REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Sport Legendarny baseballista Stan Musial nie żyje

Legendarny baseballista Stan Musial nie żyje

-

Legendarny amerykański baseballista Stan Musial zmarł w sobotę w wieku 92 lat. Mający polskie korzenie sportowiec przez 22 lata grał w barwach Saint Louis Cardinals. W 2011 roku został uhonorowany Prezydenckim Medalem Wolności.

 

fot. Stan Musial w 2011 roku z rąk Baracka Obamy otrzymał Prezydencki Medal Wolności

O śmierci Stana Musiala poinformowali sobotę przedstawiciele Saint Louis Cardinals, z którym całą swą karierę związał „Stan the Man”, jak nazywany był sportowiec. 92-letni baseballista zmarł w swym domu w Laude w Missouri, w otoczeniu rodziny.

Właściciel drużyny Bill De Witt Jr. w specjalnym oświadczeniu wydanym w niedzielę napisał: „Stan Musiał był najlepszym baseballistą St. Louis Cardinals i jednym z najlepszych baseballistów w historii tego sportu. W imieniu naszej organizacji składam najszczersze kondolencje jego rodzinie, w szczególności dzieciom: Richardowi, Gerry’emu, Janet i Jean oraz 11 wnuczętom 12 prawnuczętom”.

Stan Musial w barwach „Kardynałów” grał 22 sezony, od 1941 do 1963 roku, siedem razy zdobywając mistrzowski tytuł. Trzykrotnie wybrany został najlepszym zawodnikiem amerykańskiej Ligii baseballowej oraz najlepszym graczem dekady w latach 1946-1956. W 1968 roku przed stadionem jego drużyny w St. Louis stanął pomnik znakomitego baseballisty. Na wieść o jego śmierć fani baseballu przed jego pomnikiem zaczęli składać kwiaty i znicze upamiętniające jego sportowe dokonania.

Stanley Frank Musial przyszedł na świat 21listopada 1920 w Pensylwanii. Jego matka, Maria z pochodziła z Czech. Ojciec, Łukasz był polskim imigrantem. Do Stanów Zjednoczonych przybył w Kutna. Stan Musial w rodzinnym mieście ojca otrzymał tytuł honorowego obywatela.

W lutym 2011 roku z rąk Baracka Obamy Stan Musiał odebrał Prezydencki Medal Wolności za swoje zasługi dla amerykańskiego sportu.

km

 

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks