REKLAMA

2131552167 views

REKLAMA

2131552166 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSpołeczeństwoNaukowcy: więź między człowiekiem i psem przypomina związek matki i dziecka

Naukowcy: więź między człowiekiem i psem przypomina związek matki i dziecka

-

Relacja pomiędzy właścicielem a jego czworonogiem przypomina związek matki i dziecka – prowokuje wydzielanie dużych ilości oksytocyny. O badaniach nad tym zjawiskiem informuje czasopismo „Science”.

Naukowcy z Uniwersytetu Azabu w Japonii wykazali, że przedłużony kontakt wzrokowy pomiędzy właścicielem a jego psem powoduje u obojga znaczny wzrost stężenia oksytocyny – hormonu miłości i przywiązania. To samo dzieje się podczas wymiany spojrzeń pomiędzy matką i dzieckiem.

REKLAMA

Badacze obserwowali osoby badane w trakcie półgodzinnej interakcji z ulubieńcem (psem lub udomowionym wilkiem). Przed tym wydarzeniem, jak i po nim pobrali od obojga próbki moczu. Oszacowali też czas spędzony na patrzeniu sobie w oczy.

Okazało się, że u właścicieli, którzy utrzymywali częsty i długi kontakt wzrokowy ze swoim podopiecznym, gwałtownie wzrastał poziom oksytocyny – o 300 proc. Skoku hormonalnego doświadczały także czworonogi (o 130 proc.). Prawidłowość ta występowała jednak tylko u psów, ponieważ wilki traktują kontakt wzrokowy jako oznakę wrogości.

W drugiej części badania, naukowcy najpierw zaaplikowali psom oksytocynę w sprayu, a dopiero później dopuścili je do interakcji z właścicielem.

Tym razem ustalono, że w wyniku interwencji suczki – ale nie psy (samce) – spędzały o 150 proc. czasu więcej na wpatrywaniu się w oczy właściciela i, podobnie jak poprzednio, powodowało to u ludzi 300-procentowy wzrost stężenia hormonu przywiązania.

Badacze porównują rolę oksytocyny w tworzeniu więzi pomiędzy człowiekiem i psem do funkcji, jaką pełni w relacjach matki i dziecka, i uważają, że hormon ten mógł w znacznym stopniu przyczynić się do udomowienia czworonogów. Rola oksytocyny przy kobiecej reprodukcji może też tłumaczyć, dlaczego tylko suczki zareagowały na donosową aplikację hormonu. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2126677957 views

REKLAMA

REKLAMA

2126677974 views

REKLAMA

REKLAMA

2128474294 views

REKLAMA

2126677984 views

REKLAMA

2126677988 views

REKLAMA

2126677992 views