REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Religia Papież: bieda i bezrobocie popychają ludzi do przestępstw

Papież: bieda i bezrobocie popychają ludzi do przestępstw

-

Papież Franciszek powiedział w niedzielę podczas wizyty w parafii położonej w peryferyjnej dzielnicy Rzymu, gdzie notuje się wysoki wskaźnik przestępczości, że to ubóstwo i bezrobocie popychają ludzi do łamania prawa i rzucają w ramiona mafii.

Na spotkaniu z radą parafialną w kościele w dzielnicy Tor Bella Monaca Franciszek mówił: “Kiedy ludzie czują wsparcie i akceptację, nie wpadają w sieci złoczyńców, mafiosów, którzy wykorzystują ubogich, by wykonywali dla nich brudną robotę”. “Kiedy policja ich znajduje, to łapie właśnie tych biednych ludzi, a nie mafiosów, którzy płacą za swoje bezpieczeństwo, wy to wiecie” – podkreślił papież zwracając się do wiernych.

REKLAMA

Franciszek położył nacisk na potrzebę tego, by być blisko ludzi. „Nie możemy tylko powtarzać: +musisz to, musisz tamto+, potrzebna jest bliskość, która jest czułością, jakiej nauczył nas Jezus”.

Następnie papież dodał: „Czy chodzi też o bliskość wobec tego, kto zabił dwie, trzy osoby? Tak, zbliż się do niego, bo i on ma serce, a jest tyle niesprawiedliwości”. Jest ona dramatem – stwierdził.

Ocenił, że nie można walczyć z niesprawiedliwością „organizując manifestacje polityczne, po których idzie się na dobrą pizzę i piwo”. Konieczne są zdaniem Franciszka, konkretne gesty bliskości.

Odnosząc się do trudnej sytuacji mieszkańców cieszącej się ponurą sławą dzielnicy papież oświadczył: „Ludzie z Tor Bella Monaca są dobrzy, ale mają tylko jedną wadę, tę samą, którą miał Jezus, Maryja i Józef; ubóstwo”. “Różnica jest jednak taka, że Józef i Jezus mieli pracę, podczas gdy tu wielu ludzi nie ma nawet co dać jeść swoim dzieciom, wy to wiecie” – powiedział Franciszek.

„Ludzie są dobrzy, ale są wystawieni na ciężkie próby, jakim jest bezrobocie. W ten sposób zmuszani są do tego, by czynić zło, bo społeczeństwo nie oferuje im innej drogi” – oznajmił papież. Podkreślił, że to sytuacja „przyciska ludzi do muru”.

Następnie w kazaniu w czasie mszy dla parafian Franciszek powiedział, że wierzący nie mogą „udawać świętych” i mieć „dwóch twarzy”. Taka osoba, jak wyjaśnił, udaje kogoś dobrego, chodzi na mszę w każdą niedzielę po to, by ukryć swoje grzechy. “Tak nie postępuje katolik, ale hipokryta” – ostrzegł papież.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

fot.Fabio Frustaci/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks