REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSpołeczeństwoONZ: Miliony dzieci na Bliskim Wschodzie i w Afryce Płn. nie chodzi...

ONZ: Miliony dzieci na Bliskim Wschodzie i w Afryce Płn. nie chodzi do szkoły

-

fot.pixabay.com
fot.pixabay.com

Z opublikowanego w środę raportu UNESCO i UNICEF wynika, że na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej 21 mln dzieci nie chodzi do szkoły lub grozi im nieukończenie nauki, choć w ciągu ubiegłej dekady nastąpiła tam poprawa w dostępie do edukacji.

Na uczęszczanie dzieci do szkół w regionie MENA (Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej) obejmującym kraje od Maroka po Irak mają wpływ głównie konflikty zbrojne, dyskryminacja dziewczynek, praca dzieci, nędza oraz kiepskie standardy edukacyjne.

REKLAMA

Do szkoły w regionie MENA nie chodzi 15 mln dzieci, z czego ponad 12 mln na samym Bliskim Wschodzie, a 6 mln grozi przedwczesne zakończenie szkolnej edukacji. Przy czym im później dzieci rozpoczynają naukę, tym bardziej narażone są na jej porzucenie niż dzieci, które rozpoczynają ją w odpowiednim wieku.

Tragicznie na scholaryzację oddziałują wojny w Syrii i Iraku. W obu tych krajach wskaźnik zapisywania dzieci do szkół był wysoki, ale zbrojne konflikty sprawiły, że do szkoły przestało chodzić ok. 3 mln dzieci.

W regionie MENA żyje blisko 418 mln ludzi, z czego 157 mln (38 proc.) to osoby, które nie ukończyły 18 lat, a co roku rodzi się tam blisko 10 tys. dzieci.

Według opublikowanego w Bejrucie raportu, w krajach MENA dokonywane od dziesięciolecia inwestycje oświatowe zdążyły zaprocentować większą liczbą dzieci rozpoczynających naukę szkolną, ale w ostatnich latach nastąpiło spowolnienie w tym zakresie.

Agendy ONZ podkreślają, że aby poprawić sytuację, państwa MENA powinny przeciwdziałać dyskryminacji dziewczynek, starać się o obniżenie liczby dzieci zaprzestających uczęszczania do szkół, wzmocnić edukację na poziomie przedszkolnym, dbać o kształcenie dzieci z rejonów objętych konfliktem. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2105049818 views

REKLAMA

2105050051 views

REKLAMA

2106846443 views

REKLAMA

2105050194 views

REKLAMA

2105050294 views

Na walizkach

A może do Europy?

Kolorowa sałatka

REKLAMA

2105050403 views