REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSportBarbara Prymakowska, "najszybsza babcia świata" - honorową obywatelką Tarnowa

Barbara Prymakowska, „najszybsza babcia świata” – honorową obywatelką Tarnowa

-

Tarnowscy radni miejscy jednogłośnie przyznali w czwartek honorowe obywatelstwo tego miasta Barbarze Prymakowskiej, nazywanej „najszybszą babcią świata”. Tytuł nadano w uznaniu wybitnych zasług laureatki dla popularyzacji sportu i aktywnego trybu życia.

Barbara Prymakowska, która 7 listopada obchodzić będzie 78. urodziny, całe swoje życie związała ze sportem. Ukończyła kilkadziesiąt maratonów na całym świecie – w pierwszym wystartowała w wieku 58 lat.

REKLAMA

W uzasadnieniu do uchwały napisano, że jest ona „osobowością, która swym niezwykle przebojowym i niepowtarzalnym sportowym trybem życia sławi Tarnów i wartości kultury fizycznej. Ze względu na aktywność sportową stała się osobą powszechnie znaną, zarówno w Tarnowie, w Polsce, jak też poza granicami kraju”.

„Pani Barbara Prymakowska jest nie tylko inspiracją dla innych seniorów, ale również wizytówką Tarnowa na świecie. Mimo swojego wieku jest osobą bardzo aktywną i łamie tym samym wszelkie stereotypy dotyczące seniorów” – podkreślono w uzasadnieniu.

Jak przypomniano, nowa honorowa obywatelka Tarnowa jest obecnie jedyną Polką, która w tej kategorii wiekowej pokonuje dystanse maratońskie.

Barbara Prymakowska jest wielokrotną mistrzynią świata masters w biegach górskich, a po ostatni tytuł sięgnęła na początku września br. w austriackim Telfes im Stubai. Ukończyła kilkadziesiąt maratonów oraz biegów górskich.

W 2016 roku przebiegła maraton w Chicago. Ponieważ wcześniej ukończyła takie biegi w Londynie, Berlinie, Tokio, Nowym Jorku i Bostonie, zaliczyła tym samym sześć najważniejszych maratonów świata, jako czwarta Polka zdobywając medal „World Marathon Majors”. Uprawia także biegi na rolkach i nartach, a w roku 2011 jako pierwsza Polka po 65. roku życia zdobyła Mount Blanc. Przed przejściem na emeryturę przez 30 lat pracowała jako nauczycielka wychowania fizycznego.

Uroczyste nadanie Barbarze Prymakowskiej tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa odbędzie się podczas uroczystej sesji radnych miejskich i powiatowych, która odbędzie się sobotę, 30 października. Jest ona pierwszą kobietą uhonorowaną tym tytułem.

(PAP)

REKLAMA

2103353708 views

REKLAMA

2103353941 views

REKLAMA

2105150333 views

REKLAMA

2103354084 views

REKLAMA

2103354184 views

REKLAMA

2103354293 views