REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Sport Kibice Jagiellonii wybrali jedenastkę stulecia

Kibice Jagiellonii wybrali jedenastkę stulecia

-

- Advertisement -

Tomasz Frankowski rozegrał w zespole Jagiellonii 141 meczów, strzelając 60 goli fot.Facebook

Tomasz Frankowski okazał się piłkarzem najczęściej wybieranym przez kibiców w głosowaniu na jedenastkę stulecia Jagiellonii Białystok. W składzie znalazło się dwóch graczy z obecnej drużyny występującej w ekstraklasie; trenerem stulecia klubu został Michał Probierz.

Trwające dwa miesiące internetowe głosowanie było poprzedzone wyborem 44 piłkarzy z różnych okresów działalności klubu oraz czterech trenerów do finałowego głosowania. Oddano wtedy ponad 88 tys. głosów.

Wyboru jedenastu piłkarzy do składu stulecia dokonało ponad 2,3 tys. osób. Ostatecznie w tym składzie znalazło się aż dziewięciu piłkarzy, którzy w białostockim zespole grali w ostatnich dziesięciu latach, w tym dwóch – obecny kapitan Taras Romanczuk i chorwacki stoper Ivan Runje – aktualnie grających w Jagiellonii, która w tym sezonie walczy o jak najwyższe miejsce w grupie mistrzowskiej ekstraklasy. W drużynie kibiców znalazło się też miejsce dla Rafała Grzyba, obecnie asystenta w sztabie szkoleniowym zespołu.

Najczęściej wybieranym piłkarzem okazał się wychowanek Jagiellonii Tomasz Frankowski, który choć nie osiągnął z nią największych klubowych sukcesów, to w tym zespole rozegrał 141 meczów strzelając 60 goli i w Białymstoku w 2013 roku zakończył swoją karierę.

Dużą popularnością przy wyborze cieszył się również Kamil Grosicki. Wśród trenerów bezkonkurencyjny okazał się Michał Probierz, z którym wiążą się największe sukcesy piłkarskiego zespołu Jagiellonii w ostatnim dziesięcioleciu, m.in. zdobycie Pucharu Polski w 2010 roku czy medale mistrzostw kraju.

Skład kibicowskiej jedenastki stulecia, to bramkarz Marian Kelemen, prawy obrońca Alexis Norambuena, stoperzy Andrius Skerla i Ivan Runje, lewy obrońca Jacek Chańko, prawy pomocnik Przemysław Frankowski, środkowi pomocnicy Taras Romanczuk i Rafał Grzyb, lewy pomocnik Kamil Grosicki oraz napastnicy – Jacek Bayer i Tomasz Frankowski.

Przy okazji powstała też jedenastka zestawiona przez ekspertów, m.in. dziennikarzy sportowych. Różni się ona zawodnikami tylko na dwóch pozycjach. Bramkarzem w tej drużynie został Mirosław Sowiński, zaś miejsce Romanczuka w środkowej linii zajął Dariusz Czykier.

Za datę powstania Jagiellonia przyjmuje się maj 1920 roku. Wówczas żołnierze stacjonującego w Białymstoku Batalionu Zapasowego 42. Pułku Piechoty powołali do życia koło sportowe – sekcję piłki nożnej. Pierwszy mecz rozegrano 30 maja 1920 roku, w którym ten zespół wygrał z Kresowcami 5:1.

Na sportowej mapie regionu, jako klub pod tą nazwą, Jagiellonia pojawiła się 27 stycznia 1932 roku wskutek połączenia Wojskowego Klubu Sportowego 42. Pułku Piechoty (piłka nożna, lekkoatletyka) oraz istniejącego od 1927 r. Klubu Sportowego Związku Młodzieży Wiejskiej, gdzie działała sekcja lekkoatletyczna.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Enable Notifications.    Ok No thanks