REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Reportaże Polacy na Białorusi

Polacy na Białorusi

-

Katolicki Cmentarz Kalwaryjski w Mińsku – nazywany często Cmentarzem Polskim, jest najstarszą nekropolią stolicy Białorusi, założoną w XVIII wieku. Wchodzi się do niego przez bogato zdobioną klasycystyczną bramę, zbudowaną w roku 1830 przez Jerzego Kobylińskiego, dla uczczenia pamięci jego zmarłej żony.

Cmentarz zamknięto dla dalszych pochówków w roku 1967. Na jego terenie znajduje się neogotycki kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża świętego, zbudowany w latach 1839-1841, zamknięty przez komunistów w latach trzydziestych XX wieku i zamieniony na warsztat, obecnie (od roku 1981) ponownie własność wiernych.

Kalwaryjska świątynia jest budowlą jednonawową, z czworobocznym prezbiterium, zdobioną fryzem arkadowym. W jej wnętrzu znajduje się nagrobek Jana Damela, zmarłego w roku 1840, malarza i grafika, absolwenta i wykładowcy Uniwersytetu Wileńskiego, zesłańca mieszkającego od roku 1822 w Mińsku. Jan Damel znany był z cyklu obrazów historycznych przedstawiających liczne wydarzenia z dziejów Polski, a także licznych portretów i pejzaży z okolic Mińska.

Na cmentarzu znajdują się również liczne bogato zdobione nagrobki polskich ziemian z XIX i XX wieku w otoczeniu bujnej zieleni starych drzew. Cmentarz Kalwaryjski w Mińsku jest starannie utrzymany i przypomina o fakcie, iż mieszkało tam zawsze wielu Polaków.
Tekst i zdjęcia:
Leszek Wątróbski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks