0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSpołeczeństwoNie daj się nabrać! Rozpoznaj oszusta

Nie daj się nabrać! Rozpoznaj oszusta

-

O tym, jak się nie dać oszustom, mówili przedstawiciele instytucji broniących praw konsumenta i użytkownika (od lewej): Sandy Close, Maria Guerra Lapacek, Cecilia Abundis, Steven Baker, Jennifer Leach, Steve Bernas i Riaz Udin − ofiara oszustwa
O tym, jak się nie dać oszustom, mówili przedstawiciele instytucji broniących praw konsumenta i użytkownika (od lewej): Sandy Close, Maria Guerra Lapacek, Cecilia Abundis, Steven Baker, Jennifer Leach, Steve Bernas i Riaz Udin − ofiara oszustwa

11 procent dorosłych mieszkańców USA padło w minionym roku ofiarą różnych oszustw, tracąc bezpowrotnie miliardy dolarów. O tym, jak rozpoznać naciągaczy i jak ich uniknąć, mówili eksperci podczas seminarium zorganizowanego dla dziennikarzy etnicznych przez multimedialną agencję informacyjną New America Media, przy współpracy rejonowego oddziału Federalnej Komisji Handlowej (Federal Trade Commission, FTC).

Choć prasa, w tym również nasza gazeta, radio i telewizja stale przypominają, że urząd skarbowy IRS nigdy do nikogo nie telefonuje, to wciąż nie brakuje naiwnych, którzy wysyłają pieniądze oszustom podszywającym się pod agentów IRS grożących aresztowaniem za podatki. Podobnie banki − nigdy od nikogo nie domagają się natychmiastowego uregulowania hipoteki telegraficzną przesyłką gotówki. Jednak strach przed zablokowaniem działalności gospodarczej lub odebraniem domu jest u niektórych  tak duży, że nawet, jeśli nie zalegają z należnościami, decydują się na wysłanie pieniędzy.

REKLAMA

W opinii Stevena Bakera, dyrektora FTC na Środkowy Zachód, czerwona lampka powinna zapalić się każdej osobie, na którą wywierana jest presja o natychmiastowy przelew gotówki drogą telegraficzną. Podobnie powinniśmy zareagować, gdy ktoś każe nam zapłacić np. za informacje o stypendiach na studia, za uzyskanie pracy, czy odebranie wygranej nagrody.

– Aż trudno uwierzyć, jak wielu ludzi daje się jeszcze nabrać na rzekomą wygraną. Wygląda to tak, że zwykle ktoś do nas telefonuje i mówi nam, że wygraliśmy zawrotną sumę w loterii Publisher’s Clearing House i tylko trzeba wysłać trochę pieniędzy, żeby odebrać nagrodę. Oszuści dzwonią zwykle z Jamajki i Kostaryki, ale oczywiście maskują swoje prawdziwe numery telefoniczne i na identyfikatorze telefonicznym wyglądają one jak lokalne − mówi naszej gazecie Baker.

W minionym roku podwoiła się liczba skarg na oszustwa dotyczące wsparcia technicznego naszych komputerów (ang. tech support scams). To według Bakera rosnący problem. Nasz rozmówca ostrzega, by nikomu nie pozwalać na zdalne manipulowanie naszymi komputerami. – Ktoś do nas dzwoni, wmawia nam, że mamy problem z oprogramowaniem i za naszą zgodą obejmuje zdalnie kontrolę nad naszym komputerem. Następnie sugeruje, że mamy problemy a on może je usunąć za 300 lub 400 dolarów. I niestety wielu ludzi w to wierzy i daje się nabrać. Oszust oczywiście nie usuwa żadnych wirusów, ale korzysta z okazji, by zainfekować komputer, skraść nasze dane osobowe i pieniądze. Większość poszkodowanych bardzo długo nie zdaje sobie sprawy, że zostali oszukani. Dopiero po jakimś czasie zaczynają zauważać, że coś jest nie tak, bo na przykład nie działają ich hasła dostępowe do kont bankowych. Ale wtedy jest zwykle za późno, bo kradzieży już dokonano. Złośliwy program możemy też wprowadzić do swoich komputerów, jeśli otworzymy załączniki lub linki, które nam przysłano w e-mailach zawiadamiających nas np. o rzekomym wezwaniu do sądu lub do odbioru paczki UPS czy FedEx – podkreśla Baker.

Jennifer Leach, zastępca dyrektora centrali FTC w Waszyngtonie, zwraca uwagę, że naciągacze pilnie obserwują nagłówki w mediach i na poczekaniu tworzą nowe oszustwa wykorzystując najnowsze trendy. – Dlatego po klęskach żywiołowych mamy plagę oszustów budowlanych, a imigracyjnych po podjęciu przez władze różnych decyzji dotyczących na przykład nieudokumentowanych imigrantów – stwierdza Leach.

Steve Bernas, prezes i dyrektor wykonawczy agencji konsumenckiej Better Business Bureau, informuje, że zanim zdecydujemy się na usługi jakiejś firmy, powinniśmy skontaktować się z jego agencją, która weryfikuje i ocenia działalność gospodarczą, a także przyjmuje skargi niezadowolonych klientów.

Informacje o wykonawcach usług są również dostępne w wydziałach konsumenckich Prokuratury Generalnej Illinois (Office of Illinois Attorney General), Prokuratury Stanowej Powiatu Cook (Office of State Attorney of Cook County) i chicagowskiego magistratu (Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection). W wymienionych instytucjach można też składać formalne skargi i zażalenia w przypadku nadużyć, oszustw i kradzieży.

Szefowa tej ostatniej chicagowskiej agencji Maria Guerra Lapacek przypomina, że działające na terenie miasta placówki świadczące usługi imigracyjne obowiązuje posiadanie odpowiedniej licencji oraz wywieszenie w widocznym miejscu cennika.

Asystentka prokuratora generalnego Illinois Cecilia Abundis podkreśla, że skargi i zażalenia konsumentów i użytkowników przyjmowane są przez internet i osobiście. Można się zgłosić do prokuratury (100 W. Randolph, 12. piętro), gdzie personel pomoże wypełnić odpowiednie formularze.

Podczas spotkania wielokrotnie podkreślano, że skargi i zażalenia mogą też składać nieudokumentowani imigranci. Ani FTC, ani obu prokuratur, ani władz miasta nie interesuje status pobytowy osoby wnoszącej oficjalną skargę.

Spotkanie poświęcone problematyce oszustw odbyło się 24 czerwca w Chicago Columbia College, przy 33 E. Congress Parkway. Wzięła w nim udział liczna grupa dziennikarzy etnicznych, m.in. latynoskich, chińskich, koreańskich, afroamerykańskich, a także wykładowcy i studenci dziennikarstwa Columbia College. Spotkanie prowadzone było przez Sandy Close, założycielkę i szefową New America Media.

Multimedialna agencja informacyjna New America Media powstała w 1996 r., ma siedzibę w San Francisco oraz filie w Los Angeles, Nowym Jorku i Waszyngtonie. Zrzesza ponad 3 tys. etnicznych organizacji medialnych z całego kraju. Za cel stawia sobie pomoc w rozwoju mediów etnicznych oraz dziennikarstwa poświęconego problematyce ważnej dla różnych społeczności i środowisk.

Tekst i foto: Alicja Otap

[email protected]

[spacer color=”000000″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Uwaga! Informacje, które mogą uchronić Was przed oszustwami można znaleźć na witrynach Federalnej Komisji Handlowej (Federal Trade Commission, FTC) − www.ftc.gov, Prokuratury Generalnej Illinois (Office of Illinois Attorney General) − http://www.illinoisattorneygeneral.gov/consumers/, Prokuratury Stanowej Powiatu Cook (Office of State Attorney of Cook County) − http://www.statesattorney.org/consumerfraud.html oraz w Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection − http://www.cityofchicago.org/city/en/depts/bacp.html oraz Better Business Bureau − http://www.bbb.org/chicago.

Pod tymi sami adresami internetowymi znajdują się instrukcje, jak poszkodowany może wnieść formalną skargę.

REKLAMA

2091219593 views

REKLAMA

2091219892 views

REKLAMA

2093016351 views

REKLAMA

2091220174 views

REKLAMA

2091220320 views

REKLAMA

2091220464 views