REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Z decyzji Archidiecezji chicagowskiej

Z decyzji Archidiecezji chicagowskiej

-

Archidiecezja chicagowska ponownie wystawiła na sprzedaż zabytkowy kościół św. Wojciecha wybudowany przez polskich imigrantów. Oferta pojawiła się w witrynie svnchicago.com. Tymczasem trwa akcja ratowania kościoła. Planowane są też konsolidacje parafii.

REKLAMA

Historyczny kościół św. Wojciecha (St. Adalbert) pojawił się w rejestrze nieruchomości na sprzedaż. Ogłoszenie na stronie internetowej svnchicago.com wskazuje na świetną lokalizację w pobliżu miasteczka uniwersyteckiego UIC i kompleksu medycznego. Zachęca też ono potencjalnych nabywców do zwrócenia uwagi na wieże świątyni, w których mogłyby powstać luksusowe apartamenty typu ,,penthouse”. Ogłoszenie nie podaje ceny; sprzedawca spodziewa się ofert od zainteresowanych kupnem.

Tymczasem trwa akcja ratowania polonijnej, zabytkowej świątyni. W naszej stałej rubryce podajemy informacje o kościele św. Wojciecha i jak przyłączyć się do akcji ratowania historycznego obiektu.

Dodatkowo Archidiecezja chicagowska informuje w komunikacie prasowym o zmianie statusu kilku kościołów, wśród których są również polonijne świątynie. W chicagowskim Brighton Park na południu miasta zostanie przeprowadzona konsolidacja w wyniku której z czterech parafii powstaną dwie w terminie do 1 lipca 2019 roku.

Jedna nowa parafia powstanie z połączenia Matki Bożej Fatimskiej (Our Lady of Fatima) oraz św. Pankracego (St. Pancratius). Po utworzeniu nowej parafii oba kościoły pozostaną otwarte służąc wiernym jako miejsca modlitwy i praktyk religijnych. Połączą się też w jedną parafię: Pięciu Świętych Braci Męczenników (Five Holy Martyrs) i Niepokalanego Poczęcia (Immaculate Conception). Również w tym przypadku oba kościoły pozostaną czynne, podobnie jak szkoła Jana Pawła II (Pope John Paul II School).

W Calument City do 1 lipca 2019 roku trzy parafie St. Andrew the Apostle Parish, Our Lady of Knock Parish i St. Victor Parish połączą się w jedną. Do lipca 2020 r. planowne jest zamknięcie St. Victor, a dwa pozostałe pozostaną miejscami praktyk religijnych.

Alicja Otap
a.otap@zwiazkowy.com

Ogłoszenie o sprzedaży kościoła św. Wojciecha fot.svnchicago.com/screenshot

[spacer color=”8BC234″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Ratujmy Kościół Świętego Wojciecha

Trwa akcja na rzecz uratowania zabytkowego, wybudowanego przez Polonię kościoła św. Wojciecha, któremu grozi likwidacja. Organizacja Save St. Adalbert Church prowadzi zbiórkę funduszy mających ocalić historyczny polonijny kościół.

Jak przyłączyć się do ratowania kościoła

Osoby, które chciałyby przekazać swe dary na rzecz ratowania świątyni, mogą dokonywać wpłat na konto organizacji Save St. Adalbert Church (Ratujmy Kościół Świętego Wojciecha): Polish & Slavic Federal Credit Union numer konta: 1345983

Liturgia w języku polskim
– Polska msza święta jest odprawiana w kościele św. Wojciecha w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 8 rano.
– Adoracja Najświętszego Sakramentu w języku polskim odbywa się w kościele św. Wojciecha w każdy piątek, w godzinach od 7 do 9 pm.

Rys historyczny
Kościół pw. św. Wojciecha, znajdujący się pod adresem 1650 W. 17th Street w dzielnicy Pilsen w Chicago, jest architektoniczną perłą. Parafia św. Wojciecha powstała ponad 144 lata temu i skupiała polskich imigrantów. Jej wnętrze wyrzeźbiono w 35 tonach szlachetnego marmuru. Świątynia zbudowana została w stylu neoromańskim i zwieńczona dwiema wieżami na wzór rzymskiej Bazyliki Świętego Pawła za Murami. Polscy historycy sztuki zaliczyli kościół do grupy najpiękniejszych i najbardziej cennych obiektów sakralnych w USA.

(inf. wł.)

 

fot.svnchicago.com

 

3 KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks