REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReligiaZmarła siostra Nirmala, następczyni Matki Teresy z Kalkuty

Zmarła siostra Nirmala, następczyni Matki Teresy z Kalkuty

-

Siostra Nirmala fot.David de la Paz/EPA
Siostra Nirmala fot.David de la Paz/EPA

Siostra Nirmala Joshi, która na życzenie Matki Teresy z Kalkuty stanęła po jej śmierci na czele Zgromadzenia Misjonarek Miłości, zmarła we wtorek w wieku 80 lat – poinformowała rzeczniczka zakonu.

Nirmala została siostrą przełożoną Misjonarek Miłości w 1997 r. Działalność zakonu rozszerzyła na 134 kraje świata, tworząc ośrodki m.in. w Afganistanie, Izraelu czy Tajlandii. W 2009 r. z powodu problemów ze zdrowiem przekazała stery Niemce Mary Premie.

REKLAMA

„Oczekiwania wobec niej były ogromne, jednak zdała egzamin dzięki swojej prostocie, niewyczerpanej miłości i wierze” – powiedział rzecznik archidiecezji kalkuckiej Sunil Lucas.

Siostra Nirmala przyszła na świat jako najstarsze z jedenaściorga dzieci w indyjskim stanie Bihar. Jako 24-letnia kobieta przeszła z hinduizmu na katolicyzm. Z pierwszą misją jako Misjonarka Miłości udała się do Panamy, później była odpowiedzialna za prowadzenie domów zakonnych w Europie i USA. W 1997 r. Matka Teresa na krótką przed swoją śmiercią przedstawiła ją papieżowi Janowi Pawłowi II i wyznaczyła na swoją następczynię.

Pamięć siostry Nirmali uczcili we wtorek wiodący politycy indyjscy. Premier Narendra Modi napisał na Twitterze, że „poświęciła życie służbie Bogu, opiece nad chorymi i pokrzywdzonymi”, a przedstawiciel opozycji Rahul Gandhi podkreślił, że dzieło zapoczątkowane przez Matkę Teresę kontynuowała „ze spokojnym oddaniem i godnością”.

Pochodząca z Macedonii Matka Teresa, z pochodzenia Albanka, jako nowicjuszka trafiła do Indii, gdzie, wstrząśnięta obrazami skrajnej nędzy w Kalkucie, w 1950 r. założyła Zgromadzenie Misjonarek Miłości. Za swoją działalność została wyróżniona w 1979 r. Pokojową nagrodą Nobla. 19 października 2003 r. została beatyfikowana.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2095964138 views

REKLAMA

REKLAMA

2095964371 views

REKLAMA

2097760767 views

REKLAMA

2095964521 views

REKLAMA

2095964623 views

REKLAMA

2095964734 views