REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka W USA mówimy 300 językami. Polski na trzecim miejscu w Illinois

W USA mówimy 300 językami. Polski na trzecim miejscu w Illinois

-

605 770 20 przybyszów mieszkających w USA  posługuje się w domu innym językiem niż angielski. Wśród nich ponad 58 proc. zna angielski bardzo dobrze, ponad 19 proc. dobrze, 15 proc. słabo, a 7 proc. nie zna w ogóle angielskiego. Wśród osób polskiego pochodzenia 60 proc. swobodnie włada angielskim, ponad 23 proc. dość dobrze, około 14 proc. słabo, a blisko 3 proc. w ogóle nie zna angielskiego.

Mapa przedstawia języki, którymi głownie - poza angielskim i hiszpańskim - posługują się w większości mieszkańcy Stanów Zjednoczonych fot.Census Bureau
Mapa przedstawia języki, którymi głownie – poza angielskim i hiszpańskim – posługują się w większości mieszkańcy Stanów Zjednoczonych fot.Census Bureau

REKLAMA

W stanie llinois poza językiem angielskim mieszkańcy najczęściej porozumiewają się w języku hiszpańskim oraz językach słowiańskich, głównie polskim. I to jest oczywiste. Natomiast pewnym zaskoczeniem są dane z biura spisu ludności (U.S. Census Bureau), które wskazują, że na Midweście równie powszechny jest język niemiecki.

Niemiecki jest używany w kilkunastu stanach, w tym w sąsiadującym z nami Wisconsin, a także w Ohio, Indianie, West Wirginii, Alabamie, Arkansas, Missouri, Iowa, Kansas, Montanie, Wyoming, Kolorado, Utah i Idaho.

Języki najczęściej używane w Stanach Zjednoczonych po języku angielskim  fot.Census Bureau
Języki najczęściej używane w Stanach Zjednoczonych po języku angielskim fot.Census Bureau

Mieszkańcy wschodniego wybrzeża posługują się językiem francuskim, włoskim i portugalskim. Francuski jest dość popularny w Luizjanie, a arabski w Michigan. W Arizonie i New Mexico często można usłyszeć język nawaho, pochodzący z południowej gałęzi języków atapaskańskich.

Najczęściej używane języki rdzennych mieszkańców Ameryki w USA fot.Census Bureau
Najczęściej używane języki rdzennych mieszkańców Ameryki w USA fot.Census Bureau

W Oregonie osiadło wielu imigrantów rosyjskojęzycznych. Wietnamski najczęściej jest używany w stanach: Washington, Teksas, Oklahoma i Nebraska. Po chińsku mówi spora część ludności Nowego Jorku, a koreańskim posługują się dziesiątki tysięcy mieszkańców Wirginii i Georgii. Po tagalsku rozmawiają przybysze z Filipin, którzy osiedli w Kalifornii i Newadzie.

W całych Stanach Zjednoczonych ludzie posługują się 300 różnymi językami.

(Opracowała Elżbieta Glinka )  

Najczęściej używane języki skandynawskie w USA  fot.Census Bureau
Najczęściej używane języki skandynawskie w USA fot.Census Bureau

Najczęściej używane języki afrykańskie w Stanach Zjednoczonych  fot.Census Bureau
Najczęściej używane języki afrykańskie w Stanach Zjednoczonych fot.Census Bureau

 

 

3 KOMENTARZE

  1. Chciałem odnaleźć źródło tych mapek. Spędziłem kilka minut na stronie census.gov i ja się podadaję. Nie potrafię wyszukać. Na stronie startowej w dziale “Stat of the Day” mają link do “Language At Home” ale na tamtej stronie wszystkie linki są martwe.
    Gdzie Autorka znalazła te mapki?

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks