0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoLudzie wyprodukowali już 10 mld ton plastiku; potrzebny zakaz eksportu śmieci

Ludzie wyprodukowali już 10 mld ton plastiku; potrzebny zakaz eksportu śmieci

-

Ludzie wyprodukowali już 10 mld ton plastiku, z których ok. 6 mld zalega na wysypiskach lub zanieczyszcza środowisko – wynika z badania przeprowadzonego przez organizację pozarządową Environmental Investigation Agency (EIA). Organizacja uważa, że należy wprowadzić zakaz eksportu śmieci.

Według organizacji badającej przypadki niszczenia środowiska naturalnego w ciągu 65 lat produkcja plastiku wzrosła o 18 300 proc.

REKLAMA

EIA uważa, że częścią problemu dotyczącego zalegającego plastiku jest eksport śmieci. Jako największych eksporterów odpadów wymienia Niemcy, Francję, Belgię i Włochy. Przeciążają one system zarządzania odpadami krajów, które same nie są w stanie nadążyć z przerobieniem swoich śmieci – twierdzi organizacja.

Belgijska eurodeputowana z partii Zieloni-Wolny Sojusz Europejski Sara Matthieu popiera wprowadzenie zakazu eksportu śmieci. “To dziś ogromny problem. Eksportujemy z Europy nasze plastikowe odpady do krajów trzecich, gdzie nie mamy kontroli nad tym, czy śmieci są tam poddane recyklingowi, czy po prostu składowane na wysypiskach” – powiedziała Matthieu w telewizji Euronews.

“Musimy wprowadzić zakaz eksportu plastiku, ponieważ nie możemy być pewni, że odpady (w państwach, do których są eksportowane – PAP) są zarządzane w odpowiedni sposób” – dodała.

Pod manifestem do instytucji UE o zajęcie się problemem podpisało się 35 europarlamentarzystów oraz 60 międzynarodowych organizacji na rzecz środowiska. Deklarację przekazano unijnemu komisarzowi ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusowi Sinkevicziusowi. Przyznał on, że kroki w tej sprawie są potrzebne.

“W najbliższych tygodniach zaproponujemy, w mojej opinii, najbardziej ambitne na świecie zasady eksportu odpadów i zarządzania nimi. Zakaz zakładałby, że państwo otrzymujące odpady dobrowolnie chciałoby je zakupić i jest w rzeczywistości zdolne do ich przetworzenia w zrównoważony sposób” – powiedział Sinkeviczius.

Komisja Europejska zakłada, że propozycji w sprawie zakazu eksportu plastiku będzie można się spodziewać do listopada br. (PAP)

REKLAMA

2118718175 views

REKLAMA

REKLAMA

2118718279 views

REKLAMA

REKLAMA

2120514635 views

REKLAMA

2118718355 views

REKLAMA

2118718417 views

REKLAMA

2118718475 views