REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSportEkstraklasa piłkarska - wojewoda zamknął stadion Lecha Poznań

Ekstraklasa piłkarska – wojewoda zamknął stadion Lecha Poznań

-

Wojewoda wielkopolski zdecydował w poniedziałek o zamknięciu dla publiczności stadionu w Poznaniu 20 lipca, kiedy zaplanowano mecz pierwszej kolejki Ekstraklasy Lech Poznań – Piast Gliwice. Poznański klub twierdzi, że wojewoda stosuje zbiorową odpowiedzialność.

fot.EPA/Jakub Kaczmarczyk
fot.EPA/Jakub Kaczmarczyk

Decyzja zapadła po zdarzeniach, do których doszło 28 maja w Poznaniu, w trakcie meczu Lecha z Ruchem Chorzów. Kibice zorganizowali wówczas tzw. oprawę meczu z użyciem zakazanych materiałów pirotechnicznych. Według wojewody Piotra Florka, władze klubu nie robią nic, by do takich zdarzeń nie dochodziło.

REKLAMA

O zamknięciu stadionu wojewoda wielkopolski poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej.

Jak podkreślił Piotr Florek, użycie materiałów pirotechnicznych wiąże się z zagrożeniem życia i zdrowia osób przebywających na stadionie. Istnieje zagrożenie podpalenia sektorówki, która może być wykonana z łatwopalnego materiału. „Stadiony w Polsce nie są przystosowane do odpalania rac, nie ma na nie zgody i jej nie będzie” – podkreślił.

W opinii Piotra Florka, władze klubu nie robią nic, by chronić życie i zdrowie kibiców przed potencjalnym zagrożeniem.

„Moim zdaniem, na meczach Lecha Poznań ochrona nigdy nie panowała całkowicie nad bezpieczeństwem na całym stadionie. Twierdzę, że klubem rządzą kibice i oni wyznaczają reguły gry. Klub zdaje sobie z tego sprawę, ale nie potrafi temu przeciwdziałać ” – powiedział wojewoda.

„Jest mi przykro jeśli chodzi o trenera, piłkarzy, że będą musieli rozegrać mecz bez udziału publiczności, ale winię klub i samego prezesa” – dodał.

Jego zdaniem klub nie podejmuje żadnych działań, by poprawić bezpieczeństwo na terenie obiektu.

„Gdy wszczęte zostało postępowanie administracyjne (ws. ew. zamknięcia stadionu – PAP), klub się w ogóle nie wypowiedział. Do tej pory nie ma żadnych zakazów klubowych. Służby porządkowe organizatora nie interweniują, nie działają” – powiedział wojewoda.

„Rozmawiałem z prezesem klubu, by nie wyrażać zgody na sektorówki. Wiemy, że gdy jest taka zgoda to sektorówkom towarzyszą zazwyczaj race. Klub zgodził się jednak na sektorówki i odpalono race” – dodał.

Piotr Florek zapowiedział, że jeśli w przyszłości dojdzie do kolejnego użycia materiałów pirotechnicznych – będą kolejne decyzje o zamknięciu stadionu. „Nie można igrać życiem i zdrowiem ludzkim. Ileś razy się udało, ale kiedyś się nie uda, dojdzie do podpalenia” – podkreślił.

„Zamykanie tylko jednej trybuny, kiedy klub nic nie robi by wyeliminować te osoby, które stwarzają zagrożenie, nic nie daje. Więc albo cały stadion jest otwarty i jest na nim bezpiecznie, albo nie ma innego wyjścia i trzeba podejmować decyzje o jego zamknięciu” – powiedział.

W opinii poznańskiego klubu decyzja Piotra Florka jest zła i nie rozwiązuje problemu. Jak podkreślono w komunikacie umieszczonym w poniedziałek na stronie internetowej Lecha Poznań, wojewoda stosuje zbiorową odpowiedzialność.

„To zła decyzja, która nie rozwiązuje problemu, a po raz kolejny zamiata go pod dywan. Ukarano nie sprawców przestępstwa, a poznaniaków, Wielkopolan, wszystkich kibiców Lecha Poznań. Gratulujemy wojewodzie skuteczności, bo pośród ukaranych znajduje się przecież te kilkadziesiąt osób, które odpaliły race podczas meczu Lech – Ruch” – napisano.

Jak podkreślono, klub stosuje wszystkie wyśrubowane przepisy bezpieczeństwa, które obowiązywały choćby podczas UEFA EURO 2012, stadion jest miejscem bezpiecznym i cieszącym się największą w Polsce frekwencją na meczach.

Z wnioskiem o zamknięcie obiektu wystąpił do wojewody szef wielkopolskiej policji. Od decyzji wojewody przysługuje odwołanie do Ministra Spraw Wewnętrznych.

W ostatnich latach wojewoda kilkakrotnie decydował o zamknięciu stadionu, lub trybuny nr 2, na której zasiadają najzagorzalsi fani Lecha.

W 2011 roku, po finałowym meczu Pucharu Polski w Bydgoszczy pomiędzy Lechem a Legią Warszawa, doszło do zamieszek z udziałem fanów obu drużyn. Wojewoda wielkopolski zamknął wtedy cały stadion na jeden mecz.

W grudniu 2012 roku, podczas spotkania ligowego ze Śląskiem Wrocław, odpalono setki rac, a mecz musiał zostać na moment przerwany. Wówczas na jedno spotkanie została wyłączona z użytkowania jedna trybuna.

Za wywieszenie transparentu „Litewski chamie, klęknij przed polskim panem” w meczu Ligi Europejskiej Lecha z Żalgirisem Wilno w sierpniu 2013 roku, wojewoda zamknął II (rz.) trybunę na jeden mecz. Grzywną i zamknięciem na jeden mecz w europejskich pucharach II (rz.) trybuny ukarała wówczas Lecha także Komisja Dyscyplinarna UEFA.

Decyzja o zamknięciu trybuny numer II i sektora gości zapadła także po tym, jak w kwietniu 2014 roku, w meczu Lecha z Jagiellonią znów odpalono race.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2097996515 views

REKLAMA

REKLAMA

2097996748 views

REKLAMA

2099793140 views

REKLAMA

2097996891 views

REKLAMA

2097996992 views

REKLAMA

2097997102 views