Strona głównaSportFrench Open - Świątek i Hurkacz w trzeciej rundzie. Bezproblemowe zwycięstwa

French Open – Świątek i Hurkacz w trzeciej rundzie. Bezproblemowe zwycięstwa

-

Liderka światowej listy Iga Świątek pokonała Amerykankę Alison Riske 6:0, 6:2 w drugiej rundzie wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. Kolejną rywalką polskiej tenisistki będzie Danka Kovinic z Czarnogóry. To 30. z rzędu zwycięski pojedynek Świątek. Natomiast rozstawiony z numerem 12 Hubert Hurkacz wygrał z włoskim tenisistą Marco Cecchinato 6:1, 6:4, 6:2. Kolejnym rywalem Polaka, który do trzeciej rundy dotarł pierwszy raz w karierze, będzie Belg David Goffin.

Pojedynek Świątek trwał tylko 61 minut. W pierwszym secie nie było żadnych emocji. W drugim rywalka postawiła nieco większy opór, ale wystarczyło to jedynie do wygrania przez Riske dwóch gemów – przy stanie 3:0 i 4:1 dla Polki.

„Jestem naprawdę zadowolona. Gram bardzo solidny tenis. Element koncentracji też jest dla mnie ważny przed każdym spotkaniem. Staram się od początku wywierać presję na rywalki. O ile pamiętam, to chyba był mój pierwszy mecz na korcie Suzanne Lenglen. Dziękuję kibicom za wsparcie” – powiedziała Polka tuż po meczu.

To jej 30. z rzędu zwycięski pojedynek. Seria Świątek jest czwartą najdłuższą w kobiecym tenisie od 2000 roku. Dłużej bez porażki pozostawały tylko: Amerykanka Venus Williams – 35, jej siostra Serena – 34 oraz Belgijka Justine Henin – 32.

„Światowa jedynka nie traciła czasu na korcie Suzanne Lenglen, nie okazując litości rywalce” – napisała po czwartkowym meczu agencja Reuters.

Jak przypomniano, Świątek wygrała 44 z ostatnich 45 setów w swoich meczach. Pozostaje niepokonana od czasu porażki w lutym z Łotyszką Jeleną Ostapenko w Dubaju.

W tym roku Polka aż 15 razy wygrała seta 6:0. Od 2000 roku najlepsza pod tym względem jest Serena Williams – 25 razy w 2013 roku, ale Świątek ma na poprawienie tego rekordu jeszcze pół roku.

Tenisistka z Raszyna, która 31 maja skończy 21 lat, grała wcześniej dwa razy z Riske i w obu spotkaniach była górą. Wygrała w ubiegłym roku w pierwszej rundzie w Madrycie, a tydzień później w meczu otwarcia w Rzymie Amerykanka skreczowała.

Świątek jest triumfatorką French Open z 2020 roku. W obecnym sezonie wygrała już pięć turniejów – w Dausze, Indian Wells, Miami, Stuttgarcie oraz Rzymie.

W trzeciej rundzie zmierzy się z 95. w światowym rankingu 27-letnią Kovinic, z którą nie miała jeszcze okazji dotychczas rywalizować.

Hurkacz rywalizację na kortach imienia Rolanda Garrosa zaczął od wygranej z Włochem Giulio Zeppierim 7:5, 6:2, 7:5. Pokonanie Cecchinato zajęło mu zaledwie godzinę i 29 minut.

Mierzył się z nim po raz drugi i odniósł drugie zwycięstwo. Poprzednie miało miejsce w 2019 roku na trawiastym korcie w Eastbourne.

29-letni Włoch obecnie w rankingu zajmuje 132. miejsce, ale w 2019 roku sklasyfikowany był na 16. pozycji. We French Open sporą niespodziankę sprawił cztery lata temu, kiedy odpadł dopiero w półfinale.

W starciu z Hurkaczem nie miał wiele do powiedzenia. 25-letni wrocławianin grał agresywnie i uważnie; wymusił na rywalu aż 38 błędów. W dodatku świetnie serwował – Cecchinato nie miał nawet jednej okazji do przełamania.

Z Goffinem Hurkacz grał zaledwie 16 dni temu w pierwszej rundzie w Rzymie. Po zaciętym boju górą był Belg 7:6 (10-8), 7:6 (7-2). To była ich jedyna w historii konfrontacja.

31-letni Goffin w światowym rankingu zajmuje 48. miejsce. Najwyżej – pięć lat temu – sklasyfikowany był na siódmym miejsce. W dorobku ma sześć wygranych turniejów ATP – ostatni w marcu w Marrakeszu.

We French Open najlepszy wynik Belga to ćwierćfinał w 2016 roku. Na otwarcie obecnej edycji pokonał Czecha Jiriego Leheckę 6:4, 4:6, 6:4, 6:4, a w czwartek rozstawionego z numerem 24 Amerykanina Francesa Tiafoe 3:6, 7:6 (7-1), 6:2, 6:4.