REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Reportaże Minął tydzień 11/11

Minął tydzień 11/11

-

O czym mówi Ameryka

REKLAMA

Odrzucenie skargi przeciwko metodom bezpieczeństwa stosowanym w amerykańskich portach lotniczych tak bardzo zdenerwowało byłego gubernatora Minnesoty, Jesse Venturę, że zagroził wystąpieniem o meksykańskie obywatelstwo lub przystąpieniem do wyborów na prezydenta USA, które nazwał “Faszystowskimi Stanami Ameryki”.

 

W styczniu Ventura złożył skargę przeciwko federalnemu rządowi argumentując, że prześwietlenia i obmacywanie pasażerów sprowadzają się do naruszenia Konstytucji, która zabrania bezpodstawnych rewizji i konfiskat.

 

Sędzia okręgowy w St. Paul odrzucił skargę Ventury twierdząc, że powinien ją złożyć w okręgowym sądzie apelacyjnym.

 

2008 roku Ventura przeszedł operację wymiany biodra na platynowe. Od tego czasu ilekroć przechodzi przez detektory metalu rozbrzmiewa alarm, po czym straż bierze go na bok i poddaje osobistej rewizji.

 

Politycznie niezależny Ventura, gospodarz programu “Conspiracy Theory” w telewizji kablowej, powiedział, że zastanowi się nad przystąpieniem do prezydenckich wyborów po to, by zmienić regulacje w zakresie publicznego bezpieczeństwa i nieudolny system sądownictwa.

 

Były Navy SEAL, Jesse Ventura oświadczył, że stracił uczucia patriotyczne i “nigdy więcej nie wstanie, gdy zagrają hymn narodowy”. W zamian odwróci się plecami i wzniesie zaciśniętą pięść.

 

***

Orly Taitz, która dała się poznać jako autorka teorii o bezprawnym objęciu urzędu prezydenta przez Baraka Obamę rozpowszechniając fałszywą informację o jego urodzinach poza granicami USA, z ramienia GOP-u będzie ubiegać się o miejsce demokratycznej senator z Kalifornii, Diane Feinstein.

 

Taitz zdobyła popularność wśród przeciwników, a raczej wrogów, Obamy. Dała początek ruchowi “Birthers”, których uciszyło nieco, lecz nie całkiem, opublikowanie przez Biały Dom pełnej metryki urodzin Baracka Obamy w szpitalu na Haiti.

 

Taitz uważa się za ofiarę wiodących ośrodków medialnych, za jedyną osobę, która zwróciła uwagę na nieprawidłowości związane z osobą Obamy. Jest przekonana, że wcześniej czy później głoszona przez nią “prawda” wyjdzie na jaw, a jej wysiłki zostaną wynagrodzone.

 

***

21-letni Daniel Hernandez, stażysta w biurze kongr. Gabrielle Giffords, który po strzelaninie w Tucson w styczniu, rzucił się na pomoc ciężko postrzelonej demokratki, wygrał wybory do okręgowej rady edukacyjnej w Arizonie. Hernandez zdobył 61.8 % głosów. Wcześniej tego roku został prezesem studenckiego zarządu na University of Arizona, gdzie studiuje nauki polityczne.

 

Po usłyszeniu pierwszych strzałów na spotkaniu Giffords z wyborcami, Hernandez pobiegł w stronę kongresmanki. Podjęte przez niego próby wtrzymania upływu krwi prawdopodobnie uratowały jej życie.

 

Sześć innych osób zginęło od strzałów szaleńca, a kilkanaście odniosło rany.

 

***

Wyborcy z Mississippi wykazali więcej rozsądku od swoich ustawodawców odrzucając propozycję uznającą początek ludzkiego życia od momentu zapłodnienia. Przyznanie zygocie praw człowieka uczyniłoby morderczynię z każdej kobiety poddającej się zabiegowi usunięcia płodu.

 

Propozycja wzywała do wycofania wszystkich środków antykoncepcyjnych. Na dodatek lekarze zrezygnowaliby z przeprowadzania sztucznych zapłodnień ze strachu o kary w przypadku, gdyby płód nie przetrwał.

 

Zwolennicy propozycji usiłowali narzucić swoje wierzenia religijne na innych poprzez zmuszanie kobiet do utrzymania niechcianej ciąży, nawet jeśli była rezultatem gwałtu lub stosunku kazirodczego.

 

***

Senator stanowy Russell Pearce, kontrowersyjny autor praw imigracyjnych Arizony, został usunięty z urzędu w wyniku specjalnych wyborów, które wygrał inny republikanin, Jerry Lewis, przeciwnik ekstremalnego podejścia do nieudokumentowanych imigrantów, a zarazem zwolennik wprowadzenia zakazu przyjmowania przez ustawodawców prezentów od grup specjalnych interesów.

 

Lewis cieszył się poparciem republikańskich krytyków ustawy Pearce´a i koalicji zwolenników reformy imigracyjnej.

 

***

Grupa ustawodawców z obu partii, z demokratą z Zachodniej Wirginii, sen. Jayem Rockefellerem, i republikaninem z Arizony, Johnem McCain, wystąpiła przeciw przyznawaniu premii szefom Fannie Mae i Freddie Mac.

 

Federal Housing Finance Agency, sprawująca nadzór nad Fannie i Freddie, przyznała $12.79 miliona na premie dla dziesięciu dyrektorów, którzy sprostali umiarkowanym wymaganiom.

 

Fannie Mae zgłosiła za ostatni kwartał straty w wysokości $5.3 miliarda.

 

“Nie ma usprawiedliwienia na darowanie premii dopóki dyrekcje Fannie Mae i Fereddie Mac nie zaczną ostrożniej postępować z pieniędzmi”, denerwował się Rockefeller.

 

“Oczekiwanie bonusów przez egzekutywy Fannie i Freddie jest niewybaczalnym szaleństwem, gdy weźmiemy pod uwagę, że obie firmy otrzymały $170 miliardów z pieniędzy podatnika w ramach ratowania instytucji finansowych przed upadkiem. W chwili, gdy co czwarty właściciel nieruchomości (łącznie 10 milionów ludzi) musi spłacać wyższą pożyczkę hipoteczną niż wynosi obecna wartość domu, przyznawanie premii ludziom częściowo za to odpowiedzialnym jest niewybaczalne”, powiedział McCain.

 

Fannie i Freddie posiadają lub gwarantują około 50% wszystkich pożyczek hipotecznych.

 

***

Minimalny podatek od transakcji finansowych przyniósłby w ciągu 9 lat $350 miliardów, twierdzą analitycy z Joint Tax Committee.

 

Autorzy tej propozycji, sen. Tom Harkin z Iowa i kongr. Peter DeFazio z Oregonu, przedstawili plan narzucenia 0.03% podatku od transakcji giełdowych. Wieloletni inwestorzy nie odczuliby tej zmiany. Odczuliby ją jednak maklerzy. I o to właśnie chodzi. Autorzy propozycji mają nadzieję, że opłaty zredukują spekulacje giełdowe.

 

***

Republikański kongresman Joe Walsh zapomniał kto komu służy, krzycząc, a nawet grożąc usunięciem z restauracji UNO Bar & Grill w Gurnee, wyborców zadających zbyt wiele pytań.

 

Walsh zirytował się, gdy zaczęto mówić o bankach i ich olbrzymim wpływie na rząd. Kiedy jedna z uczestniczek spotkania argumentowała, że brak regulacji sprawił, że banki działały wbrew interesom własnych klientów, a kto inny zwrócił uwagę na obecność bankowych lobbystów w Kongresie i rządowych agencjach odpowiedzialnych za finansowe regulaminy, Walsh stracił cierpliwość i zaczął krzyczeć: “Przestańcie winić banki… to mnie strasznie wkurza. Nie chcę, by rząd wtrącał się do rynku. Wiem, że ludzie przechodzą z Goldman Sachs do Białego Domu. Wszystko to rozumiem. To nie rynek wykreował ten bałagan, lecz wasz rząd. To rząd od lat wymagał, by wszyscy mieli własne domy, banki się podporządkowały”.

 

Wypowiedź ta nie trafiła wyborcom do przekonania. Ostatecznie nikt nigdy nie słyszał, by którykolwiek z dużych banków udzielał pożyczek bez własnej korzyści, tylko z dobrego serca i celem zaspokojenia życzeń rządu.

 

***

Kolega ze studiów i długoletni przyjaciel zmarłego w ub. tygodniu autora jednego z segmentów programu CBS “60 Minutes”, Andy´ego Rooney, dostał ataku serca na uroczystości pożegnalnej w ekskluzywnym Century Club w Nowym Jorku.

 

Tuż po ataku syn Boba Ruthmana powiadomił obecnych o zgonie ojca, który w czasie studiów w latach trzydziestych w Colgate College dzielił wspólny pokój z Rooney´m.

 

Przybyli na miejsce paramedycy zdołali jednak uratować 92-letniego rówieśnika Rooney´ego.

 

***

Rada powiatu Riverside w Kalifornii zatwierdziła plan wystawiania rachunków za pobyt w więzieniu. Dzień za kratkami będzie kosztował $142.42. Nie każdy więzień będzie zmuszony do udzielenia opłat. Powiat przejrzy każdy przypadek, by stwierdzić, czy więźnia stać na opłacenie pobytu w zakładzie karnym.

 

Powiat ma nadzieję, że dzięki nowemu zarządzeniu zaoszczędzi od $3 do $5 milionów rocznie.

 

***

Czwartkowe wystąpienie republikańskiej kandydatki na prezydenta, kongr. Michele Bachmann, zostało przerwane przez działaczy Occupy Wall Street. Gdy doszło do demonstracji na sali konserwatywną kongresmankę bez słowa wyprowadzono ze sceny.

 

Demonstranci odczytali wcześniej przygotowane oświadczenie: “Mamy przesłanie dla pani Bachmann. Kładzie pani nacisk na dzielenie Amerykanów. Twierdzi, że ci, którzy nie zgadzają się z panią, są socjalistami i nie są patriotami. Promuje pani dyskryminację. Taka postawa nikomu w niczym nie pomaga”.

 

Elżbieta Glinka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks