REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Sport Champions Chess Tour - arcymistrz Duda wśród gwiazd królewskiej gry

Champions Chess Tour – arcymistrz Duda wśród gwiazd królewskiej gry

-

- Advertisement -

Jan Krzysztof Duda kolejny raz w tym roku będzie miał okazję rywalizować z najsilniejszymi arcymistrzami globu fot.Facebook
fot.Facebook[/caption]

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda znalazł się w gronie gwiazd światowych szachów, które wystartują w cyklu internetowych turniejów Champions Chess Tour z pulą nagród 1,5 mln dolarów. Pierwsza impreza pod nazwą Skilling Open odbędzie się w dniach 22-30 listopada.

Dotychczas organizatorzy ogłosili nazwiska dziewięciu z 16 uczestników pierwszego turnieju, Skilling Open. Oprócz Polaka są to: Chińczyk Liren Ding, Lewon Aronian z Armenii, Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu, Hiszpan David Anton, Rosjanin Siergiej Karjakin, Wietnamczyk Liem Quang Le, Amerykanin Wesley So i Holender Anish Giri. Z pewnością znajdą się na niej także mistrz świata Magnus Carlsen czy Amerykanie Fabiano Caruana i Hikaru Nakamura.

Najlepszy polski szachista klasyfikowany na 19. miejscu w świecie (w szachach szybkich na 10, a w błyskawicznych na szóstym), kolejny raz w tym roku będzie miał okazję rywalizować z najsilniejszymi arcymistrzami globu.

W styczniu uczestniczył w klasycznym superturnieju w holenderskim Wijk aan Zee. Gdy rywalizacja z powodu pandemii koronawirusa przeniosła się do internetu, Polak zagrał m.in. w drugim turnieju cyklu Magnus Carlsen Invitational, w którym po raz pierwszy w karierze pokonał mistrza świata. Wystąpił także w prowadzonej przez Garriego Kasparowa reprezentacji Europy w rozgrywkach o Puchar Narodów oraz w narodowych barwach w Olimpiadzie Szachowej online, w której biało-czerwoni zdobyli brązowy medal.

W październiku zagrał w arcymistrzowskim turnieju w Stavanger, w którym drugi raz – tym razem w bezpośrednim pojedynku przy stoliku – pokonał mistrza świata Carlsena, przerywając trwającą dwa lata, dwa miesiące i 10 dni jego serię 125 partii klasycznych bez porażki.

W niedzielę wystąpi w 1/8 finału prestiżowego turnieju szachów błyskawicznych Speed Chess Championship, a jego rywalem będzie przeciwnik Carlsena w ostatnim meczu o mistrzostwo świata Amerykanin Fabiano Caruana. Natomiast w sobotę na platformie Chess24.com Polak wystąpi w Banter Blitz, turnieju-czacie z miłośnikami szachów z całego świata.

„To zawsze interesujące oglądać jego partie, ponieważ zawsze dąży do zwycięstwa, nigdy nie gra na remis” – powiedział Carlsen o stylu gry Polaka. Dzięki czynionym postępom i efektownej, bezkompromisowej grze arcymistrz z Wieliczki może już się czuć członkiem światowej elity.

Cykl Champions Chess Tour, organizowany przez Chess24.com i Play Magnus Group, związaną z mistrzem świata, składa się z dziesięciu turniejów szachów szybkich (tempo 15 minut plus 10 sekund po każdym ruchu na partię).

W sześciu z nich tzw. regular wystartuje 16 zawodników, a pula nagród wyniesie 100 tys. dol. (30 tys. dla zwycięzcy). W trzech kolejnych tzw. major, udział weźmie 12 graczy, a premie wyniosą 200 tys. (60 tys.). Turniej Finals, w którym wystartuje 10 szachistów, wyłonionych z poprzednich imprez, ma do zaoferowania 300 tys. dol., w tym 100 tys. dla zwycięzcy.

W turniejach regular, a takim jest rozpoczynający się w następną niedzielę Skilling Open, 16 uczestników rozegra najpierw w ciągu trzech dni 15 rund systemem każdy z każdym. Ośmiu najlepszych w klasyfikacji awansuje do fazy pucharowej, w której odbywać się będą dwudniowe mecze (cztery partie dziennie) – ćwierćfinałowe, półfinałowe i finał.

Cykl, będący rozszerzeniem internetowej rywalizacji Magnus Carlsen Tour, na którą w tym roku składało się pięć turniejów, zakończy się we wrześniu 2021 i po raz pierwszy w historii wyłoni najlepszego zawodnika sezonu w rywalizacji online.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Enable Notifications    Ok No thanks