.

W drugim spotkaniu tej grupy Metalist Charków przegrał u siebie 0:1 z KSC Lokeren. Ten rezultat nie miał już jednak wpływu na układ tabeli.

Z rozgrywkami pożegnała się Steaua Bukareszt. Z Szukałą w składzie przegrała w Rumunii z Dynamem Kijów 0:2 i zajęła trzecie miejsce w grupie J, za drużyną ukraińską (Łukasz Teodorczyk był rezerwowym) oraz duńskim Aalborgiem.

Dynamo, podobnie jak Legia i Trabzonspor, miało już awans w kieszeni. W takiej sytuacji przed pierwszym gwizdkiem w czwartek były też: Tottenham Hotspur, Besiktas Stambuł, FC Salzburg, Celtic, Dynamo Moskwa, PSV Eindhoven, Inter Mediolan, Feyenoord Rotterdam, Everton, Napoli oraz Fiorentina.

Po ostatniej kolejce dołączyły do nich, obok Aalborga: Borussia Moenchengladbach, Villarreal, FC Brugge, Torino, Dnipro Dniepropietrowsk, VfL Wolfsburg, Sevilla, Young Boys Berno oraz Guingamp.

Klub Waldemara Soboty – belgijskie FC Brugge – wywalczył pierwsze miejsce w grupie B po zwycięstwie 2:1 nad HJK Helsinki. 27-letni polski pomocnik nie znalazł się jednak w kadrze na to spotkanie.

Drugie miejsce zajęło Torino, którego kapitanem jest Kamil Glik. Drużyna z północnych Włoch rozgromiła na wyjeździe FC Kopenhaga 5:1. Od końcówki pierwszej połowy gospodarze grali w dziewiątkę po tym, jak sędzia pokazał dwie czerwone kartki w odstępie 10 minut. Polak grał od pierwszego do ostatniego gwizdka.

Drugie miejsce w grupie G zajęła Sevilla, która wygrała w decydującym o awansie meczu z HNK Rijeka 1:0. W składzie gospodarzy zabrakło Grzegorza Krychowiaka, który leczy uraz kostki. Lepszy w tej grupie był Feyenoord, który przypieczętował awans wyjazdowym zwycięstwem ze Standardem Liege 3:0.

W LE nie zagra już w tym sezonie bramkarz Estoril Praia Paweł Kieszek. Na zakończenie zmagań w grupie E portugalski zespół zremisował 1:1 z Panathinaikosem Ateny, a Polak oglądał mecz z ławki rezerwowych. Pierwsze miejsce zajęło Dynamo Moskwa – jako jedyny klub w tym sezonie odniosło komplet zwycięstw. W czwartek stołeczni pokonali na wyjeździe awansujące z drugiej pozycji PSV Eindhoven 1:0.

Pomimo zwycięstwa 1:0 nad Evertonem w grupie H odpadł także FK Krasnodar, którego piłkarzem jest zmagający się z poważną kontuzją Artur Jędrzejczyk. Drużyna z Liverpoolu awansowała z pierwszego miejsca, drugie zajął natomiast VfL Wolfsburg po zwycięstwie 3:0 nad Lille.

Z dobrej strony w grupie D pokazał się zespół FC Salzburg, który przed własną publicznością rozgromił 5:1 rumuńską Astrę Giurgiu. Austriacka ekipa zdobyła w fazie grupowej 21 bramek, pobijając o trzy dotychczasowy rekord rozgrywek. Drugie miejsce zajął Celtic, który niespodziewanie przegrał na wyjeździe z Dinamem Zagrzeb 3:4.

Do innej niespodzianki doszło w Stambule, gdzie Besiktas pokonał Tottenham 1:0 w grupie C. Mecz trzeba było dwukrotnie przerwać na kilkanaście minut z powodu awarii oświetlenia. Oba zespoły awansowały do fazy pucharowej, ale rzutem na taśmę pierwsze miejsce wywalczyli gospodarze czwartkowej potyczki.

We wtorek i w środę wyłoniono pozostałe osiem ekip, które zagrają w 1/16 finału LE. Są to zdobywcy trzecich miejsc w swoich grupach w Lidze Mistrzów: AS Roma, Ajax Amsterdam, Sporting Lizbona, Athletic Bilbao, Olympiakos Pireus, Liverpool, Zenit Sankt Petersburg i Anderlecht Bruksela.