REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSpołeczeństwoPo masakrze w Denver Amerykanie nie zmienili poglądów nt. posiadania broni

Po masakrze w Denver Amerykanie nie zmienili poglądów nt. posiadania broni

-

Masakra w Denver podczas premierowego pokazu filmu „Mroczny Rycerz powstaje” wywołała w USA po raz kolejny dyskusję na temat przepisów dotyczących nabywania i posiadania broni. Zwolennicy zaostrzenia tych przepisów biją od kilku tygodni na alarm, jednak najnowszy sondaż Pew Research Center dowodzi, że tragedia w Aurorze nie wpłynęła na zmianę poglądów Amerykanów.

fot.University of Colorado/ James Holmes, sprawca masakry z Denver usłyszał 142 zarzuty

Wydawać by się mogło, że sondaż przeprowadzony zaledwie w 10 dni po masakrze, podczas której zginęło 12 osób a rannych zostało 58, pokaże, że Amerykanie opowiedzą się za zaostrzeniem przepisów dotyczących nabywania i posiadania broni. Nic bardziej mylnego.

REKLAMA

Wyniki opublikowanego w  poniedziałek sondażu mówią same za siebie: 46 proc. Amerykanów uważa, że ważniejsze od kontrolowania dystrybucji broni jest utrzymanie praw gwarantujących Amerykanom jej posiadanie.

Najnowsze dane pokrywają się prawie z wynikami z sondażu z kwietnia tego roku, kiedy to 49 proc. ankietowanych przekładało prawo do posiadania broni nad prawem do kontrolowania jej dystrybucji.

Specjaliści z Pew Research Center potwierdzają, że incydenty czy tragedie z ostatnich lat z użyciem broni palnej nie miały większego wpływu na zmianę stosunku Amerykanów do kwestii przepisów dotyczących nabywania i posiadania broni.

Aż 67 proc. ankietowanych stwierdziło, że strzelaniny takie jak ta z udziałem Jamesa Holmesa w Kolorado są odosobnionymi przypadkami, za które winić należy chore jednostki. Zaledwie 24 proc. Amerykanów uważa, że tego typu zdarzenia  odzwierciedlają głębsze problemy społeczne.

Jedną z propozycji zmian legislacyjnych dotyczących nabywania broni i amunicji w USA był projekt senatora Franka Lautenberga (New Jersey) i Carolyn McCarthy (Nowy Jork). Ich zdaniem należałoby wprowadzić ograniczenia w ilości amunicji, nabywanej anonimowo drogą inernetową. Jak na razie projekt polityków nie spotkał się z większym odzewem.

Obaj kandydaci do wyścigu o fotel prezydencki wypowiadają się raczej ostrożnie. Barack Obama wezwał jedynie do wypracowania konsensusu, który pozwoliłby na zmniejszenie przemocy z użyciem broni palnej. Mitt Romney oświadczył, że nie wierzy, aby nowe regulacje prawne pomogły uniknąć podobnych tragedii.

AS

Czytaj także:

Czy masakra z Denver zmieni przepisy dotyczące posiadania broni w USA?

REKLAMA

2103079387 views

REKLAMA

2103079620 views

REKLAMA

2104876012 views

REKLAMA

2103079763 views

REKLAMA

2103079863 views

REKLAMA

2103079972 views