REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSpołeczeństwoStrzeżmy się nieuczciwych brokerów i przygodnych majstrów

Strzeżmy się nieuczciwych brokerów i przygodnych majstrów

-

Składają często puste deklaracje o przyznaniu pożyczki osobistej lub biznesowej i pobierają opłatę za obietnicę, której nie zamierzają dotrzymać. Ofiarą takiego procederu padają klienci pilnie potrzebujący gotówki… Skargi na brokerów pożyczkowych stanowią aż 45 proc. zażaleń, które napłynęły w ubiegłym roku do Better Business Bureau, obsługującego Chicago i północne Illinois.

fot.reynermedia/401(K)2012/Flickr
fot.reynermedia/401(K)2012/Flickr

REKLAMA

Drugie najczęściej popełniane w ubiegłym roku oszustwo to obietnica zarobku za pracę wykonywaną w domu. Tutaj oszuści obiecują duży zysk szybko i przy małym nakładzie pracy.

− W 2013 r. konsumentom generalnie brakowało pieniędzy i podejmowali różne, często desperackie próby, by poprawić swą sytuację finansową – mówi Steve J. Bernas, dyrektor wykonawczy chicagowskiego BBB. – Oszuści wyzyskiwali takie ofiary bezlitośnie.

− Musimy zdawać sobie sprawę o istnieniu takich oszustw, byśmy nie tracili bezpowrotnie pieniędzy czy tracili kontrolę nad osobistymi danymi finansowymi – ostrzega Bernas.

Lista BBB zawiera 10 przestępstw finansowych i gospodarczych ułożonych według liczby zgłaszanych skarg.

1. Pożyczkowe opłaty brokerskie. Na pierwszy rzut wygląda, że takie operacje prowadzone są profesjonalnie, zwłaszcza, gdy portale internetowe wyglądają atrakcyjnie i wypełnione są reklamami. Po przesłaniu pieniędzy do rzekomego pożyczkodawcy, ofiara prawie nigdy nie otrzymuje pożyczki. Osoby te posługują się fałszywymi adresami, ale też adresami prawdziwych kompanii, które w rzeczywistości udzielaniem pożyczek się nie zajmują.

2. Pracuj i zarabiaj w domu. Wiele prac zarobkowych można rzeczywiście wykonywać w domu, jednak znaczna liczba ofert w rodzaju „zarabiaj w domu” to po prostu oszustwa. Obietnica wygodnego miejsca zatrudnienia zawsze wygląda atrakcyjnie, jednak gdy oferujący taką pracę domaga się wysłania pieniędzy przed ujawnieniem ewentualnych obowiązków, należy mieć się na baczności. Nie korzystajmy z usług, ani nie kupujmy produktów od firm, które niechętnie odpowiadają na nasze pytania. Należy wystrzegać się też takich kompanii, które oferują wysokie zarobki za pracę wymagającą niskich umiejętności lub niewielkiego wysiłku. Ewentualne oferty można bezpłatnie sprawdzić na portalu BBB: www.bbb.org.

3. Naprawa historii kredytowej z opłatą wnoszoną z góry. Ofiarą takiego oszustwa padają klienci z nie najlepszą historią kredytową. Usługa polegająca na naprawie indywidualnej historii kredytowej najczęściej kosztuje niewiele lub jest bezpłatna. Tego typu kompanie nie mają prawa domagać się opłaty z góry i nie mogą gwarantować natychmiastowego usunięcia negatywnych raportów z historii kredytowej klienta.

4. Zagraniczne loterie. Każda zagraniczna loteria jest uznawana na terytorium Stanów Zjednoczonych za nielegalną. Obietnica, że ktoś może wygrać lub wygrał w loterii stanowi ogromną zachętę do podjęcia działań, jednak nigdy nie wolno wysyłać pieniędzy, by otrzymać wygraną loteryjną. Oszuści posługują się fałszywymi adresami, na które należy wysyłać „opłaty i podatki”. Pobierają gotówkę i nigdy wygranej nie wysyłają, bo taka zwyczajnie nie istnieje.

5. Materiały biurowe – oszukańczy telemarketing. W tym przypadku oszuści wysyłają właścicielom biznesów fałszywe rachunki za materiały biurowe, często na sumę nie większą niż 200 dolarów. Ta stosunkowo niewysoka kwota nie wzbudza podejrzeń personelu biura, który często bez sprawdzania opłaca rachunek za materiały, których nigdy nie zamawiał.

6. Promocje nagród. Istnieje kilka odmian tego przekrętu. Wszystkie jednak wymagają od rzekomego „zwycięzcy” wysłania pieniędzy oraz podania pewnego typu informacji osobistych, w rodzaju numeru social security czy karty kredytowej, co rzekomo potrzebne jest do weryfikacji zwycięzcy. W ostatecznym rozrachunku nagród żadnych nie ma, a wyłudzone informacje są wykorzystywane przez przestępców do oczyszczenia konta lub kradzieży tożsamości.

7. Naprawy domowe przez „wędrownych” pracowników. Nigdy nie płaćmy z góry za pracę „wędrownemu” kontraktorowi, który „właśnie przejeżdżał” lub „pracował w pobliżu i zostało mu trochę materiału”. W tej technice oszust wyłudza pieniądze na zakup dodatkowych materiałów. Po otrzymaniu pieniędzy majster znika i nigdy nie wykonuje obiecanej pracy. Obecność w twoim domu stwarza takim podejrzanym osobnikom okazję poznania miejsca trzymania kosztowności, co może być wykorzystanie w przyszłości przy włamaniu lub kradzieży danych osobowych.

8. Piramidy finansowe. Oferowanie piramid finansowych  przez kompanie jest nielegalne, ponieważ ewentualne zyski inwestorów wypłacane są z wpłat najnowszych inwestorów. Zakres piramidy finansowej jest ograniczony z chwilą, gdy wypłaty przekroczą inwestycje lub gdy sprawcami takiego procederu zajmą się organa ścigania. Najczęściej jednak organizatorzy piramidy po prostu znikają wraz z wkładami inwestorów.

9. Zakłady pieniężne. Jeśli nie pamiętasz byś zawierał jakikolwiek zakład, bądź podejrzliwy wobec wszelkich deklaracji, że zostałeś zwycięzcą. Jeśli obiecujący nagrodę domaga się wysłania pieniędzy lub podania numeru social security, po prostu wezwania te zignoruj. Jeśli wyślesz pieniądze, to najprawdopodobniej nigdy niczego nie otrzymasz lub dostaniesz nagrodę o wartości znacznie mniejszej niż wygrana suma.

10.  Pomoc w obniżeniu długu (oferowana wbrew przepisom FTC).  Federalna Komisja Handlu (The Federal Trade Commission) ustanowiła przepisy regulujące działalność kompanii oferujących usługi obniżenia lub likwidacji długu (dochodowych firm zapewniających, że są w stanie renegocjować długi lub złagodzić warunki ich spłacania). Przepisy FTC nie zezwalają tego typu kompaniom na pobieranie opłat za swe usługi z góry. Istnieje wiele wiarygodnych firmy pomagających w redukcji długów, a na portalu BBB można znaleźć te kompanie, które nie przestrzegają przepisów ustanowionych przez FTC.

− Przed udostępnieniem jakiejkolwiek kompanii swoich danych osobowych lub finansowych, warto sprawdzić wiarygodność firmy na portalu www.bbb.org. Zawsze jednak pamiętajmy, że jeśli oferta jest zbyt piękna, by była prawdziwa, to prawdopodobnie prawdziwą nie jest – apeluje dyrektor Bernas.

foto-1---1Niebezpieczny dzwonek

BBB informuje także o nowym typie przestępstwa związanym z telefonem komórkowym.

Oszustwo określane już mianem „One Ring” polega na tym, że komputer dzwoni na losowo wybrane numery telefonów komórkowych. Po pierwszym sygnale rozłącza się. Zaciekawieni klienci, którzy oddzwaniają pod nieznany numer na rachunku telefonicznym znajdują potem opłaty: 19,95 dol. za połączenie międzynarodowe i 9 dol. za każdą minutę rozmowy.

Klienci zgłaszający skargi twierdzą, że dzwoniono do nich z Karaibów – Grenady, Antigui, Jamajki i Brytyjskich Wysp Dziewiczych – ostrzega komunikat BBB.

− Otrzymujemy zażalenia od klientów z północnego Illinois, ale biorąc pod uwagę rosnącą  liczbę poszkodowanych można zakładać, że działalność oszustów rozszerza się na cały kraj – mówi dyrektor Bernas. Zaleca, by bacznie obserwować swoje rachunki i o wszelkich nieprawidłowościach natychmiast informować  kompanię telefoniczną.

− Gdy dzwoni telefon i widzimy nieznany numer międzynarodowy, to w żadnym przypadku nie wolno na niego oddzwaniać. To najlepsze zabezpieczenie przed telefonicznymi oszustami – apeluje szef BBB.

Andrzej Kazimierczak

a.kazimierczak@zwiazkowy.com

REKLAMA

2116255332 views

REKLAMA

2116255547 views

REKLAMA

REKLAMA

2118051926 views

REKLAMA

2116255670 views

REKLAMA

2116255759 views

REKLAMA

2116255855 views