REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Rozmaite Pożegnanie generała Zdzisława Starosteckiego

Pożegnanie generała Zdzisława Starosteckiego

-

W sobotę, w prezbiteriańskiej świątyni Church of the Palms w Sarasocie nad Zatoką Meksykańską, pożegnano generała inżyniera Zdzisława Juliana Starosteckiego, zmarłego 31 grudnia ubiegłego roku polskiego bohatera kampanii wrześniowej i bitwy pod Monte Cassino oraz jednego z najbardziej zasłużonych konstruktorów broni w Stanach Zjednoczonych, współautora antyrakietowego systemu obronnego „Patriot”.

fot.Archiwum/ Insygnia generalskie: nominacja podpisana przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, czapka-rogatywka i szabla towarzyszyły Zdzisławowi Julianowi Starosteckiemu do końca…

Generał dożył sędziwego wieku, 8 lutego br. obchodziłby swoje 92. urodziny.

Na uroczystości pożegnalne przybyła rodzina zmarłego z wdową Ireną i synami Andrzejem i Ryszardem, bracia Janusz i Tadeusz z Łodzi, a także grono ponad stu przyjaciół i znajomych generała.

Ambasada RP w Waszyngtonie przysłała na uroczystość asystę wojskową złożoną z oficerów wojsk lądowych, powietrznych i marynarki.

Podczas mszy żałobnej kapłan podkreślił heroizm życiowego dzieła Zdzisława Juliana Starosteckiego zarówno w jego polskiej ojczyźnie, którą utracił, jak i w nowej – amerykańskiej.  W obu był wzorem patriotyzmu.

Generała pożegnały psalmy religijne oraz specjalnie przygotowany koncert muzyki Fryderyka Chopina, jego ulubionego kompozytora.

Jak poinformował syn, Andrzej Starostecki, pogrzeb generała odbędzie się w  Amerykańskiej Częstochowie, w pensylwańskim Doylestown i mieć będzie charakter ściśle rodzinny.

Chyląc czoło przed piękną drogą życia Zdzisława Juliana Starosteckiego, trudno wyzbyć się refleksji, iż ojczyzna dość późno uhonorowała jego zasługi nominacją generalską.  Cieszył się nią przez ostatni rok.

Cześć Jego Pamięci!

Waldemar Piasecki,  Nowy Jork

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks