0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSpołeczeństwoKampania Przeciw Homofobii: Polska w homofobicznej czołówce UE

Kampania Przeciw Homofobii: Polska w homofobicznej czołówce UE

-

fot.Luong Thai Linh/EPA
fot.Luong Thai Linh/EPA

Polska znajduje się na przedostatnim, 27. miejscu w rankingu poziomu równouprawnienia osób LGBT w Unii Europejskiej – poinformowała we wtorek wiceprezes Kampanii Przeciw Homofobii Mirosława Makuchowska. Polska jest w homofobicznej czołówce Unii – podsumowała KPH.

REKLAMA

Makuchowska – podczas konferencji prasowej – przedstawiła wyniki rankingu przygotowanego przez ILGA Europe, czyli międzynarodowe stowarzyszenie europejskich organizacji LGBT. Stowarzyszenie od 2009 roku przygotowuje ranking państw europejskich pod względem równouprawnienia w 5 podstawowych kategoriach: zapewnienia ochrony prawnej w obszarze zatrudnienia oraz podstawowych obszarach życia społecznego, możliwości założenia rodziny, przestępstw z nienawiści oraz kwestii uzgodnienia płci.

“Polska od kilku lat spada w rankingu – mówiła Makuchowska – a dzieje się tak dlatego, że cała Europa, nie tylko ta Zachodnia, ale także np. kraje byłej Jugosławii, Malta czy Cypr idą do przodu, więc siłą rzeczy Polska musi spadać w rankingu. Nie jest to sytuacja, która nas cieszy” – dodała.

W poprzednich latach Polska plasowała się kolejno na 23. miejscu (2013 r.) oraz dwukrotnie na 24. miejscu (2014 i 2015 r.).

Reżyserka Agnieszka Holland oceniła podczas konferencji, że “ogromna liczba polskich obywateli żyje właściwie bez jakichkolwiek chroniących ich czy dających im prawa obywatelskie praw”. “Nie mają poczucia, że są równoprawnymi obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej. Mam nadzieję, że wszyscy zrozumiemy, że stosunek do spraw mniejszości, w tym mniejszości seksualnych, jest probierzem demokracji w danym kraju” – dodała.

Członkowie Kampanii Przeciw Homofobii, przedstawiając obecną sytuację prawną osób LGBT stwierdzili, że osoby te są w Polsce chronione tylko w obszarze zatrudnienia. Prawnik Kampanii Przeciw Homofobii, Paweł Knut mówił, że polskie prawo nie reguluje homofobicznych przestępstw z nienawiści, pary jednopłciowe nie mają możliwości zalegalizowania swoich związków, a procedura uzgodnienia płci osoby transpłciowej przeprowadzana jest – zdaniem prawnika – w sposób niehumanitarny.

Według Kampanii Przeciw Homofobii, aby podnieść miejsce Polski w rankingu należałoby znowelizować ustawę równościową, wprowadzić ustawę o związkach partnerskich, wprowadzić nowelizację kodeksu karnego w zakresie przestępstw nienawiści oraz wprowadzić ustawę o uzgodnieniu płci. “To są podstawowe czynności, aktywności, które powinien podnieść polski parlament, aby przynajmniej na minimalnym poziomie uregulować ochronę osób LGBT, ale jednocześnie też powinien podjąć po to, żeby wynik Polski w tym rankingu nie wyglądał tak dramatycznie, jak wygląda to w 2016 roku” – powiedział Knut.

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Malta, z wynikiem 88 punktów procentowych (na 100 możliwych), która w przeciągu 3 lat poprawiła swój wynik o 53 punkty. Na drugim miejscu sklasyfikowano Belgię, z wynikiem 82 punktów, na miejscu trzecim Wielką Brytanię (81 punktów). Polsce, podobnie jak Litwie, przyznano 18 punktów (o 9 mniej w stosunku do ubiegłego roku). Na ostatnim miejscu sklasyfikowano Łotwę, z wynikiem 17 punktów. W rankingu ILGA Europe podkreśla, że tylko 5 krajów UE nie reguluje w żaden sposób sytuacji prawnej par jednopłciowych (Polska, Bułgaria, Rumunia, Litwa, Łotwa), a 18 krajów UE zapewnia ochronę osób LGBT przed przestępstwami z nienawiści.

Konferencja Kampanii Przeciw Homofobii została zorganizowana również w związku z Międzynarodowym Dniem Walki z Homofobią, który obchodzony jest 17 maja. Ustanowiono go, żeby upamiętnić 17 maja 1992 roku, kiedy to Światowa Organizacja Zdrowia wykreśliła homoseksualizm z listy chorób. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

1 KOMENTARZ

  1. Kurde i to jest temat to dyskusji .W kraju nad Wisla w sejmie bo jest to “probierz demokracji w danym kraju” .Na Polonijnym rynku oczywiscie w Copernicus Center,forum DZ ( moj faworyt ) i oczywiscie sobotnich milych i kultulralnych spotkaniach rodzinnych przy herbacie mietowej

REKLAMA

2118643508 views

REKLAMA

REKLAMA

2118643615 views

REKLAMA

REKLAMA

2120439972 views

REKLAMA

2118643692 views

REKLAMA

2118643755 views

REKLAMA

2118643814 views