REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Reportaże Obchody Dnia Pułaskiego w konsulacie RP

Obchody Dnia Pułaskiego w konsulacie RP

-

Zygmunt Goliński został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności przez Zygmunta Matynię, konsula generalnego RP w Chicago w dniu 7 marca 2012 roku, w czasie uroczystych obchodów Dnia Pułaskiego w konsulacie RP.

REKLAMA

 

Goliński jest pierwszym laureatem tego odznaczenia przyznawanego przez rząd Polski. Odznaczenie przyznano w uznaniu zasług Zygmunta Golińskiego w walce z komunizmem. Laureat już od lat 80. dał się poznać jako aktywny działacz Solidarności. Potem był kilkakrotnie aresztowany i skazany na 4,5 roku więzienia za swoją działalność niepodległościową. 1 VII 1984 został zwolniony z więzienia. Od maja 1987 przebywa na emigracji w Chicago. Jest inicjatorem i współzałożycielem Koła “Solidarność” w Chicago. Od 1995 r. aktywnie działa w Kongresie Polonii Amerykańskiej, gdzie obecnie pełni funkcję wiceprezesa ds. polskich Wydz. Stanowego w Illinois.

 

Odznaczenia wręczył konsul Matynia w obecności wicekonsula Roberta Rusieckiego.

 

Dan Gutowski, prezes Zarządu Fundacji Kopernikowskiej w Chicago, otrzymał odznaczenie państwowe rządu polskiego za promocję polskiej kultury w Chicago. W Fundacji Kopernikowskiej odbywa się każdego roku dziesiątki różnego rodzaju imprez artystycznych, koncertów, pokazów filmu, festiwale, Taste of Polonia. Mają tam również swoje siedziby różne organizacje polonijne. Gutowski to znany działacz polonijny, w przeszłości był także radnym miasteczka Norridge, w którym mieszka wielu Polaków.

 

Wyróżnienia państwowe zostały wręczone w obecności przedstawicieli wielu organizacji polonijnych. Gościem z Polski była minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

 

Bardzo licznie była reprezentowana na obchodach Dnia Pułaskiego delegacja Gwardii Narodowej z Illinois, która przybyła pod kierownictwem pułkownika Christophera Lawsona. Obecni byli także kapitan Simon Włodarski i kapitan Andrew Adamczyk oraz grupa ich kolegów.

 

Program artystyczny wieczoru przygotowali: Kinga Modjeska, która recytowała poezję Wisławy Szymborskiej. Natomiast pianista Adam Kosmieja zagrał recital fortepianowy, w którym znalazły się utwory Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego George’a Gerwina.

 

Tekst i zdjęcia:

Andrzej Mikołajczyk

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks