Strona głównaSportEkstraklasa piłkarska - Lechia liderem, fatalna seria Ruchu

Ekstraklasa piłkarska – Lechia liderem, fatalna seria Ruchu

-

Lechia Gdańsk pokonując Zagłębie Lubin została przynajmniej do niedzieli liderem ekstraklasy fot.Facebook

Piłkarze Lechii Gdańsk pokonali w 12. kolejce na wyjeździe KGHM Zagłębie Lubin 2:1 i przynajmniej do niedzieli zostali liderem ekstraklasy. Czwartą ligową porażkę z rzędu poniósł Ruch Chorzów, a dzień wcześniej trzy punkty straciła w Szczecinie Legia Warszawa.

Piłkarze wrócili na ligowe boiska po przerwie na mecze reprezentacji. Pauza przydała się między innymi Lechii. Gdańszczanie dwa tygodnie temu przegrali na Łazienkowskiej z Legią aż 0:3, ale w sobotę zdobyli trzy punkty z mocnym rywalem w Lubinie.

Już do przerwy podopieczni Piotra Nowaka prowadzili 2:0 po golach Rafała Janickiego i Grzegorza Kuświka. Na początku drugiej połowy kontaktową bramkę dla Zagłębia zdobył Czech Martin Nespor, ale na więcej gospodarzy nie było stać. Na dodatek kończyli mecz w dziesiątkę, po drugiej żółtej kartce w 86. minucie dla Jakuba Tosika. To druga porażka lubinian w obecnym sezonie i druga na swoim stadionie.

Obecnie Lechia ma 25 punktów, dzięki czemu objęła prowadzenie w tabeli (Zagłębie jest czwarte, 20 pkt). Na drugie miejsce spadła Jagiellonia Białystok, a na trzecie Bruk-Bet Termalica Nieciecza (obie po 23 pkt), ale te zespoły zagrają ze sobą w niedzielę o godz. 15.30.

Nie wiedzie się Ruchowi. Chorzowianie ponieśli czwartą porażkę z rzędu w ekstraklasie, a łącznie piątą, licząc Puchar Polski. Trzy ostatnie mecze przegrali po 1:2. Tym razem ulegli w takim stosunku w „małych derbach Śląska” Piastowi w Gliwicach, tracąc decydującego gola w 86. minucie po uderzeniu Serba Aleksandra Sedlara.

„Był to typowy derbowy mecz, w którym zawsze jest mnóstwo walki o środek boiska” – przyznał trener Piasta Radoslav Latal.

Porażka zepchnęła Ruch do grupy spadkowej – zajmuje 15. miejsce z dorobkiem jedenastu punktów.

Mniej emocji było w pierwszym sobotnim meczu, w którym Górnik Łęczna zremisował u siebie bezbramkowo z Arką Gdynia.

„Jaka pogoda taka gra. Chcieliśmy oczywiście ten mecz wygrać, a cieszę się jedynie z tego, że nie straciliśmy bramki” – przyznał szkoleniowiec gospodarzy Andrzej Rybarski.

Piątą ligową porażkę w sezonie poniosła Legia. Mistrzowie Polski, prowadzeni od niedawna przez Jacka Magierę, ulegli w piątek w Szczecinie Pogoni 2:3. Gościom nie pomogła dobra postawa Miroslava Radovica, który zdobył dwie bramki. Dwa trafienia zaliczył również napastnik Pogoni Adam Frączczak, a jedno były reprezentant Polski Rafał Murawski, obchodzący kilka dni wcześniej 35. urodziny.

Tego samego dnia Cracovia pokonała Wisłę Płock 1:0 po skutecznej „dobitce” Jakuba Wójcickiego w 55. minucie. W pierwszej połowie rzutu karnego – po raz drugi w tym sezonie – nie wykorzystał pomocnik Wisły Dominik Furman.

Bardzo ciekawie powinno być w niedzielę. Tego dnia dojdzie do wspomnianego spotkania Jagiellonii na wyjeździe z Bruk-Betem Termalicą. Drużyny z Białegostoku i Niecieczy przed 12. kolejką otwierały tabelę z dorobkiem 23 punktów. Do niedzielnego starcia przystąpią po, odpowiednio, pięciu oraz sześciu spotkaniach bez porażki.

Z kolei w Poznaniu klasyk – Lech podejmie ostatnią w tabeli, ale spisującą się coraz lepiej Wisłę Kraków. Podopieczni Dariusza Wdowczyka, głównie dzięki skuteczności w ostatnich sekundach meczów, w trzech poprzednich ligowych występach wzbogacili się o siedem punktów; awansowali również do ćwierćfinału Pucharu Polski.

Obecną serię gier zakończy poniedziałkowy mecz słabo spisujących się ostatnio Korony Kielce ze Śląskiem Wrocław.