REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSportAustralian Open - kalendarium wydarzeń sprawy Djokovica

Australian Open – kalendarium wydarzeń sprawy Djokovica

-

Serbski tenisista Novak Djokovic, któremu decyzją australijskiego sądu federalnego ostatecznie cofnięto wizę wjazdową, musi opuścić Australię i nie będzie bronić tytułu w rozpoczynającym się w poniedziałek turnieju wielkoszlemowym w Melbourne.

Przedstawiamy ciąg wydarzeń zakończonych decyzją sądu:

REKLAMA

16 grudnia 2021 – Novak Djokovic uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa, co umożliwiło mu starania o wizę australijską jako ozdrowieńcowi, choć nie jest zaszczepiony przeciw Covid-19. Wersję tenisisty podważał później niemiecki magazyn „Der Spiegel”, którego dziennikarze dotarli do danych i podejrzewali, że wynik był zmanipulowany. Sugerowali, że test mógł być wykonany 10 dni później, 26 grudnia.

25 grudnia 2021 – Serbskie media poinformowały, że Djokovic, który znalazł się w składzie reprezentacji kraju na Puchar ATP (1-9 stycznia w Sydney), nie wystąpi w tych rozgrywkach. Cztery dni później potwierdzili to organizatorzy turnieju. Powód rezygnacji Djokovica nie został ujawniony.

4 stycznia 2022 – Djokovic poinformował na Instagramie, że otrzymał zwolnienie ze szczepienia przeciw koronawirusowi i będzie bronić tytułu w Australian Open. Rząd australijski uzależnił co prawda start w inauguracyjnym Wielkim Szlemie sezonu do obowiązkowego szczepienia, ale Serb – jako ozdrowieniec – uzyskał zwolnienie z tego obowiązku na podstawie opinii dwóch niezależnych komisji ekspertów ds. zdrowia, z których jedna została powołana przez Departament Stanu Wiktoria.

5 stycznia 2022 – Premier Australii Scott Morrison wezwał Djokovica do przedstawienia dowodów, że działanie niezależnej komisji było uzasadnione. W przeciwnym razie powinien natychmiast opuścić Australię. Zwolnienie ze szczepień przeciwko koronawirusowi dla tenisisty numer jeden na świecie oburzyło australijskie społeczeństwo, które z powodu pandemii dotknięte zostało bardzo dotkliwymi restrykcjami.

– Australijskie władze odmówiły Djokovicowi wjazdu i nakazały mu opuszczenie kraju. Serbski tenisista utknął na lotnisku po przybyciu do Melbourne Tullamaryna. Kłopoty spowodowane były przedstawieniem niewłaściwej wizy wjazdowej, która została z tego powodu anulowana. Zawodnik chciał wjechać do Australii na podstawie dokumentu, który nie zawierał wniosku o zwolnienie ze szczepień na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Djokovic odwołał się od odmownej decyzji a na decyzje sądu czekał w odosobnieniu w hotelu dla osób oczekujących na decyzję w sprawie azylu.

8 stycznia 2022 r. – prawnicy Djokovica uznali, że z uwagi na przechorowanie koronawirusa w grudniu ich klient ma prawo wystąpić w Australian Open na zasadzie medycznie uzasadnionego wyjątku.

10 stycznia 2022 – Serbski tenisista odniósł sądowy sukces w odwołaniu przeciwko deportacji z powodu błędu proceduralnego urzędników imigracyjnych. Djokovic odzyskał paszport i opuścił hotel dla azylantów.

12 stycznia 2022 – Djokovic wyraził ubolewanie, że po pozytywnym teście na koronawirusa uczestniczył w wydarzeniach publicznych. W oświadczeniu w mediach społecznościowych utrzymywał jednak, że wynik otrzymał dopiero dzień później. Przyznał także, że wiedząc o zakażeniu udzielił 18 grudnia wywiadu dziennikarzowi „L’Équipe”. „Nie chciałem ich zawieść, to było zobowiązanie” – wyjaśnił powód, dla którego nie odwołał rozmowy.

14 stycznia 2022 – Australijski minister ds. imigracji Alex Hawke cofnął ponownie wizę Djokovica przyznaną na podstawie zwolnienia z obowiązkowych szczepień. Uzasadnił to „interesem publicznym w związku z ochroną zdrowia i porządku publicznego”. Serbski tenisista złożył apelację do sądu federalnego, a jego prawnicy złożyli wniosek o rozpoznanie sprawy do niedzieli, tak by ich klient mógł ewentualnie dołączyć w poniedziałek do grona uczestników Australian Open.

15 stycznia 2022 – prawnicy Djokovica poinformowali, że tenisistka został ponownie zatrzymany przez służby imigracyjne.

16 stycznia 2022 – Djokovic przegrywa sprawę przed sądem federalnym, który podtrzymuje decyzję władz o cofnięciu wizy i nie może w związku z tym bronić tytułu w rozpoczynającym się w poniedziałek turnieju. Trzech sędziów sądu federalnego w Melbourne podjęło tę decyzję jednogłośnie. Lider światowych list wyraził rozczarowanie decyzją sądu, ale podkreślił, że szanuje ją i opuści Australię. Djokovicowi grozi trzyletni zakaz wjazdu do Australii.

Serb został wykreślony z turniejowej drabinki, a jego miejsce zajmie 150. zawodnik rankingu – Włoch Salvatore Caruso. „Szczęśliwy przegrany” z kwalifikacji zmierzy się w pierwszej rundzie z rodakiem Djokovica – Miomirem Kecmanovicem.

(PAP)

REKLAMA

2109293545 views

REKLAMA

2109293777 views

REKLAMA

REKLAMA

2111090168 views

REKLAMA

2109293918 views

REKLAMA

2109294017 views

REKLAMA

2109294125 views