0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSportEkstraklasa piłkarska – Lech i Legia głównymi faworytami

Ekstraklasa piłkarska – Lech i Legia głównymi faworytami

-

Lech Poznań zdobywając Superpuchar Polski i pokonując FK Sarajewo pokazał, że w rozpoczynającym się sezonie będzie wiodącą siłą fot.Facebook
Lech Poznań zdobywając Superpuchar Polski i pokonując FK Sarajewo pokazał, że w rozpoczynającym się sezonie będzie wiodącą siłą fot.Facebook

Najlepsze kluby poprzedniego sezonu – Lech Poznań i Legia Warszawa są faworytami rozgrywek ekstraklasy 2015/16. Pierwszy raz w najwyższej klasie wystąpi Termalica Bruk-Bet Nieciecza. Z minusowym punktem do rywalizacji przystąpią Górnik Zabrze i Wisła Kraków.

„Kolejorz” zdetronizował najlepszą w dwóch wcześniejszych sezonach Legię, odzyskując tytuł po pięciu latach. Niespodziewanie trzecie miejsce, z nikłą stratą do najlepszych, zajęła Jagiellonia Białystok. W czołówce byli też mistrzowie kraju z 2012 – Śląsk Wrocław (4. miejsce) i 2011 roku – Wisła Kraków (6.), a przedzieliła je w tabeli bardzo aktywna rok temu na rynku transferowym Lechia Gdańsk.

REKLAMA

Lech zdążył już pokazać, że będzie wiodącą siłą w nowym sezonie. W Superpucharze Polski wygrał w Poznaniu z Legią 3:1, a na inaugurację zmagań w eliminacjach Ligi Mistrzów pokonał w stolicy Bośni i Hercegowiny FK Sarajewo 2:0 (rewanż 22 lipca). Ten drugi sukces drużyna trenera Macieja Skorży okupiła jednak kontuzjami dwóch zdolnych graczy młodego pokolenia Dawida Kownackiego i Karola Linettego.

W Wielkopolsce zawczasu zadbano o wzmocnienia kadry, stąd obecność doświadczonych Marcina Robaka (ostatnio Pogoń Szczecin) i Dariusza Dudki (Wisła), a także Niemca o polskich korzeniach Denisa Thomalli (SV Ried) i Ghańczyka Abdula Aziza Tetteha (grecki Platanias Chania). Klub pożegnał się m.in. z Panamczykiem Luisem Henriquezem i Serbem Vojo Ubiparipem.

Fala krytyki za słaby występ w Superpucharze spadła na piłkarzy Legii i ich trenera Henninga Berga. Od dłuższego czasu stołeczny zespół ma problem ze skutecznością, a Norweg z… brakiem konsekwencji w ustalaniu składu. Z Lechem całą drugą połowę grał Słowak Ondrej Duda, który w ogóle nie występował w sparingach, bowiem szykował się do przenosin do Interu Mediolan. Tymczasem kreowany na jego następcę Michał Masłowski znów usiadł tylko na ławce rezerwowych, bowiem Berg postawił na juniora Adama Ryczkowskiego.

W letnim okienku legioniści pozyskali m.in. reprezentanta Węgier i króla strzelców tamtejszej ligi Nemanję Nikolica, który o miejsce w składzie, zwolnione przez Portugalczyka Orlando Sa, ma rywalizować ze Szwajcarem serbskiego pochodzenia Aleksandarem Prijovicem. Z Jagiellonii kupiony został obrońca kadry Michał Pazdan, ale we wspomnianym spotkaniu z Lechem zagrał jako defensywny pomocnik.

Objawienie poprzedniego sezonu – Jagiellonia wzmocniła się pozyskując np. Piotra Grzelczaka z Lechii, Estończyka Konstantina Vassijeva z Piast Gliwice oraz najskuteczniejszego gracza drugiej ligi Łukasza Sekulskiego ze Stali Stalowa Wola. Poza Pazdanem, odszedł m.in. bramkostrzelny Mateusz Piątkowski (Apoel Nikozja). Mimo jego nieobecności, w rewanżowym meczu el. Ligi Europejskiej białostoczanie rozgromili litewski Kruoja Pokroje aż 8:0. Kolejnym rywalem – w drugiej rundzie – będzie Omonia Nikozja.

Po zagranicznych „wojażach” wrócili do polskiej ligi, a konkretnie do Wisły Kraków, Tomasz Cywka z angielskiego Blackpool, Radosław Cierzniak ze szkockiego Dundee United i Krzysztof Mączyński z Chin. W ekipie Kazimierza Moskala więcej jest jednak ubytków, na czele z Semirem Stilicem (Apoel), Dudką (Lech) i Łukaszem Gargułą (Miedź Legnica).

„Biała Gwiazda”, podobnie jak Górnik Zabrze, sezon ligowy rozpocznie z jednym ujemnym punktem w tabeli. Taką decyzję podjęła Komisja Licencyjna w związku z opóźnieniami w realizacji zobowiązań finansowych.

W Zabrzu czekają na oddanie do użytku nowego stadionu (trzy pierwsze spotkania Górnik zagra na wyjazdach) oraz na środkowego napastnika. W sparingach nie było źle, podopieczni Roberta Warzycha nie przegrali żadnego z sześciu spotkań, ale w ekstraklasie poprzeczka będzie wyżej zawieszona.

Z mniejszym rozmachem niż w analogicznym okresie poprzedniego roku do rozgrywek futbolowej elity przygotowywano się w Gdańsku. Do Lechii przybyli np. chorwacki obrońca Mario Maloca (Hajduk Split), pomocnik Michał Mak (PGE GKS Bełchatów) oraz słowacki napastnik Lukas Haraslin (Parma). Być może przed piątkowym spotkaniem 1. kolejki z Cracovią dołączy jeszcze inny atakujący Grzegorz Kuświk z Ruchu Chorzów. Odszedł zaś Austriak Kevin Friesenbichler.

W Cracovii mają nadzieję, że zespół powalczy o awans do grupy mistrzowskiej, a może coś więcej… Odkąd trzy miesiące temu „Pasy” przejął Jacek Zieliński, krakowianie imponują dobrymi wynikami. Do tego solidnymi wzmocnieniami powinni być bramkarz Grzegorz Sandomierski (z Zawiszy) i defensor Hubert Wołąkiewicz (z rumuńskiej Astry Giurgiu).

Mnóstwo zmian zaszło w kadrze Piasta. Do ligi włoskiej (Capri FC – beniaminek Serie A) przeszedł król strzelców minionego sezonu Kamil Wilczek. Wielu nowych zawodników dołączyło do ekipy z Gliwic, m.in. obrońca Patrik Mraz (Łęczna), pomocnik Marcin Pietrowski (Lechia) i czeski napastnik Martin Nespor (Sparta Praga). W Chorzowie zabraknie rozgrywającego Filipa Starzyńskiego (zastąpił go doświadczony Maciej Iwański) i najskuteczniejszego napastnika Kuświka.

Podbeskidzie postawiło np. na środkowego pomocnika Japończyka Kohei Kato oraz obrońcę Mateusza Możdżenia (Lechia), a Pogoń Szczecin – na Jarosława Fojuta z Dundee United i Jakuba Czerwińskiego z Termaliki. „Portowcy” liczą na pierwszą ósemkę, zaś znów o utrzymanie będzie walczył Górnik Łęczna. Latem w drużynie doszło do sporych zmian; po stronie „przybyli” są m.in. brazylijski obrońca Leandro (Korona), pomocnicy Grzegorz Piesio (Dolcan Ząbki), Kamil Poźniak (PGE GKS) i mogący występować także w ataku Przemysław Pitry (GKS Katowice) oraz napastnik Jakub Świerczok (Zawisza).

Gorąco było w ostatnich tygodniach w Koronie, gdzie trenera Ryszarda Tarasiewicza zastąpił Marcin Brosz. Klub miał poważne problemy finansowe, ale decyzja radnych o dalszej pomocy ze strony miasta sprawiła, że w Kielcach kibice ponownie obejrzą spotkania ekstraklasy. Wyniki sportowe są wielką niewiadomą, gdyż Koronę opuściła duża grupa piłkarzy, pozyskano z kolei Łotysza Vladislavsa Gabovsa (Sokoł Saratow) i Rafała Grzelaka (Dolcan).

Po rocznej przerwie do ekstraklasy wrócił mistrz Polski z 2007 roku – KGHM Zagłębie Lubin. Trener Piotr Stokowiec za cel stawia utrzymanie w elicie i wprowadzenie do zespołu jak największej liczby wychowanków klubu. Po awansie sprowadzono kilku graczy, w tym słowackiego środkowego pomocnika Jana Vlasko.

Absolutnym beniaminkiem jest Termalica Bruk-Bet z liczącej ok. 700 mieszkańców Niecieczy w powiecie tarnowskim. Trener Piotr Mandrysz sięgnął m.in. po Sebastiana Ziajkę z Zawiszy. Problemem klubu z Małopolski nadal pozostaje miejsce rozgrywania spotkań w roli gospodarza; trwają prace modernizacyjne na stadionie w Niecieczy. W klubie liczą, że część jesiennych meczów odbędzie się już na własnym obiekcie.

Pod koniec czerwca spółka Ekstraklasa wraz z firmą doradcą MP&Silva ogłosiły, że większość meczów ligowych w najbliższych czterech sezonach będą pokazywane w stacji nc+, a wybrane w kanale Eurosport 2. Nowością w kontrakcie jest umożliwienie dostępu do transmisji także kibicom z zagranicy za pośrednictwem specjalnego serwisu.

W inauguracyjnej serii gier najciekawiej zapowiadają się konfrontacje „pucharowiczów” Śląska z Legią, a także Lecha z Pogonią i Wisły z Górnikiem.

(PAP)

REKLAMA

2091258086 views

REKLAMA

2091258387 views

REKLAMA

2093054849 views

REKLAMA

2091258671 views

REKLAMA

2091258819 views

REKLAMA

2091258964 views