REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSportEkstraklasa piłkarska - 225 mln zł dla klubów za sezon 2019/20

Ekstraklasa piłkarska – 225 mln zł dla klubów za sezon 2019/20

-

Legia za mistrzostwa Polski dostanie ponad 31 mln złotych fot.Facebook
- Advertisement -

Kluby ekstraklasy piłkarskiej otrzymają 225 milionów złotych za sezon 2019/20 – poinformowała spółka będąca organizatorem rozgrywek. Jak dodano, to najwyższa suma w historii polskiej ligi. Legia Warszawa jako mistrz kraju dostanie 31,3 mln zł.

W komunikacie Ekstraklasy S.A. podano, że łączna suma pieniędzy przekazanych klubom w porównaniu z poprzednim, dotychczas rekordowym sezonem wzrosła o 45 procent.

Wicemistrz Lech Poznań dostanie 26,45 mln zł, a Piast Gliwice za zajęcie trzeciego miejsca 20,9 mln zł.

Na 3,15 mln zł od spółki prowadzącej rozgrywki może zaś liczyć zdobywca Pucharu Polski, który zostanie wyłoniony w piątek, Suma trafi do Lechii Gdańsk lub Cracovii.

„Już na początku sezonu cieszyliśmy się z poziomu umów z nadawcami i sponsorami oraz oczekiwanych wysokich wypłat dla klubów. Nie spodziewaliśmy się jednak, że w trakcie sezonu przyjdzie nam stoczyć prawdziwy bój w obronie tych budżetów. Rekordowe środki, które wypłacamy obecnie klubom, to swego rodzaju nagroda za ogromny wysiłek włożony we wznowienie i dokończenie rozgrywek po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa” – zaznaczył prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki.

W komunikacie wskazano, że od sezonu 2019/20 pieniądze przekazywane klubom z tytułu scentralizowanych praw mediowych i marketingowych dzielone są według nowych zasad. 44 proc. z całej sumy jest dzielone między kluby po równo. Przy pozostałej części zaś uwzględnia się kilka czynników: 20 proc. za miejsce w rankingu historycznym, 18 proc. za miejsce w tabeli na koniec sezonu, 14 proc. dla czterech drużyn występujących w europejskich pucharach, a 0,5 proc. dla klubów z dolnej „ósemki” (opłata solidarnościowa).

Od minionego sezonu wypłacane jest też wsparcie w wysokości 1 proc. do podziału dla spadkowiczów. Kwotę na szkolenie młodych talentów zwiększono zaś do 17 mln zł rocznie, co stanowi 2,5 proc. dzielonych środków.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA