Strona głównaSportEl. ME piłkarek ręcznych – Litwa - Polska 27:40. Przypieczętowanie pierwszego miejsca...

El. ME piłkarek ręcznych – Litwa – Polska 27:40. Przypieczętowanie pierwszego miejsca w grupie

-

Polskie piłkarki ręczne pokonały w Alytusie Litwę 40:27 (19:15) w meczu 5. kolejki eliminacji mistrzostw Europy. Wygrana przesądziła o zajęciu przez biało-czerwone pierwszego miejsca w grupie 1. Zespół trenera Arne Senstada na zakończenie kwalifikacji, w niedzielę w Lubinie, podejmie Szwajcarię.

Był to 18. w historii mecz obu drużyn i 16. wygrana Polek. Poprzednio biało-czerwone triumfowały (36:22) 6 października 2021 w Opolu – na inaugurację kwalifikacji EURO 2022. Hala w Alycie już raz gościła te zespoły – w czerwcu 2006 w meczu barażowym o awans do mistrzostw świata Polki wysoko zwyciężyły 28:18.

Litwinki, które nie miały już szans na awans, środową potyczkę zaczęły od skutecznych rzutów z gry oraz linii siódmego metra. Szybko, po niespełna trzech minutach, przełożyło się to na ich prowadzenie 3:1. Kolejne trzy gole zdobyły Polki. Na krótko gra się wyrównała, a z czasem drużyna gości zaczęła powiększać przewagę. Nie było ona jednak przekonująca. W zespole gospodarzy wyróżniała się mocno zbudowana, obrotowa Siomona Kolosove, która na co dzień zdobywa doświadczenie w drugoligowym Fuesche Berlin. Skutecznie ją wspierała Roberta Strope, uzyskując do przerwy połowę ze swoich 10 trafień.

Drużyna gospodarzy najwięcej problemów miała z postawieniem szczelnej obrony w sektorze centralnym. Polki szybko się o tym przekonały i właśnie stąd inicjowały wiele udanych akcji. Początkowo brylowała w tym zwłaszcza Monika Kobylińska. Więcej czasu do wykazania się między słupkami dostała najmłodsza z polskich reprezentacyjnych bramkarek Barbara Zima. Całością umiejętnie dyrygowała rozgrywająca Kinga Achruk, która 202. mecz w reprezentacji uświetniła dwoma golami.

Po rocznej przerwie, w dużej mierze wynikającej z kontuzji, w zespole narodowym ponownie zagrała Aneta Łabuda. Prawoskrzydłowa kilka razy zaprezentowała swoją imponującą szybkość, co pozwoliło zamienić kontry na kolejne gole (4/4 do przerwy).

Po zmianie stron przewaga biało-czerwonych nie podlegała dyskusji. Zespół trenera Arne Senstada, dopingowany przez małą grupę kibiców z Polski, mógł pozwolić sobie na kilka efektownych zagrań. Łabuda w trzecim kwadransie, z rzutu karnego, zaliczyła setną bramkę w reprezentacji.

Litwinki zupełnie straciły koncentrację, popełniały proste błędy, co znacznie ułatwiło zadanie coraz swobodniej grającym Polkom. W finałowych minutach jedyną niewiadomą były rozmiary zwycięstwa. Po raz ostatni biało-czerwone 40 bramek zdobyły 27 września 2017 z Włochami (40:13) w Lubinie w spotkaniu eliminacji ME. Właśnie tam w niedzielę zakończą kwalifikacje EURO 2022 spotkaniem ze Szwajcarią.

W grupie 1 rywalizowała Rosja, która została zawieszona przez europejską federację. Polki dwukrotnie za mecze ze „Sborną” otrzymały walkowery.