Strona głównaSportEuro 2020 - Czechy - Dania 1:2. Piękny sen trwa

Euro 2020 – Czechy – Dania 1:2. Piękny sen trwa

-

Spotkanie Czechów z Duńczykami, choć bez udziału drużyn ze ścisłej światowej czołówki, zapowiadało się bardzo ciekawie. Czesi sprawili w 1/8 finału dużą niespodziankę, wygrywając 2:0 z faworyzowanymi Holendrami.

Natomiast Duńczycy imponowali skutecznością – strzelili osiem goli w dwóch poprzednich meczach (4:1 z Rosją i 4:0 z Walią w 1/8 finału). Pokazali, że otrząsnęli się po dramatycznych wydarzeniach z pierwszego meczu (0:1 z Finlandią), gdy ataku serca doznał Christian Eriksen. Lider tej reprezentacji czuje się już dobrze, ale nie wiadomo, czy kiedykolwiek wróci do profesjonalnego futbolu.

Trener Danii Kasper Hjulmand nie dokonał w sobotę żadnej zmiany w wyjściowym składzie w porównaniu z meczem z Walią, a selekcjoner Czechów Jaroslav Silhavy zdecydował się wystawić wracającego po przerwie za kartki lewego obrońcę Jana Borila (na ławkę wrócił Pavel Kaderabek).

Mecz w dalekim Baku był rozgrywany w upale i przy dużej wilgotności. Rozpoczął się jednak od bardzo intensywnej gry Duńczyków, którzy już w piątej minucie objęli prowadzenie. Po dośrodkowaniu z rzutu różnego mocnym i precyzyjnym strzałem głową popisał się Thomas Delaney.

Osiem minut później podopieczni Hjulmanda mogli podwyższyć prowadzenie, ale dogodnej sytuacji nie wykorzystał szybki Mikkel Damsgaard, obchodzący tego dnia 21. urodziny.

Duńczycy wciąż atakowali i wkrótce potem przed szansą stanął Delaney, lecz kopnął niecelnie.

W odpowiedzi Tomas Holes, bohater meczu 1/8 finału z Holendrami (gol i asysta), był bliski powodzenia – powstrzymał go Kasper Schmeichel.

Krótko przed przerwą sytuacja Duńczyków stała się jeszcze bardziej komfortowa. W 42. minucie po świetnej akcji i dośrodkowaniu z lewej strony Joakima Maehle do siatki trafił z bliska Kasper Dolberg.

To trzeci gol 23-letniego napastnika Nice w turnieju, choć nie grał dotychczas zbyt dużo. To był jego trzeci mecz mistrzostwach, a drugi w podstawowym składzie (wcześniej zagrał ostatnie pół godziny z Rosją w fazie grupowej).

W przerwie trener Czechów dokonał dwóch zmian, na boisko weszli Jakub Jankto i Michael Krmencik. Od razu po rozpoczęciu drugiej połowy nowi piłkarze dali sygnał do odrabiania strat.

W ciągu kilku minut Czesi kilka razy zagrozili bramce Schmeichela i w końcu dopięli swego. W 49. minucie świetnym strzałem popisał się Patrik Schick, po podaniu Vladimira Coufala.

To piąty gol Schicka w turnieju, dzięki czemu zrównał się z liderem klasyfikacji strzelców Cristiano Ronaldo (Portugalia odpadła w 1/8 finału).

W tym okresie meczu Duńczycy sprawiali wrażenie, jakby zostali po pierwszej połowie w szatni…

Ocknęli się dopiero po kilku minutach od straty gola. Czesi nie atakowali już z taką intensywnością, zresztą przy takiej pogodzie było to praktycznie niemożliwe.

W ekipie Duńczyków sporo ożywienia wniósł wprowadzony do gry w trakcie drugiej połowy Yussuf Poulsen. Piłkarz RB Lipsk kilka razy zagroził bramce rywali, np. w 78. minucie jego mocny strzał obronił Tomas Vaclik.

W końcówce spotkania Czesi próbowali jeszcze dośrodkowań na pole karne, ale tam bezbłędnie spisywał się doświadczony obrońca Simon Kjaer.

„Vi er rode, vi er hvide, vi er danske dynamite (jesteśmy czerwoni, jesteśmy biali, jesteśmy duńskim dynamitem)” – mogli zaśpiewać liczni jak na tak daleką podróż duńscy kibice.

Ich ulubieńcy zmierzą się w środowym półfinale na Wembley ze zwycięzcą wieczornego ćwierćfinału Anglia – Ukraina.

Dla Danii to pierwszy od 1992 roku awans do półfinału ME – wówczas triumfowała sensacyjnie w całej imprezie.

Jaroslav Silhavy (trener reprezentacji Czech): „Po pierwszej połowie przegrywaliśmy 0:2 i musieliśmy coś z tym zrobić, więc dodaliśmy kolejnego napastnika i zagraliśmy systemem 4-4-2. Zepchnęliśmy Duńczyków i zdobyliśmy bramkę. Ale z biegiem czasu nie mieliśmy wystarczająco sił, żeby wyrównać. Jesteśmy wdzięczni wszystkim naszym zawodnikom za występ podczas turnieju. Dzisiaj byli rozczarowani, widziałem nawet łzy w ich oczach. Byliśmy jednak bliscy ogromnego sukcesu, a dotarcie do ćwierćfinału to wielkie osiągnięcie dla całego czeskiego futbolu. Jestem dumny z moich piłkarzy. Musieliśmy walczyć przeciwko silnym drużynom, wiele z nich nie doszło tak daleko jak my. Myślę też, że kibice docenią to, jak walczyliśmy do ostatniej chwili. Wszyscy zawodnicy zasługują na podziękowania.”

Kasper Hjulmand (trener reprezentacji Danii): „To magiczne. Pierwszą rzeczą, którą pokazałem piłkarzom, kiedy się spotkaliśmy, było zdjęcie Wembley z czasu, gdy byliśmy tam jesienią. Powiedziałem, że tam wrócimy (w Londynie odbędą się półfinały i finał – PAP). Dzisiaj czułem się, jakbyśmy znów zagrali na stadionie w Danii, dzięki wsparciu naszych fanów. Jesteśmy bardzo wdzięczni. Nie było dzisiaj ładnej gry, ale była walka i fantastyczny bramkarz. Baterie były prawie rozładowane, ale awans do półfinału Euro to wielka sprawa”.

Thomas Delaney (piłkarz reprezentacji Danii, strzelec gola na 1:0): „To jest fantastyczne. Wprawdzie mecz nie rozwinął się później tak, jak się spodziewaliśmy, ale wytrzymaliśmy. Tak naprawdę nie ma znaczenia, jak przebiegało to spotkanie. To już jest do zapomnienia, najważniejsze, że przeszliśmy dalej”.

Patrik Schick (piłkarz reprezentacji Czech, strzelec pięciu goli w turnieju): „Jesteśmy bardzo rozczarowani, tutaj wszystko się dla nas kończy. Myślę, że zrobiliśmy wszystko, aby odnieść sukces, ale w ostatnich minutach nie mieliśmy już mocy, aby obrócić to na naszą korzyść. W drugiej połowie staraliśmy się grać szybciej i wywierać na nich większą presję. Wyglądało to obiecująco po szybkim golu kontaktowym. Ale nie znaleźliśmy sposobu na wyrównanie. Pod koniec po prostu zabrakło nam sił. Jeśli chodzi o moje cele – tak, to był dobry turniej. Wszyscy czujemy, że dzisiaj mogliśmy mieć więcej. Dania nie była drużyną nie do pokonania i przepraszamy za to”.