Strona głównaSportEkstraklasa piłkarska - Legia ucieka rywalom, przepiękne bramki w Szczecinie

Ekstraklasa piłkarska – Legia ucieka rywalom, przepiękne bramki w Szczecinie

-

Legia wygrywając w Poznaniu zrobiłą duży krok w kierunku mistrzostwa Polski fot.Facebook
Legia wygrywając w Poznaniu zrobiła duży krok w kierunku mistrzostwa Polski fot.Facebook

Piłkarze trzeciej w tabeli Cracovii zremisowali w Szczecinie z czwartą Pogonią 2:2 w niedzielnym meczu 28. kolejki ekstraklasy. Dzień wcześniej mistrz Polski Lech Poznań uległ u siebie liderowi i wicemistrzowi kraju Legii Warszawa 0:2.

Kibice w Szczecinie oglądali cztery bramki, z czego trzy pierwsze po bardzo efektownych strzałach. Pogoń prowadziła od ósmej minuty po trafieniu z rzutu wolnego Węgra Adam Gyurcso. Wyrównał w 26. minucie Słowak Tomas Vestenicky, a na początku drugiej połowy prowadzenie Cracovii zapewnił również pięknym uderzeniem Mateusz Wdowiak.

Ostatnie słowo należało jednak do Pogoni. W 56. minucie wynik na 2:2 ustalił strzałem z bliska Dawid Kort. W tabeli, dwie kolejki przed zakończeniem sezonu zasadniczego, oba zespoły mają po 44 punkty, zajmują trzecie (Cracovia) i czwarte (Pogoń) miejsce.

Na piąte awansowało Zagłębie (41). Lubinianie również w niedzielę pokonali na wyjeździe Górnika Łęczna 2:0 po bramkach Krzysztofa Piątka i Jarosława Kubickiego. Podopieczni trenera Piotra Stokowca w ostatnich pięciu ligowych meczach zanotowali cztery zwycięstwa i jeden remis. Z kolei dla coraz słabiej spisującej się ekipy z Lubelszczyzny to już czwarta porażka z rzędu. W tabeli drużyna prowadzona przez Jurija Szatałowa spadła na 14. miejsce.

W innym niedzielnym spotkaniu dziewiąta Lechia Gdańsk zremisowała u siebie z dziesiątą Termalicą Bruk-Bet Nieciecza 1:1. Faworyzowani gospodarze prowadzili do przerwy po golu Michała Chrapka, ale w 77. minucie wyrównał Bartłomiej Smuczyński.

Wydarzeniem kolejki był sobotni „klasyk” w Poznaniu, gdzie mistrz Polski w obecności ponad 40 tysięcy widzów Lech uległ liderowi ekstraklasy Legii 0:2.

Jan Urban, były szkoleniowiec warszawskiego klubu, a obecnie Lecha, miał sporo problemów kadrowych. W ekipie gospodarzy zabrakło m.in. Szymona Pawłowskiego, Marcina Kamińskiego, Karola Linettego i Gergo Lovrencsicsa.

Z kolei Kasper Hamalainen, którego zimowa przeprowadzka z Poznania do Warszawy wywołała sporo emocji wśród kibiców, w ostatniej chwili znalazł się w kadrze Legii na to spotkanie. Fin pojawił się na boisku w końcówce meczu i nie wpłynął na końcowy wynik.

A o nim zdecydowała końcówka pierwszej połowy, kiedy dwie bramki zdobył Nemanja Nikolic. W 42. minucie Węgier serbskiego pochodzenia w sytuacji sam na sam pokonał Jasmina Burica.

Niespełna trzy minuty później Nikolic wykorzystał rzut karny, choć bliski obrony jego strzału był Buric. Tym samym reprezentant Węgier z dorobkiem 25 goli umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji strzelców.

Legia (58) powiększyła do trzech punktów przewagę nad Piastem Gliwice, który w piątek zremisował na wyjeździe z Koroną Kielce 1:1. Lech natomiast zajmuje szóste miejsce, do lidera traci aż 18 punktów.

W dwóch pozostałych sobotnich meczach padły bezbramkowe remisy. Ostatni w tabeli Górnik Zabrze nie rozstrzygnął wyjazdowego spotkania z 12. Podbeskidziem Bielsko-Biała.

Swojej pozycji nie poprawił również przedostatni Śląsk Wrocław, który przed własną publicznością zremisował z Ruchem Chorzów. „Niebiescy” z dorobkiem 38 punktów zajmują siódme miejsce.

W drugim piątkowym meczu Wisła rozgromiła u siebie Jagiellonię Białystok 5:1. Dwie bramki dla krakowskiego zespołu, 11. w tabeli, strzelił Paweł Brożek, który w sumie w ekstraklasie ma już 128 goli i umocnił się na 11. miejscu w elitarnym „Klubie 100”. Do 10. lokaty piłkarzowi Wisły brakuje trzech trafień.

1. Legia Warszawa                   28  57-27  58
2. Piast Gliwice                    28  46-32  55
3. Cracovia Kraków                  28  56-40  44
4. Pogoń Szczecin                   28  35-29  44
5. KGHM Zagłębie Lubin              28  36-35  41
6. Lech Poznań                      28  36-37  40
7. Ruch Chorzów                     28  35-41  38
8. Jagiellonia Białystok            28  37-49  35