REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Religia Papież: dobre uczynki robi się bez ostentacji

Papież: dobre uczynki robi się bez ostentacji

-

Podczas mszy w Środę Popielcową papież Franciszek powiedział, że dobre uczynki należy robić bez afiszowania się. W kazaniu na rzymskim Awentynie mówił o potrzebie autentycznego nawrócenia, które wymaga „daru łez”. Hipokryci nie płaczą – dodał.

Uroczystości Popielca otworzyła procesja z bazyliki świętego Anzelma do bazyliki świętej Sabiny, gdzie Franciszek odprawił mszę, w trakcie której dokonano tradycyjnego obrzędu posypania głów popiołem.

REKLAMA

„Kiedy robi się coś dobrego, niemal instynktownie rodzi się w nas pragnienie tego, byśmy byli za to szanowani i podziwiani, by mieć z tego satysfakcję. Jezus zachęca nas, by dokonywać takich czynów bez wszelkiej ostentacji i pokładać ufność tylko w nagrodzie od Boga” – przypomniał Franciszek.

„Dobrze zrobi nam wszystkim, jeśli poprosimy, zwłaszcza my księża, na początku Wielkiego Postu o dar łez, po to, by nasza modlitwa i nasza droga nawrócenia były bardziej autentyczne i wolne od hipokryzji” – dodał papież.

Następnie podkreślił: „Dobrze zrobi nam, jeśli zapytamy siebie: czy ja płaczę? Czy papież płacze? Czy kardynałowie płaczą? Czy płaczą biskupi?”.

Papież powiedział też, że trzy uczynki pobożności – jałmużna, modlitwa i post – z czasem „obrosły rdzą zewnętrznego formalizmu czy wręcz zamieniły się w znak społecznej powierzchowności”. Przestrzegł przed pokusą hipokryzji w ich dokonywaniu.

„Hipokryci nie umieją płakać. Zapomnieli, jak to się robi. Nie proszą o dar łez” – mówił Franciszek. (PAP)

fot.Gabriel Bouys/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Obraźliwe słowo

Po linie na randkę

Śmierć przyszła nocą

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks