REKLAMA

2114890760 views

REKLAMA

2114890759 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSpołeczeństwoEksperci: test na HIV powinien wykonać każdy, kto miał niezabezpieczony kontakt seksualny

Eksperci: test na HIV powinien wykonać każdy, kto miał niezabezpieczony kontakt seksualny

-

fot.M.A. Pushpa Kumaru/EPA
fot.M.A. Pushpa Kumaru/EPA

Test na HIV powinien wykonać każdy, kto miał kontakt seksualny niezabezpieczony prezerwatywą – mówi PAP Maciej Nazarewicz ze Społecznego Komitetu ds. AIDS. Przypomina, że testy na HIV można wykonać bezpłatnie i anonimowo. 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS.

 

REKLAMA

„Test na HIV powinien wykonać każdy, kto w swoim życiu miał kontakt seksualny niezabezpieczony prezerwatywą. Wystarczy jeden kontakt, żeby zakazić się HIV” – przypomina Nazarewicz. Dodaje, że kontakty seksualne są ryzykowne, gdy nie są podejmowane ze stałym i zdrowym partnerem, który jest nam wierny.

„Natomiast regularne i konsekwentne stosowanie prezerwatyw niemalże w 100 proc. ogranicza ryzyko zakażenia. Jeżeli prezerwatywa nie pęknie, ani się nie zsunie, to nie przepuści ani wirusa, ani plemnika” – zaznacza.

Eksperci przypominają, że testy w kierunku HIV można wykonać w większości jednostek państwowej ochrony zdrowia, najczęściej jednak są one płatne. Bezpłatnie można się zbadać w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), których jest w Polsce ok. 30. Jedną z takich placówek prowadzi Społeczny Komitet ds. AIDS, w Warszawie przy ul. Chmielnej 4.

„To jest system, w którym poradnictwo i testowanie są bezpłatne i anonimowe. Można tutaj przyjść bez zapisu i wykonać bezpłatnie test w kierunku HIV” – zapewnia koordynatorka punktu prowadzonego przez Społeczny Komitet ds. AIDS Izabela Pazdan.

„Do testu nie trzeba się przygotowywać, nie jest potrzebne skierowanie od lekarza, dokumenty, badanie jest w pełni anonimowe, bezpłatne, nie jest wymagane bycie na czczo. Wystarczy po prostu przyjść do punktu w godzinach jego pracy, porozmawiać z doradcą i oddać odrobinę krwi do analizy” – dodaje Nazarewicz.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2093059158 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2093059442 views

REKLAMA

2094855891 views

REKLAMA

2093059692 views

REKLAMA

2093059830 views

REKLAMA

2093059971 views