REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Religia Watykan. Rzecznik: wizyta papieża na Lesbos humanitarna i ekumeniczna

Watykan. Rzecznik: wizyta papieża na Lesbos humanitarna i ekumeniczna

-

fot.Angelo Carconi/EPA
fot.Angelo Carconi/EPA

Wizyta papieża Franciszka w sobotę na greckiej wyspie Lesbos będzie humanitarna i ekumeniczna – ogłosił w czwartek rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi przedstawiając program 13. zagranicznej podróży. Na Lesbos papieża powita premier Grecji Aleksis Cipras.

REKLAMA

Ta wizyta jest wynikiem zaniepokojenia papieża sytuacją migrantów – podkreślił rzecznik podczas spotkania z dziennikarzami w watykańskim biurze prasowym. Położył nacisk na to, że wizytę tę należy odczytywać w “kluczu ekumenicznym” i przypomniał, że Franciszkowi towarzyszyć będą prawosławni dostojnicy: patriarcha Konstantynopola Bartłomiej oraz arcybiskup Aten i całej Grecji Hieronim.

Ksiądz Lombardi dodał, że w czasie tej “ściśle humanitarnej” wizyty nie będzie żadnych aspektów politycznych, polegających na “zajęciu stanowiska”. Wyraził przekonanie, że nie należy też jej interpretować jako wyrazu krytyki pod adresem polityki Unii Europejskiej.

Papież odleci z Rzymu do głównego miasta wyspy, Mitilini, w sobotę rano. Przybędzie około godz. 10 tamtejszego czasu (godz. 9 w Polsce). Na lotnisku powita go premier Grecji Cipras, a następnie patriarcha Bartłomiej i arcybiskup Hieronim.

Kolejnym punktem programu jest prywatne spotkanie papieża z szefem greckiego rządu.

Po tej rozmowie Franciszek pojedzie z patriarchą Bartłomiejem i arcybiskupem Hieronimem do obozu uchodźców Moria, gdzie przebywa około 2500 osób oczekujących na azyl.

Papież z towarzyszącymi mu dostojnikami prawosławnymi przejdzie przez dziedziniec, gdzie dokonuje się rejestracji uchodźców i tam cała trójka przywita się z 250 podopiecznymi tego ośrodka. Tam również wygłoszą przemówienia, a na zakończenie podpiszą wspólną deklarację i zjedzą obiad z uchodźcami.

Wczesnym popołudniem Franciszek i przedstawiciele prawosławia pojadą do portu. Spotkają się tam z mieszkańcami wyspy i przedstawicielami wspólnoty katolickiej.

Po przemówieniu papieża oddadzą hołd ofiarom migracji i będą modlić się za tych, którzy utonęli podczas rejsu.

Po ceremonii w porcie przewidziano rozmowy Franciszka z Bartłomiejem i Hieronimem oraz drugie spotkanie z premierem Ciprasem. Po godz. 15 papież odleci do Rzymu.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks