REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoPrzeczytaj, zanim przyniesiesz do domu broń

Przeczytaj, zanim przyniesiesz do domu broń

-

Posiadanie w domu broni trzykrotnie zwiększa ryzyko popełnienia samobójstwa i dwukrotnie zabójstwa – wynika z najnowszych badań, przeprowadzonych w Kalifornii. Miłośnicy broni stanowczo protestują przeciwko takim tezom i oskarżają naukowców o zamach na konstytucyjne prawa Amerykanów.

fot.Neuhausen III/Flickr
fot.Neuhausen III/Flickr

Naukowcy z Kalifornii przyjrzeli się 15 różnym badaniom przeprowadzonym w USA, sprawdzającym powiązania między posiadaniem broni a śmiercią w wyniku jej użycia. Wyniki analiz są jednoznaczne: 14 z 15 badań potwierdza wzrost ryzyka śmierci przez samobójstwo w domach, w których znajduje się broń palna. W poszczególnych analizach ryzyko to wzrastało od półtora do 10 razy.

REKLAMA

Naukowcy zauważają, że za tak silną korelacją posiadania broni i samobójstw stoi przede wszystkim fakt, iż próba odebrania sobie życia przy pomocy rewolweru czy strzelby znacznie częściej kończy się „sukcesem” niż w przypadku innych sposobów rozstania się z tym światem (przedawkowanie leków, skoki z wysokości, powieszenie etc.).

Posiadanie broni w domu w 15 analizowanych badaniach naukowych wskazywało na dwu-, a nawet trzykrotny wzrost niebezpieczeństwa zabójstwa przez osoby trzecie.

„Broń palna każdego roku prowadzi do śmierci około 31 tys. Amerykanów” – piszą w raporcie z badań naukowcy z University of California w San Francisco. „Dane z obejmujących 16 stanów raportów dotyczących zgonów z przyczyn nienaturalnych pokazują, że blisko 52 proc. wszystkich samobójstw zostało popełnionych przy użyciu broni palnej. W przypadku ofiar zabójstw odsetek ten wynosi 66,5 procent” – czytamy w podsumowaniu.

Eksperci zwracają także uwagę, że posiadanie broni i nieodpowiednie jej przechowywanie bywa również przyczyną wielu niebezpiecznych wypadków, często z udziałem dzieci.

Wyniki badań spotkały się z krytycznym przyjęciem wśród zwolenników prawa do powszechnego posiadania broni. Uznali oni raport za zamach na konstytucyjne prawa Amerykanów i próbę ich ograniczenia.

Szacuje się, że co trzeci mieszkaniec Stanów Zjednoczonych posiada broń palną. Masowe strzelaniny, w szczególności masakra w Newtown w grudniu 2012 roku, sprawiły iż w Ameryce rozgorzała ostra dyskusja wokół powszechnego dostępu do broni.

mp

REKLAMA

2103103093 views

REKLAMA

2103103326 views

REKLAMA

2104899717 views

REKLAMA

2103103468 views

REKLAMA

2103103568 views

REKLAMA

2103103677 views