REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Religia Uganda: 150 tysięcy młodych ludzi na spotkaniu z papieżem

Uganda: 150 tysięcy młodych ludzi na spotkaniu z papieżem

-

Papież Franciszek fot.Maurizio Brambatti/PAP/EPA
Papież Franciszek fot.Maurizio Brambatti/PAP/EPA

Papież Franciszek, składający wizytę w Ugandzie, spotkał się w sobotę w stolicy kraju, Kampali, ze 150 tysiącami młodych ludzi. Mówił im, że negatywne doświadczenia można przemienić w pozytywne, a wojnę i nienawiść – w pokój i miłość.

REKLAMA

Franciszek wysłuchał relacji 24-letniej Ugandyjki, Winnie, która od urodzenia jest nosicielką wirusa HIV i działa na rzecz chorych na AIDS i ich praw. Kobieta mówiła, że zainspirowały ją słowa znanego ugandyjskiego muzyka Philly’ego Bongole Lutaayi, który nawoływał: “Stańmy razem i walczmy z AIDS”.

Podkreślała, że ta walka nie jest przegrana. “Młodzi ludzie żyjący z HIV potrzebują troski, miłości i wsparcia, a nie współczucia, litości i odrzucenia” – dodała. Jak zauważyła, “HIV jest realne, ale można mu zapobiec i się z nim uporać”.

Przed papieżem przemawiał też młody mężczyzna, który opowiadał o swych tragicznych przeżyciach z 2003 roku, gdy jako uczeń został porwany przez armię rebeliantów i był torturowany. Uciekł po trzech miesiącach niewoli i ogromnych cierpień.

“Ile bólu w sercu czuję, wysłuchawszy świadectw Emmanuela i Winnie” – wyznał Franciszek, ale nie odniósł się bezpośrednio do AIDS.

Wyraził przekonanie, że negatywne doświadczenia można przemienić w pozytywne. To nie jest magia, ale działanie Jezusa – podkreślał. Pytał młodych Ugandyjczyków, czy są gotowi przemienić negatywne doświadczenia wojny i nienawiści w pokój i miłość.

Kolejnym punktem w programie pobytu papieża w Kampali była wizyta w kościelnym ośrodku dobroczynnym w dzielnicy Nalukolongo. W przemówieniu zaapelował do wiernych w Ugandzie i w całej Afryce: „Nie zapominajcie o biednych”.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi poinformował, że w piątek w siedzibie nuncjatury w Kampali papież spotkał się z prezydentem pogrążonego w wojnie domowej Sudanu Południowego, Salvą Kiirem.(PAP)

Papież Franciszek fot.Maurizio Brambatti/PAP/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks