REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Społeczeństwo Jezus z Nazaretu. Narodziny i dzieciństwo

Jezus z Nazaretu. Narodziny i dzieciństwo

-

Jezus zwany Nazarejczykiem – postać, której istnienie i nauki stanowią podstawę i sens chrześcijaństwa – od dwudziestu stuleci fascynuje ludzi na całym świecie. Niezwykłym jest fakt, że o najbardziej znanym człowieku świata… niewiele wiadomo.

To, że żył w Galilei jest niemal pewne. Obecnie nieliczni tylko historycy kwestionują prawdziwość postaci Jezusa z Nazaretu. Za jego istnieniem przemawiają nie tylko Ewangelie, ale również pisma historyczne, m.in. rzymskie. Ewangelie kanoniczne barwnie opisują szczegóły ostatnich trzech lat życia Jezusa, jego narodzeniu i dzieciństwu poświęcając zaledwie wzmiankę. Najstarsza z Ewangelii – św. Marka w ogóle nie zajmuje się narodzinami i wczesnymi latami życia Mesjasza. Jedyne Ewangelie, które o tym wspominają, to św. Łukasza i św. Mateusza.

REKLAMA

2147483647 clicks

Teksty ewangeliczne, oficjalnie uznawane przez Kościół i stanowiące kanon Nowego Testamentu, często pozostają w sprzeczności z prawdą historyczną epoki, w której przyszło Jezusowi żyć. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że przez kilkadziesiąt lat opowieści o życiu i naukach Mesjasza funkcjonowały jako przekaz ustny. Historycy uważają, że mechanizm głuchego telefonu sprawił, iż część informacji zostało zagubionych, a część dotarła do spisujących ewangelie w nieco zmienionej formie.

Wątpliwości budzi samo miejsce i data narodzin Jezusa. Według Ewangelii kanonicznych Jezus urodził się w Betlejem, wiosce niedaleko Jerozolimy. Miało to się stać w czasie panowania Heroda, którego śmierć datuje się na 4 r. przed naszą erą. Rodzice Jezusa – Maria i Józef mieli przybyć do Betlejem na spis ludności, ale ten według historyków odbył się dopiero w 6 r. n.e. Przyjmuje się, że Jezus urodził się pomiędzy 8 a 4 r. p.n.e., za czasów panowania Heroda. Natomiast ewangeliści, pod pretekstem spisu ludności wysłali Marię i Józefa z Nazaretu do Betlejem, aby miejsce narodzenia Mesjasza zgadzało się ze starotestamentowym proroctwem…

Nie ma też pewności co do pory roku – historycy twierdzą, że Jezus urodził się wiosną, w kwietniu lub maju. Świadczyć ma o tym obecność pasterzy z trzodami, którzy nawet w łagodniejszym klimacie Galilei raczej nie wypasają owiec zimą.

 fot.falco/pixabay.com
fot.falco/pixabay.com

Badacze zastanawiają się także nad fenomenem Gwiazdy Betlejemskiej; zdaniem niektórych mogła być to supernowa (eksplozja masywnej odległej gwiazdy), o której wspominają źródła chińskie, lub – co bardziej prawdopodobne – koniunkcja, czyli ustawienie się w jednej linii trzech planet: Jowisza, Saturna i Marsa. Z tym astronomicznym wydarzeniem badacze wiążą opowieść o trzech mędrcach, którzy przybyli, aby złożyć nowo narodzonemu Jezusowi hołd. Być może trzej mędrcy symbolizują właśnie spotkanie trzech planet, co rzeczywiście było wówczas widowiskowe.

Ewangelie kanoniczne opowiadają jeszcze o ucieczce Józefa, Marii i Jezusa do Egiptu w czasie „rzezi niewiniątek”. Następne wzmianki mówią o Jezusie dwunastoletnim, który odłączył się od rodziców w czasie pielgrzymki do Jerozolimy, aby po trzech dniach odnaleźć się w świątyni podczas teologicznej dyskusji ze zdumionymi kapłanami. Wiadomo jeszcze, że Jezus pomagał Józefowi w ciesielce. Poza tym – nic.

Więcej informacji na temat dzieciństwa Jezusa zawdzięczamy tekstom apokryficznym, nieuznawanym przez Kościół, ale mającym ogromny wpływ na tradycje i powszechnie przyjęte rozumienie i przekazywanie biblijnych opowieści. W tzw. ewangeliach dzieciństwa znajdziemy zbiór legend i przypowieści, które niewiele mają wspólnego z prawdą historyczną, ale prezentują dzieciństwo Jezusa w zaskakujący sposób. Napisana w II w. Ewangelia Pseudo-Mateusza była bardzo popularna we wczesnym średniowieczu, a powstające wówczas obrazy i dzieła sztuki sakralnej są jej odzwierciedleniem. To z niej dowiadujemy się o obecności wołu i osiołka podczas narodzin Jezusa. Tekst mówi również o władzy Jezusa nad zwierzętami (w tym tygrysami) i roślinami (palmą, która pochyla się na polecenie małego Jezusa, by Maria mogła dosięgnąć orzechów).

Najwięcej informacji o dzieciństwie Zbawiciela dostarcza inny apokryf – Ewangelia Dzieciństwa Tomasza. Wynika z niej, że nie był Jezus dzieckiem idealnym, a skorym do psoty i krnąbrnym. Tomasz opisuje wiele historii, np. o Jezusie, który lepił ptaszki z gliny. Upomniany, że pracuje w szabat – ożywia je, a te odlatują. W innych opowieściach Jezus wskrzesza zmarłe dzieci. Jedno, które padło martwe po przypadkowym trąceniu Jezusa w ramię, inne – po upadku z dachu. Jezus został wtedy rzekomo posądzony o popchnięcie chłopca w trakcie zabawy, a wskrzesza go, by ten przyznał, że z dachu spadł na skutek nieuwagi. Inne cuda, jakich miał dokonywać Jezus, to spacer po słonecznym promieniu i wskrzeszenie zasolonej ryby.

Jeszcze inna ewangelia dzieciństwa – ormiańska skupia się na momencie narodzin Jezusa, ze szczegółami opisując odwiedziny mędrców, którzy w tym apokryfie przedstawieni są jako trzej królowie. Przynoszą dzieciątku wiele darów, oprócz tradycyjnych złota, kadzidła i mirry – także cynamon, olejki, aromaty, purpurę, len i drogie kamienie.

Można w apokryfy wierzyć lub nie. Wiele z nich zawiera treści sensacyjne i baśniowe, jak choćby posiadaną rzekomo przez Jezusa umiejętność wychodzenia z ciała oraz zmiany wieku, wyglądu i kształtu. Niektóre, jak choćby Ewangelia Świętych Dwunastu, opisująca podróż Jezusa do Indii, przejście na wegetarianizm i obronę praw zwierząt, zostały uznane za ewidentne fałszerstwo. Apokryficzne ewangelie zaspakajają zwykłą ludzką ciekawość i przybliżają postać Mesjasza, czyniąc z niego Boga, jak i człowieka – najbardziej barwną i tajemniczą postać wszech czasów. Niezależnie od prawdy historycznej czy apokryficznych legend w nadchodzące Boże Narodzenie znowu będziemy świętować narodziny Syna Bożego, Mesjasza i Zbawiciela. Radujmy się – oto narodził się Król Królów!

Grzegorz Dziedzic

gdziedzic@zwiazkowy.com

Zdjęcie główne: tradycyjna szopka na Daley Plaza w Chicago fot.Ewa Malcher

REKLAMA

2131854586 views
Poprzedni artykułŚwiąteczny miniprzewodnik
Następny artykułśp. Jerzy Luzeniecki

REKLAMA

REKLAMA

2131854601 views

REKLAMA

REKLAMA

2133650921 views

REKLAMA

2131854611 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

REKLAMA

2131854614 views

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

Patrycja Szot

REKLAMA

2131854618 views