Strona głównaSportEl. MME - Niemcy - Polska 0:4. Biało-czerwoni rozgromili lidera

El. MME – Niemcy – Polska 0:4. Biało-czerwoni rozgromili lidera

-

Polska wygrała na wyjeździe z liderem grupy B Niemcami aż 4:0 (3:0) w meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy do lat 21. Dwie bramki w Aspach zdobył Adrian Benedyczak, a po jednej Michał Skóraś i Kacper Kozłowski. Rywale od 19. minuty grali w dziesiątkę.

Skład reprezentacji Polski: Cezary Miszta – Konrad Gruszkowski, Łukasz Bejger, Kamil Kruk, Jakub Kiwior, Michał Skóraś (84. Mateusz Żukowski) – Nicola Zalewski (62. Kacper Kozłowski), Mateusz Bogusz, Łukasz Poręba, Jakub Kamiński – Adrian Benedyczak (69. Kacper Śpiewak).

Podopieczni Macieja Stolarczyka odnieśli w Aspach duży sukces, wygrywając wysoko z rywalem, który w czterech poprzednich meczach eliminacji młodzieżowych ME odniósł komplet zwycięstw.

Losy spotkania rozstrzygnęły się praktycznie już w pierwszym kwadransie, po którym biało-czerwoni prowadzili aż 3:0. Najpierw dwie bramki w sytuacjach sam na sam z bramkarzem zdobył Adrian Benedyczak – obie po podaniach bardzo aktywnego w tym meczu Jakuba Kamińskiego.

W 15. minucie prowadzenie Polaków podwyższył po efektownej indywidualnej akcji Michał Skóraś. Gospodarze mieli pretensje do arbitra za uznanie gola. Chwilę wcześniej Skóraś nadepnął bowiem piłkarza rywali i gdyby był VAR, zapewne doszłoby do sprawdzenia tego zdarzenia.

Cztery minuty później sytuacja Niemców stała się jeszcze trudniejsza. Za faul na środku boiska na wychodzącym na tzw. czystą pozycję Benedyczaku czerwoną kartkę zobaczył Manuel Mbom.

Osłabieni gospodarze dążyli do zdobycia choćby jednej bramki, lecz znakomicie spisywał się golkiper Legii Warszawa Cezary Miszta. Miał też nieco szczęścia – w 45. minucie piłka po strzale z rzutu wolnego Angelo Stillera trafiła w słupek.

W drugiej połowie Niemcy dość długo mieli przewagę, stworzyli kilka sytuacji, ale w końcówce spotkania do głosu doszli biało-czerwoni. W 87. minucie sytuacji sam na sam nie wykorzystał Kamiński.

Trzy minuty później pracowitego piłkarza Lecha znów powstrzymał bramkarz rywali, ale przy dobitce Kacpra Kozłowskiego był już bezradny.

Mimo porażki Niemcy pozostali na pierwszym miejscu w tabeli, jednak mają taki sam dorobek punktowy jak Izrael (po 12). Polacy awansowali na trzecią pozycję – 10.

We wtorek biało-czerwoni podejmą w Krakowie – na stadionie „Pasów” – Łotwę, którą na inaugurację eliminacji pokonali na jej terenie 2:0.

Turniej finałowy MME odbędzie się latem 2023 w Gruzji i Rumunii. Awans wywalczą zwycięzcy dziewięciu grup oraz najlepszy zespół z drugiego miejsca. Pozostałe drużyny z drugich lokat utworzą cztery pary barażowe. Stawkę uzupełnią obaj współgospodarze.