REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReportażeW Juszczenko zaszczyt

W Juszczenko zaszczyt

-

Jak informowaliśmy na naszych łamach, prestiżową Nagrodą Orła Jana Karskiego za rok 2004 uhonorowany został (wraz z prof. Feliksem Tychem, dyrektorem żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie), Wiktor Juszczenko, lider demokratycznej opozycji ukraińskiej i pomarańczowej rewolucji, wybrany  już po decyzji Kapituły Nagrody  prezydentem swego kraju.

Podczas pierwszej w prezydenckiej roli wizycie Wiktora Juszczenki w Polsce, przewodniczący Towarzystwa Jana Karskiego, senator RP Kazimierz Pawełek otrzymał list, w którym laureat serdecznie dziękuje za wyróżnienie. Wspomina, iż osobiście znał Jana Karskiego, czym czuje się zaczczycony. Uważa, że pomarańczowa rewolucja jest zwycięstwem zasad głoszonych przez fundatora i patrona nagrody.

Jak dowiadujemy się od senatora Kazimierza Pawełka, najbardziej prawdopodobnym terminem wręczenia Orła Jana Karskiego prezydentowi Ukrainy jest międzynarodowa konferencja „Ukraina w XXI wieku” i towarzyszący jej kongres rektorów uczelni polskich i ukraińskich, w połowie czerwca br. w Lublinie.

 Nie może być lepszego miejsca i okazji. Z Lublinem i Uniwersytetem Marii CurieSkłodowskiej związany był zarówno profesor Jan Karski, jak i Wiktor Juszczenko. Pierwszy otrzymał doktorat honoris causa tej uczelni w 1995 roku, drugi  w 2000 roku. Obaj wielokroć gościli w Lublinie i czuli się tu znakomicie. Tu ma swoją siedzibę pierwsza polskoukraińska uczelnia, konsulat Ukrainy, uczy się kilkuset studentów ukraińskich, owocnie rozwija polskoukraińska rzeczywistość. Wspólnie z ambasadorem Ukrainy Ihorem Charczenko i rektorem UMCS prof. Marianem Harasimiukiem dołożymy starań, aby uroczystość miała godny charakter, tak jak na to zasługują laureat i patron nagrody  mówi przewodniczący Towarzystwa Jana Karskiego.

Laureatami Nagrody Orła Jana Karskiego, ustanowionej przez patrona w 2000 roku byli m.in. ks. prof. Józef Tischner, Jacek Kuroń, rabin Jacob Baker, Marek Edelman, ks. abp. prof. Alfons Nossol i Tadeusz Mazowiecki.
Waldemar Piasecki

REKLAMA

2094046648 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

REKLAMA

2094046932 views

REKLAMA

2095843381 views

REKLAMA

2094047182 views

REKLAMA

2094047320 views

REKLAMA

2094047461 views