REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolonia4. rocznica wznowienia w kościele św. Wojciecha liturgii w języku polskim

4. rocznica wznowienia w kościele św. Wojciecha liturgii w języku polskim

-

W najbliższą niedzielę 2 czerwca na Wojciechowie zostanie odprawiona msza św. dziękczynna. Tego dnia przypada 4. rocznica wznowienia w kościele św. Wojciecha liturgii w języku polskim.

REKLAMA

Pierwszą mszę świętą w języku polskim, 7 czerwca 2015 roku, w której uczestniczyło zaledwie 50 osób, odprawił ksiądz Michał Lewoń.

Od tego czasu Najświętszą Eucharystię sprawowali tam wspomniany już ksiądz Michał Lewoń, ksiądz Robert Frączak, ksiądz Dennis Koliński SJC, ks. Jan Wąchała, a obecnie ksiądz Andrzej Iżyk.
Msze święte w języku polskim zostały wznowione dzięki staraniom odpowiedzialnej za liturgię Joanny Szmurło, którą o pomoc poprosiła ówczesna dyrektor muzyczna i organistka Ewa Kobak.

Jak wspomina Joanna Szmurło, nie było to łatwe do zrealizowania zadanie, a na podjętą w lutym 2015 roku prośbę o wznowienie mszy w języku polskim odpowiedź pojawiła się po długim czasie. – Tak, początki były bardzo trudne, m.in. dlatego, że nie zgadzano się na wznowienie polskiej mszy. Trzymano mnie w szachu parę miesięcy. Odpowiedź pozytywną otrzymałam w maju 2015 roku, że możemy mieć mszę, w każdą pierwszą niedzielę, miesiąca o godzinie 8 rano – wspomina polonijna działaczka.

Po uzyskaniu zgody na polską mszę trzeba było też poinformować Polonię o polskiej mszy w kościele zagrożonym zamknięciem i zbiórce pieniędzy na renowację wież kościoła. – Zabrałam się do pracy. Wśród wielu biznesów plakaty przyjął Montrose Deli, ale byli tacy, którzy odmawiali powieszenia plakatu, a puszki na pieniądze trzymali pod ladą. Pierwsze ogłoszenie przesłałam do pani Łucji Śliwy – opowiada nam Joanna Szmurło.

Oprócz upowszechniania informacji o kościele Joanna Szmurło rozpoczęła porządkowanie świątyni i podjęła starania o utworzenie organizacji broniącej jej przed zamknięciem. – Rozpoczęłam regularne sprzątanie kościoła. Wyśmiewano mnie, a ja z uporem działałam dalej. W grupie meksykańskiej byłam odpowiedzialna za finanse kościoła. Spotkałam się z wieloma osobami, m.in. Franciszkiem Spulą, Jackiem Niemczykiem, Alicją Otap, Andrzejem Gędłkiem, Bogdanem Strumińskim, konsulami z Konsulatu RP w Chicago, aby działać i zawiązać organizację. Wieść o kościele rozchodziła się coraz głośniej. Dziękuje wszystkim, którzy przez cztery lata mnie wspierali i tym, którzy byli i są przeciwko mnie. Zapraszam Wszystkich na uroczystą mszę dziękczynną 2 czerwca, w niedzielę, o godzinie 8 rano.

Nadal trwa akcja na rzecz ratowania zabytkowego polskiego kościoła św. Wojciecha przed zamknięciem. I choć dalsze losy kościoła są ciągle nieznane, to wiele zależy od nas. Potrzebne są finanse, zaangażowanie i podjęcie wspólnych, konsekwentnych działań.

Tekst: Jola Plesiewicz
fot. Dariusz Piłka

[spacer color=”8BC234″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Ratujmy Kościół Świętego Wojciecha

Trwa akcja na rzecz uratowania zabytkowego, wybudowanego przez Polonię kościoła Św. Wojciecha, któremu grozi likwidacja. Organizacja Save St. Adalbert Church prowadzi zbiórkę funduszy mających ocalić historyczny polonijny kościół.

Jak przyłączyć się do ratowania kościoła?

Osoby, które chciałyby przekazać swe datki na rzecz ratowania świątyni, mogą dokonywać wpłat na konto organizacji Save St. Adalbert Church (Ratujmy Kościół Świętego Wojciecha): Polish & Slavic Federal Credit Union numer konta: 1345983

Liturgia w języku polskim
– polska msza święta jest odprawiana w kościele św. Wojciecha w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz.8 rano.
– adoracja Najświętszego Sakramentu w języku polskim odbywa się w kościele Św. Wojciecha w każdy piątek, w godzinach od 7 do 9 wieczorem.

Rys historyczny
Kościół Św. Wojciecha, znajdujący się przy1650 W. 17th Street w dzielnicy Pilsen w Chicago, jest perłą architektoniczną. Parafia Św. Wojciecha powstała ponad 144 lata temu i skupiała polskich emigrantów. Wewnetrzną ornamentykę kościoła wyrzeźbiono w 35 tonach szlachetnego marmuru. Świątynia zbudowana została w stylu neoromańskim z dwiema wieżami na wzór rzymskiej Bazyliki Świętego Pawła za Murami. Polscy historycy sztuki zaliczyli kościół do grupy najpiękniejszych i najcenniejszych obiektów sakralnych w USA.

(inf. wł.)

REKLAMA

2091158903 views

REKLAMA

2091159205 views

REKLAMA

2092955666 views

REKLAMA

2091159493 views

REKLAMA

2091159643 views

REKLAMA

2091159789 views