0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSpołeczeństwoEkspert: polskie barwy narodowe nie tylko od święta

Ekspert: polskie barwy narodowe nie tylko od święta

-

fot.pixabay.com
fot.pixabay.com

Polacy zaczęli identyfikować się ze swoimi barwami narodowymi. Biało-czerwona flaga jest już nie tylko ważnym elementem ceremoniału państwowego, coraz częściej towarzyszy obywatelom w święta, a nawet na co dzień – mówi PAP badacz ceremoniału państwowego dr Janusz Sibora.

REKLAMA

“Posiadanie przez każdego z nas flagi w domu sprawia, że ojczyzna jest blisko nas. To trochę tak jak czynią to Brytyjczycy z Union Jack czy Amerykanie śpiewając +Gwiaździsty sztandar+, który opiewa flagę” – podkreśla ekspert.

Dzięki zmianom w ustawie o godle, hymnie i barwach RP – mówi dr Sibora – każdy może wywieszać flagę obok swojego domu. “I coraz więcej Polaków z tego prawa korzysta. Obywatele coraz częściej identyfikują się z flagą państwową kojarzoną do niedawna przede wszystkim z ceremoniałem państwowym – wizytami międzynarodowymi, dyplomacją, oficjalnymi uroczystościami. Jeszcze do niedawna symbole narodowe były postrzegane jako elementy identyfikujące państwo, a nie społeczeństwo. Dziś można mówić, że społeczeństwo odzyskało swoje symbole narodowe” – uznał badacz.

Sibora zwraca uwagę, że o “Signa Polonica” – znakach wyróżniających Polaków na placu boju – pisał już Gall Anonim.

Biel i czerwień stały się symbolami państwowymi jednak dużo później, po raz pierwszy określił je w akcie prawnym Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku podczas powstania listopadowego. Barwy narodowe wpisane są też – jak mówi badacz – “w dzieło Konstytucji Trzeciego Maja”. Opisy uroczystości pierwszej rocznicy uchwalenia konstytucji wspominają o damach w biało-czerwonych szarfach zdobiących suknie, które przypinają mężczyznom kokardy w tych barwach – mówił. W czasie zaborów flaga pojawiała się w różnych kształtach i odcieniach. Dlatego po odzyskaniu niepodległości początkowo urzędy państwowe, dyplomacja i wojsko posługiwały się flagą w sposób zupełnie nieuporządkowany.

Obecnie obowiązują dwa warianty flagi państwowej: biało-czerwona oraz biało-czerwona z orłem w koronie umieszczonym pośrodku na białym pasie. To właśnie wersja z godłem – zwraca uwagę badacz – przypadła Polakom najbardziej do gustu, mimo że formalnie nie mają prawa jej używać. “Ta z godłem przysługuje przedstawicielstwom dyplomatycznym, urzędom konsularnym, misjom polskim zagranicą, powiewa też nad rezydencjami ambasadorów, cywilnymi lotniskami, znaleźć ją można także na samolotach cywilnych oraz statkach handlowych” – powiedział.

Wariant flagi z orłem pojawiał się najczęściej w czasie mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Nim także posługuje się w Dniu Flagi Polonia w Chicago. Sibora podkreśla, że skoro Polakom te właśnie warianty flagi przypadły do gustu, to ustawodawca powinien to uwzględnić w ustawie.

Barwy narodowe nawiązują do kolorystyki godła państwowego: biel odzwierciedla orła białego, czerwień – pole tarczy herbowej. Według Sibory w historii mieliśmy problemy z czerwienią, konkurowały ze sobą różne jej odcienie: amarant, karmazyn, cynober, spotykany był też odcień pąsowy, a nawet minia – ognistoczerwony. Obecny odcień czerwieni zbliżony jest do karmazynu.

Choć znawca opowiada się za dopasowaniem prawa do gustów Polaków, to uważa, że państwo powinno bacznie czuwać nad komercyjnym użyciem flagi. W jego ocenie niedopuszczalne było, gdy przy okazji rozgrywek Euro do jednej z gazet dołączono flagę w barwach białej i różowej. Zwraca również uwagę, że powadze państwa nie uchodzi umieszczanie flagi na kieliszkach do wódki czy popielniczkach, a takie można dziś kupić w sklepach z pamiątkami.

Niezgodna ze standardami jest też flaga, na której godło “wchodzi” na czerwony pas. Sprzedawane flagi z “orzełkiem” opatrzone podpisem “Polska” również nie odpowiadają przepisom.

Ustawa o godle, barwach i hymnie nie daje jednak możliwości do walki z – jak to określił dr Sibora – “patriotycznym kiczem”, bo zapis mówi, że “artystyczne przetworzenie sprawia, że barwy narodowe nie są chronione”. “Co ciekawe, mimo prawnej ochrony symboli narodowych, nikt się tym nie interesuje przez cały rok” – podkreślił.

Dodatkowo – jak zwraca uwagę badacz – w ustawie znalazł się też zapis mówiący o tym, że flaga państwowa jest wtedy, gdy jest wciągnięta na maszt. “A więc po zdjęciu z masztu flaga przestaje być flagą. Czy sportowiec owijając się we flagę okazuje brak szacunku?” – zastanawiał się specjalista.

Ekspert dodaje, że na fladze w ogóle nie powinno się pisać haseł czy wezwań. Flaga nie może dotykać ziemi, dlatego należy na to uważać podczas jej zdejmowania. Flaga powinna być eksponowana od rana do wieczora; jeśli chcemy eksponować ją w nocy, powinniśmy ją podświetlić. Flaga nie powinna być też eksponowana w czasie złej pogody, by nie uległa zniszczeniu. Flagi nie można też wyrzucać do kosza na śmieci, zniszczoną zaleca się spalić.

Dr Sibora zwraca uwagę, że także urzędy państwowe i samorządowe mają problemy z poprawnym eksponowaniem flagi. Według niego takim przykładem są władze miasta w Gdyni, które wywieszają na ratuszu flagę miasta na wyższym maszcie i w większym rozmiarze niż flaga państwowa, a przecież zgodnie z etykietą flagową to ta ostatnia ma prymat nad innymi.

W gabinetach urzędów centralnych flagi również nie zawsze są eksponowane zgodnie z porządkiem. “Sytuacja się komplikuje jeszcze bardziej, gdy do polskiej i europejskiej flagi dołączyć trzeba flagę państwa, którego przedstawiciele składają właśnie wizytę” – mówił.

Zresztą i państwa, w których polscy oficjele są przyjmowani, nie zawsze radzą sobie z polską flagą. Podczas wizyty pary prezydenckiej w Japonii polska flaga była biało-czerwona tylko po jednej stronie, po drugiej była biała. Z kolei podczas wizyty polskich władz w krajach arabskich zgodnie z tamtejszym zwyczajem do naszej flagi doszywane są frędzle, mimo że polskie standardy nie przewidują takich elementów. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2118644104 views

REKLAMA

REKLAMA

2118644211 views

REKLAMA

REKLAMA

2120440568 views

REKLAMA

2118644288 views

REKLAMA

2118644351 views

REKLAMA

2118644410 views