REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna save st adalbert Kolejna msza św. w języku polskim 1 lipca

Kolejna msza św. w języku polskim 1 lipca

-


W niedzielę, 1 lipca o godz. 8 rano w zagrożonym likwidacją polskim kościele św. Wojciecha ksiądz Jan Wąchała odprawi comiesięczną mszę świętą w języku polskim.

W sobotę, 30 czerwca od godziny 10 rano rozpocznie się wielkie sprzątanie i dekorowanie kościoła św. Wojciecha, który znajduje się pod adresem 1650 W. 17th Street w chicagowskiej dzielnicy Pilsen.

REKLAMA

Zaproszeni są wszyscy chętni do pracy charytatywnej przy sprzątaniu i dekorowaniu świątyni. Koordynatorzy akcji proszą ochotników o przyniesienie własnych środków czyszczących.

Trwa akcja na rzecz uratowania zabytkowego, wybudowanego przez Polonię kościoła św. Wojciecha, któremu grozi likwidacja. Organizacja Save St. Adalbert Church prowadzi zbiórkę funduszy mających ocalić historyczny polonijny kościół.

Jak przyłączyć się do ratowania kościoła

Osoby, które chciałyby przekazać swe dary na rzecz ratowania świątyni, mogą dokonywać wpłat na konto organizacji Save St. Adalbert Church (Ratujmy Kościół Świętego Wojciecha): Polish & Slavic Federal Credit Union numer konta: 1345983

Liturgia w języku polskim
– Polska msza święta jest odprawiana w kościele św. Wojciecha w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 8 rano.
– Adoracja Najświętszego Sakramentu w języku polskim odbywa się w kościele św. Wojciecha w każdy piątek, w godzinach od 7 do 9 pm.

Rys historyczny
Kościół pw. św. Wojciecha znajdujący się pod adresem 1650 W. 17th Street w dzielnicy Pilsen w Chicago jest architektoniczną perłą. Parafia św. Wojciecha powstała ponad 144 lata temu i skupiała polskich imigrantów. Jej wnętrze wyrzeźbiono w 35 tonach szlachetnego marmuru. Świątynia zbudowana została w stylu neoromańskim i zwieńczona dwiema wieżami, na wzór rzymskiej Bazyliki Świętego Pawła za Murami. Polscy historycy sztuki zaliczyli kościół do grupy najpiękniejszych i najbardziej cennych obiektów sakralnych w USA.

(inf. wł.)

fot.Dariusz Piłka

22 KOMENTARZE

  • “Obecność Polaka katolika obowiązkowa.”
   *
   I właśnie dlatego żaden ze znanych chicagowskich wieżowców nie został zaprojektowany przez Polaka. A kilka, w tym te najbardziej znane, przez muzułmanina z Bangladeszu.
   *
   Polak siedział w kościele na polskojęzycznej mszy zamiast siedzieć na sali wykładowej i uczyć się czegoś pozytecznego.
   *
   Kościół tzw. św. Wojciecha też zaprojektował czystej krwi Polak o nazwisku Schlacks.

 1. Obecność Polaka katolika obowiązkowa.” I właśnie dlatego żaden ze znanych chicagowskich wieżowców…przez muzułmanina. I dlatego żaden Polak nie jest terrorystą bo siedzi w kościele i nie słucha imamów i nie wysadził dwóch wieżowców w NY Nowym Jorku. “Zza kałuży” jesteś durny i masz równie durackie rozumowanie. Chciałeś zabłysnąć a wyszło, że nie potrafisz myśleć w sposób przyczynowo-skutkowy. Jesteś głupek.

  • “dlatego żaden Polak nie jest terrorystą”
   *
   1. Prezydent McKinley z pewnością by się z tobą zgodził.
   *
   2. Który amerykański prezydent został zastrzelony przez muzułmanina?
   *
   3. Zapytaj się Amerykanina jak nazywa się Kaczelnik Polski a odpowie ci:
   “I know, I know, Unabomber!”

 2. I dlatego żaden Polak-katolik nie jest terrorystą bo siedzi w kościele i nie słucha imamów i nie wysadził dwóch wieżowców w NY Nowym Jorku. „Zza kałuży” jesteś durny i masz równie durackie rozumowanie. Chciałeś zabłysnąć a wyszło, że nie potrafisz myśleć w sposób przyczynowo-skutkowy. Jesteś głupek.

  • “i nie słucha imamów i nie wysadził dwóch wieżowców w NY Nowym Jorku”
   *
   Przypominam polskiemu pięknemu umysłowi, że Polska nie leży na Bliskim Wschodzie i nie była kolonią a potem niby-państewkiem wyzyskiwanym i pomiatanym przez kompanie naftowe za pośrednictwem lokalnych szejków – amerykańskich kacyków.
   *
   Rolę amerykańskich dobroczyńców w Polsce pełniły mocarstwa zaborcze i powstania polskich terrorystów wybuchały oczywiście z miłości do zaborcy. Piłsudski nie był oczywiscie żadnym terrorystą.
   *
   W Polsce ostatnią krucjatę organizował w XV wieku Kościół katolicki za pomocą swojego Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Na Bliskim Wschodzie prezydent Bush w XX wieku.
   Poczekajmy na współczesną krucjatę w Polsce a pogodamy o braku polskich terrorystów.

  • “Gdyby ci Polacy Katolicy przynajmniej raz w tygodniu chodzili do tego kosciola”
   *
   Nie chodzi o “chodzenie raz w tygodniu”. Kardynałowi Cupichowi chodzi o budowanie lokalnej wspólnoty. A nie o upiększanie jakiegoś muzeum albo wysyłanie forsy na okute drzwi w kościele w wiosce, z której się przyjechało.
   Polscy imigranci nigdy tego nie pojmą.

  • niklot jaki ty masz problem? Byles bity za mlodu, ruchany w dupsko nikt cie nigdy nie kochal a moze zona-maz doprawia ci rogi i swoja agresje wyladowywujesz obrazajac ludzi na forach albo poprostu zmien lekarstwa bo kreujesz sie na marna zalosna istote nad ktora trzeba sie tylko politowac i ignorowac.
   JJJ napisal to co mysli bo wlasnie taka jest prawda “Gdyby ci Polacy Katolicy przynajmniej raz w tygodniu chodzili do tego kosciola to nie byloby potrzeby go zamykac. A teraz sie raptem znalezli obroncy”

  • krzych-widzę, że lubisz swoją mamusię qrewkę 🙂 i masz do niej szacunek skurwysynku. 😉 Pewnie cię też wychowała na pijaka i męska prostytutkę.

  • Ja jej nie znalem a jak mowisz ze byla taka to chyba lepiej wiesz.
   Niestety zmarla jak mialem 1.5 miesiaca nie miala mozliwosci mnie wychowywac a napewno tego by chciala.
   R.I.P 07.03 1958
   niestty nie bylem pijakiem i chyba juz nie zostane, Powodzenia w leczeniu swojej ulomnosci (mam nadzieje ze sie leczysz)

  • Kto zaczął? To twój wpis skurwielu:”niklot jaki ty masz problem? Byles bity za mlodu, ruchany w dupsko nikt cie nigdy nie kochal a moze zona-maz doprawia ci rogi i swoja agresje…”…oddałem więc ci…a na matkę mnie nie nabierzesz. PS. Może to i lepiej, że nie wie jakiego chama i gnoja wydała na świat 🙂

 3. niklot to polski burak ,zlapal jakies tam szkoly i juz chce rzadzic na tym forum , leczyl sie W AAA I JUZ POSKAKUJE , NIBY KATOLIK OD SIEDMIU BOLESCI
  co do kosciola sw,Wojciecha ,to wina tamtejszego kleru ,ze parafianie malo chodza na msze, bo durnowaty kler tylko wyciaga spasione lapy po darmowa kase a do uczciwej pracy to nie ma checi ,lepiej czekac na darmoszke i spadki od umierajacych parafian ,nawet papiez odmowil wsparcia ,wiec co .pozostalo lapac glupie owieczki na ofiary.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks