REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Religia Papież: nie należy patrzeć na rodzinę wielodzietną jak na ciężar

Papież: nie należy patrzeć na rodzinę wielodzietną jak na ciężar

-

Papież Franciszek powiedział w środę podczas audiencji generalnej, że nie należy patrzeć na rodzinę wielodzietną jak na ciężar. Mówił wiernym o europejskich społeczeństwach, pogrążonych w depresji z powodu braku dzieci.

W kolejnej katechezie na temat rodziny papież podkreślił: „Pomyślmy o tylu społeczeństwach w Europie, które znamy i które nie chcą mieć dzieci; są w depresji, bo nie chcą dzieci i nie mają ich. Wskaźnik urodzeń nie sięga nawet 1 procenta”. W społeczeństwach tych “uważa się dzieci za ciężar lub ryzyko” – dodał.

REKLAMA

Następnie Franciszek zachęcił wiernych do refleksji nad przyczynami tego stanu rzeczy. „Jeśli na rodzinę wielodzietną patrzy się jakby była ciężarem, to coś jest nie tak” – oświadczył papież. „Rodzenie dzieci – dodał – powinno być odpowiedzialne, jak naucza encyklika Humanae vitae Pawła VI, ale posiadanie dzieci nie może stać się nieodpowiedzialnym wyborem”.

„Nieposiadanie dzieci jest wyborem egoistycznym, z nimi życie się odmładza i zdobywa się energię” – stwierdził Franciszek.

Mówił także, że dzieci nie są „problemem biologii reprodukcyjnej, a tym bardziej nie są własnością rodziców”. „Dzieci są darem, prezentem, zrozumiano?” – dodał zwracając się do wiernych w katechezie, którą w dużej części improwizował i nawiązywał bezpośredni kontakt z kilkunastoma tysiącami uczestników audiencji na placu św. Piotra.

Franciszek za coś “pięknego” uznał to, że ciężarne kobiety pokazują mu swój brzuch i proszą o błogosławieństwo. „Bo dzieci kochane są zanim przyjdą na świat” – powiedział.

Papież zauważył, że teraz trudniej niż kiedyś wyobrazić sobie, jak będzie wyglądała przyszłość obecnych dzieci. Przywołał swe słowa z poprzednich audiencji, gdy mówił o coraz bardziej nieobecnych ojcach w życiu dzieci i o tym, że także z tego powodu niepewnie „stawiają one kroki naprzód”.

„Nie muszą się one bać zaangażowania w budowę lepszego świata, to prawda, ale trzeba to czynić bez arogancji, bez zarozumiałości” – podkreślił. Położył też nacisk na konieczność szanowania rodziców.

Franciszek powiedział, że „społeczeństwo, w którym dzieci nie szanują rodziców, to społeczeństwo bez honoru”.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

fot.Maurizio Brambatti/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks