REKLAMA

2126435955 views

REKLAMA

2126435954 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSpołeczeństwoOd marca można brać ślub w dowolnym USC, a także w plenerze

Od marca można brać ślub w dowolnym USC, a także w plenerze

-

Od 1 marca ślub będzie można wziąć w dowolnym urzędzie stanu cywilnego w Polsce, a także w plenerze – przypomina MSW. Wymarzone miejsce ślubu to najczęściej Zakopane – wynika ze zleconego przez resort sondażu.

Blisko jedna trzecia pytanych wyraziła życzenie zawarcia małżeństwa w plenerze. Najczęściej wymieniane miejsca to plaża (7 proc.), ogród (7 proc.) i miejsce nad morzem (5 proc.). Inne preferowane … poza USC to zamek lub wybrane miasto w Polsce.

REKLAMA

Spośród miast, w którym uczestnicy sondażu chcieliby wstąpić w związek małżeński, najczęściej wskazywano Zakopane, w dalszej kolejności pojawiały się jeszcze Kraków i Warszawa. Co dwudziesty pytany o wymarzone miejsce ceremonii ślubnej wskazywał miasto za granicą. Wśród miejsc w Europie Polacy wybierali Włochy, 4 proc. wolałoby bardziej egzotyczne lokalizacje jak Hawaje, Majorka czy Karaiby.

Wśród nietypowych miejsc ślubu mężczyźni najczęściej sugerowali statek czy łódź. Pojawiały się również marzenia o ślubie na stadionie, w palmiarni, w kopalni soli w Wieliczce i w przestrzeni kosmicznej.

Ślub w dowolnie wybranym USC lub poza urzędem umożliwiło nowe prawo o aktach stanu cywilnego, które zacznie obowiązywać od drugiego kwartału tego roku. Dotychczas małżeństwo można zawrzeć w innym miejscu jedynie w szczególnych przypadkach – np. gdy jedno z przyszłych małżonków przebywa w szpitalu lub w zakładzie karnym. Nowe przepisy umożliwią zorganizowanie ceremonii poza urzędem nie tylko w takich przypadkach.

Dzięki zintegrowanemu systemowi rejestrów państwowych para zainteresowana ślubem będzie mogła wystąpić do kierownika dowolnego urzędu na terenie całego kraju.

Jeśli jednak ślub ma się odbyć poza urzędem – zaznacza MSW – musi to być miejsce gwarantujące zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Decyzja, czy zaproponowane miejsce spełnia te wymogi, należy do kierownika USC. Uroczystość poza urzędem będzie dodatkowo kosztować 1000 zł.

W myśl nowego prawa o aktach stanu cywilnego rodzice będą też mogli nadawać dzieciom imiona obce, a nowe dowody osobiste będzie można odbierać w dowolnej gminie. Ustawa zobowiązuje też kierowników USC do prowadzenia elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów. Odpisy z tych dokumentów będą wydawane w dowolnym urzędzie stanu cywilnego. Przy załatwieniu spraw w urzędzie nie będzie konieczności przedstawiania odpisów wcześniejszych.

MSW podkreśla, że zmiany mają na celu uporządkowanie rejestrów ewidencyjnych państwa i zgromadzonych w nich dokumentów. W ciągu ostatnich 100 lat w Polsce sporządzono 133 mln aktów stanu cywilnego. Tylko w 2013 roku liczba sporządzonych aktów stanu cywilnego przekroczyła milion, w tym ok. 437 tys. aktów urodzeń, 200 tys. aktów małżeństw, 394 tys. aktów zgonów, wydano niemal 7 mln odpisów tych aktów.

Sondaż „System Rejestrów Państwowych. Opinie Polaków na temat planowanych ułatwień w obowiązujących procedurach administracyjnych” został przeprowadzony na zlecenie MSW przez Ipsos 5-7 lutego br. metodą wywiadów telefonicznych na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie tysiąca osób w wieku od 16 lat.(PAP)

fot.pixabay.com

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2120962408 views

REKLAMA

REKLAMA

2120962438 views

REKLAMA

REKLAMA

2122758760 views

REKLAMA

2120962451 views

REKLAMA

2120962461 views

REKLAMA

2120962466 views