0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReligiaWatykan. Piąta rocznica wyboru Franciszka - dzień pracy spokojniejszy niż zwykle

Watykan. Piąta rocznica wyboru Franciszka – dzień pracy spokojniejszy niż zwykle

-

W przypadającą we wtorek piątą rocznicę swego wyboru papież Franciszek miał mniej obowiązków i spotkań niż każdego dnia. Do Watykanu napływają życzenia dla papieża.

Watykańskie biuro prasowe podało, że Franciszek przyjął na audiencji przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kardynała Jean-Louisa Taurana oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch kardynała Gualtiero Bassettiego.

REKLAMA

W rocznicowym artykule “Siła imienia” opublikowanym na łamach watykańskiego dziennika “L’Osservatore Romano” podkreślono: “Pięć lat temu naprawdę niewiele osób potrafiło przewidzieć wybór na konklawe arcybiskupa Buenos Aires, a jeszcze mniej spodziewało się imienia, które wybrał następca Benedykta XVI po jego ustąpieniu z urzędu”.

W tekście mowa jest też o tym, że z imieniem wybranym przez nowego papieża związane były oczekiwania “radykalnej odnowy”.

Przypomniano, że żaden papież wcześniej nie wybrał imienia Franciszka.

“Na początku szóstego roku pontyfikatu jasno widać siłę tego imienia” – dodał autor artykułu, redaktor naczelny dziennika Giovanni Maria Vian.

Jorge Bergoglio wybrał imię nawiązujące do postaci świętego Franciszka z Asyżu – zaznaczył Vian – ze względu na bliskość i uwagę w odniesieniu do ubogich, zalecane nowemu papieżowi przez wielkiego przyjaciela, brazylijskiego kardynała Claudia Hummesa, który siedział obok niego na konklawe.

Na łamach watykańskiego dziennika wymieniono główne elementy i założenia pontyfikatu Franciszka, który jest “zasadniczo misyjny”. Papież – zauważa się – wskazuje na konieczność, by Kościół wychodził na rzeczywiste i metaforyczne peryferie, by głosić Ewangelię.

“L’Osservatore Romano” następująco opisuje przesłanie papieża: “radość mimo prześladowań i męczeństwo tak licznych chrześcijan, mimo rosnącego kontrastu między Północą i Południem świata, mimo wojny światowej +w kawałkach+, o której mówił wielokrotnie, mimo dewastacji planety ze szkodą głównie dla ubogich, opisanej w encyklice + Laudato si’+, encyklice przyjętej z zainteresowaniem i nadzieją również przez bardzo liczne osoby, które – jak się wydaje – nie utożsamiają się z Kościołem”.

“Daleko poza widzialne granice Kościoła dociera proste i pełne pasji słowo chrześcijanina, który niosąc wielki ciężar, prosi codziennie, byśmy się za niego modlili” – dodał Vian.

Życzenia papieżowi złożył między innymi główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni, który napisał: “Pięć lat pontyfikatu papieża Franciszka, przyjaźni i dobrych relacji”.

Podsumowując pięć minionych lat, sekretarz Rady Kardynałów pomagającej Franciszkowi w przygotowaniu reformy Kurii Rzymskiej biskup Marcello Semeraro podkreślił w wywiadzie dla watykańskich mediów, że duża część zmian już została zrealizowana. Wyjaśnił, że obecnie trwa etap przyglądania się, czy kolejne etapy reformy funkcjonują.

W piątą rocznicę wyboru Watykan opublikował zwiastun filmu o Franciszku, nakręconego przez Wima Wendersa. Film “Człowiek słowa” trafi do kin w USA 18 maja – zapowiedziano. Osią dokumentu znanego reżysera jest dialog z papieżem, który mówi o najważniejszych wyzwaniach, takich jak migracja, ekologia, nierówności społeczne, rola rodziny. W filmie Franciszek zwraca się do widza, co podkreśla – jak zaznaczono – jego siłę i wymowę.

“Intencją tego filmu było to, aby nie był on o papieżu, ale nakręcony z nim” – wyjaśnił Wenders.

Rocznicy wyboru towarzyszą też liczne komentarze do gestu emerytowanego papieża Benedykta XVI, uznanego za bezprecedensowy. W ujawnionym w poniedziałek liście do szefa watykańskich mediów księdza Dario Vigano Benedykt XVI nazwał “głupimi uprzedzeniami” pojawiające się opinie o tym, że Franciszek jest “tylko człowiekiem praktycznym, pozbawionym szczególnej formacji teologicznej i filozoficznej”.

Benedykt XVI wyraził przekonanie, że istnieje “wewnętrzna kontynuacja między dwoma pontyfikatami, mimo wszystkich różnic stylu i temperamentu”.

Słowa te uznano za głos w obronie Franciszka w związku z krytyką kierowaną pod jego adresem i próbami podważania jego autorytetu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

fot.ANGELO CARCONI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2118653787 views

REKLAMA

REKLAMA

2118653894 views

REKLAMA

REKLAMA

2120450251 views

REKLAMA

2118653971 views

REKLAMA

2118654034 views

REKLAMA

2118654093 views