REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Społeczeństwo Raport: prawie 46 mln współczesnych niewolników na świecie

Raport: prawie 46 mln współczesnych niewolników na świecie

-

fot.orythys/pixabay.com
fot.orythys/pixabay.com

Prawie 46 mln ludzi na świecie to współcześni niewolnicy, dwie trzecie z nich przypadają na kraje Azji i Pacyfiku – wynika z opublikowanego we wtorek badania australijskiej organizacji praw człowieka Walk Free Foundation. To wzrost o 10 mln wobec 2014 roku.

REKLAMA

Założyciel fundacji, australijski magnat górniczy Andrew Forrest, podkreślił, że ujawnienie niemal 30-procentowego wzrostu było możliwe m.in. dzięki lepszemu zbieraniu danych. Wyraził jednak obawę, że sytuacja pogarsza się w związku z kryzysem uchodźczym, który zwiększa podatność ofiar na wszelkie formy niewolnictwa. Wśród niewolników są miliony dzieci.

Raport Światowy Indeks Niewolnictwa zestawia informacje ze 167 krajów uzyskane na podstawie 42 tys. wywiadów w ponad 50 językach. We wszystkich badanych krajach odnotowano przypadki niewolnictwa. W niechlubnych statystykach przodują Indie – na liczącą 1,3 mld ludność prawie 18,4 mln to niewolnicy.

Jeśli chodzi o udział procentowy najgorsza sytuacja jest w Korei Północnej, gdzie jedna osoba na 20 jest niewolnikiem; to niemal 4,4 proc. 25-milionowej ludności. Jednocześnie tamtejsze władze najmniej robią z tym problemem.

Ogólnie współczesne niewolnictwo jest najbardziej rozpowszechnione w Azji, która dostarcza nisko wykwalifikowaną siłę roboczą w globalnych łańcuchach produkcji odzieży, żywności i technologii. Za Indiami są Chiny (prawie 3,4 mln), Pakistan (2,1 mln), Bangladesz (1,5 mln) i Uzbekistan (1,2 mln).

Jeśli chodzi o udział procentowy poza Koreą Północną na cenzurowanym znalazły się Uzbekistan (prawie 4 proc. ludności) i Kambodża (1,65 proc.).

Wśród krajów przodujących w walce z niewolnictwem dokument wymienia Holandię, USA, Wielką Brytanię, Szwecję, Australię, Portugalię, Chorwację, Hiszpanię, Belgię i Norwegię.

Według ONZ współczesne niewolnictwo przejawia się w handlu ludźmi, zmuszaniu do prostytucji, przymusowej pracy, wykorzystywaniu dzieci w międzynarodowym handlu narkotykami. Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje liczbę ofiar niewolnictwa na 21 mln, ale – jak zastrzega agencja Reutera – nie bierze ona pod uwagę wszystkich form tego zjawiska. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

8 KOMENTARZE

  1. Oglupianie obywateli to tez wspolczesna forma tworzenia niewolnikow i dzieje sie to obecnie w USA. Stopien idiotyzmu w Stanach rosnie w postepie geometrycznym. Na “produckcji” idiotow szczegolnie zalezy obecnej partii demokratycznej, ktora potrzebuje bezmyslnych wyborcow w zamian za obiecywanie ochlapow szczescia.

    • I znowu blad dziadku romanie, poprawiam twoj wpis – nie ma za co.
      “Oglupianie obywateli to tez wspolczesna forma tworzenia niewolnikow i dzieje sie to obecnie w USA. Stopien idiotyzmu w Stanach rosnie w postepie geometrycznym. Na “produckcji” idiotow szczegolnie zalezy obecnej partii republikanskiej, ktora potrzebuje bezmyslnych wyborcow w zamian za obiecywanie ochlapow szczescia.”

    • Zapomnialem dodac, ze w srodowisku polonijnym powstala szczegolna forma idiotyzmu – “rysiowatosc”.

    • Dziekuje tow. Dr za rade. Widac, ze nawet w USA mozna spotkac dr o mentalnosci sowieckiej z czasow stalinowskich. Jako panstwo USA sa coraz blizej Socjalistycznych Stanow Zjednoczonych Ameryki. Kalifornia juz chce karac z poglady, a niedlugo przeciwnikow politycznych zaczna zamykac bez procesow. Niektorzy demokraci wprost marza o “jednomyslnosci” typu stalinowskiego w USA.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks