REKLAMA

2115007603 views

REKLAMA

2115007602 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSpołeczeństwoEksperci: test na HIV powinien wykonać każdy, kto miał niezabezpieczony kontakt seksualny

Eksperci: test na HIV powinien wykonać każdy, kto miał niezabezpieczony kontakt seksualny

-

fot.M.A. Pushpa Kumaru/EPA
fot.M.A. Pushpa Kumaru/EPA

Test na HIV powinien wykonać każdy, kto miał kontakt seksualny niezabezpieczony prezerwatywą – mówi PAP Maciej Nazarewicz ze Społecznego Komitetu ds. AIDS. Przypomina, że testy na HIV można wykonać bezpłatnie i anonimowo. 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS.

REKLAMA

 

“Test na HIV powinien wykonać każdy, kto w swoim życiu miał kontakt seksualny niezabezpieczony prezerwatywą. Wystarczy jeden kontakt, żeby zakazić się HIV” – przypomina Nazarewicz. Dodaje, że kontakty seksualne są ryzykowne, gdy nie są podejmowane ze stałym i zdrowym partnerem, który jest nam wierny.

“Natomiast regularne i konsekwentne stosowanie prezerwatyw niemalże w 100 proc. ogranicza ryzyko zakażenia. Jeżeli prezerwatywa nie pęknie, ani się nie zsunie, to nie przepuści ani wirusa, ani plemnika” – zaznacza.

Eksperci przypominają, że testy w kierunku HIV można wykonać w większości jednostek państwowej ochrony zdrowia, najczęściej jednak są one płatne. Bezpłatnie można się zbadać w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), których jest w Polsce ok. 30. Jedną z takich placówek prowadzi Społeczny Komitet ds. AIDS, w Warszawie przy ul. Chmielnej 4.

“To jest system, w którym poradnictwo i testowanie są bezpłatne i anonimowe. Można tutaj przyjść bez zapisu i wykonać bezpłatnie test w kierunku HIV” – zapewnia koordynatorka punktu prowadzonego przez Społeczny Komitet ds. AIDS Izabela Pazdan.

“Do testu nie trzeba się przygotowywać, nie jest potrzebne skierowanie od lekarza, dokumenty, badanie jest w pełni anonimowe, bezpłatne, nie jest wymagane bycie na czczo. Wystarczy po prostu przyjść do punktu w godzinach jego pracy, porozmawiać z doradcą i oddać odrobinę krwi do analizy” – dodaje Nazarewicz.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2116576510 views
Poprzedni artykułZimowy zakaz nocnego parkowania
Następny artykułZ pistoletem do szkoły

REKLAMA

REKLAMA

2116576711 views

REKLAMA

REKLAMA

2118373083 views

REKLAMA

2116576822 views

REKLAMA

2116576909 views

REKLAMA

2116577000 views