REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Religia Watykan. Papież: nie zamykać Kościoła przed ludźmi

Watykan. Papież: nie zamykać Kościoła przed ludźmi

-

fot.Alessandro Di Meo/EPA
fot.Alessandro Di Meo/EPA

Nie można zamykać Kościoła przed ludźmi – powiedział papież Franciszek na mszy w obchodzoną w środę uroczystość Świętych Piotra i Pawła. Uczestniczyło w niej 25 nowych metropolitów, mianowanych w ciągu minionego roku. Był wśród nich abp przemyski Adam Szal.

REKLAMA

Homilię w czasie mszy w bazylice watykańskiej, gdzie z okazji uroczystości ubrano figurę Świętego Piotra w ozdobne szaty, papież poświęcił dwumianowi: zamknięcie i otwarcie.

Franciszek powiedział, że przed Kościołem stoi zawsze pokusa „zamknięcia się w sobie”, na przykład z lęku w obliczu zagrożeń. Modlitwa, jak dodał, umożliwia jego otwarcie, wyjście „od strachu do odwagi, od smutku do radości”, „od podziału do jedności”.

„To wspaniała droga wyjścia z naszego zamknięcia; osobistego i wspólnotowego” – podkreślił papież.

W mszy tradycyjnie uczestniczyła delegacja prawosławnego patriarchatu Konstantynopola.

Franciszek na początku swego pontyfikatu zmienił zasady wręczania w uroczystość Świętych Piotra i Pawła paliuszy, symbolizujących więź metropolitów ze Stolicą Apostolską. Zrezygnował z obrzędu ich uroczystego nakładania arcybiskupom przybyłym z całego świata. Paliusze poświęcone przez papieża zostaną im nałożone później w ich archidiecezjach. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks