REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReligiaSłowacja. 40 tysięcy osób na liturgii bizantyjskiej pod przewodnictwem papieża

Słowacja. 40 tysięcy osób na liturgii bizantyjskiej pod przewodnictwem papieża

-

W Preszowie na wschodzie Słowacji, gdzie mieszka wielu grekokatolików, papież Franciszek przewodniczył we wtorek Boskiej Liturgii Świętego Jana Chryzostoma w obrządku bizantyjskim. Uczestniczyło w niej około 40 tysięcy osób, wśród nich Polacy. Obecny był kardynał Stanisław Dziwisz.

Podczas liturgii odprawionej w sugestywnej oprawie śpiewów chóralnych papież przestrzegł w homilii przed dążeniem do “zwycięskiego” chrześcijaństwa i sprowadzaniem krzyża do “symbolu politycznego”.
Na terenie przed halą sportową przy ulicy Jana Pawła II zgromadziły się tłumy wiernych przybyłych z wielu słowackich miejscowości. Entuzjastycznie powitali oni Franciszka, który objechał sektory w papamobile. Wierni skandowali: “W sercu czekaliśmy, w Preszowie się doczekaliśmy”.
“Krzyż był narzędziem śmierci, a jednak z niego wyszło życie. Był tym, na co nikt nie chciał patrzeć, a jednak objawił nam piękno Bożej miłości” – powiedział papież w homilii.
Nawiązał do słów z Ewangelii według świętego Jana “Zaświadczył to ten, który widział”.
“Co jednak Jan zobaczył pod krzyżem? Z pewnością to, co widzieli inni: Jezus, niewinny i dobry, umiera brutalną śmiercią pomiędzy dwoma złoczyńcami. Jedna z wielu niesprawiedliwości, jedna z wielu krwawych ofiar, które nie zmieniają historii, kolejny dowód na to, że bieg wydarzeń na świecie się nie zmienia: dobrzy są eliminowani, a źli zwyciężają i powodzi się im” – mówił papież.
Jak zauważył, “w oczach świata krzyż jest porażką”.
Franciszek przestrzegł jednak przed takim “powierzchownym spojrzeniem” oraz przed pokusą marzeń o “Bogu mocnym i triumfującym”.
“Jakże często dążymy do chrześcijaństwa zwycięskiego, do chrześcijaństwa triumfalistycznego, które miałoby doniosłość i znaczenie, któremu przypadałyby w udziale chwała i zaszczyty” – powiedział.
Papież wskazywał, że chrześcijaństwo bez krzyża staje się bezowocne.
Jezus “wybrał najtrudniejszą drogę – krzyż; aby nie musiało być na ziemi osoby tak zrozpaczonej, żeby nie mogła go spotkać, nawet w udręce, ciemności, opuszczeniu, skandalu własnej nędzy i własnych błędów. Właśnie tam, gdzie się myśli, że nie może być Boga, dotarł Bóg” – wyjaśnił Franciszek.
Jak zauważył, krzyże są wszędzie – noszone na szyi przez wiele osób, w domach, w samochodach. “Ale na nic się to zda, jeśli nie zatrzymamy się, by spojrzeć na Krucyfiks i nie otworzymy na niego naszych serc” – dodał.
Apelował, by nie sprowadzać krzyża do “symbolu politycznego, do znaku prestiżu religijnego i społecznego”.
Franciszek przypomniał o męczennikach słowackich, którzy “dawali świadectwo miłości Chrystusa w bardzo trudnych czasach, kiedy wszystko im podpowiadało, żeby milczeć, żeby się ukryć, żeby nie wyznawać wiary”.
Wskazywał wierzącym, że ten, kto ma krzyż w sercu, a nie tylko na szyi, “nie postrzega nikogo jako nieprzyjaciela, ale wszystkich jako braci i siostry, za których Jezus oddał swoje życie”.
“Świadek krzyża nie rozpamiętuje przeszłych krzywd ani nie narzeka na teraźniejszość” – oświadczył papież.
Niektórzy uczestnicy liturgii czekali na papieża od godziny 3-4 rano. Wśród wiernych byli Polacy i rodziny przybyłe z terenów przy polskiej granicy.
Z Preszowa Sylwia Wysocka (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

2119029197 views

REKLAMA

2119029294 views

REKLAMA

REKLAMA

2120825649 views

REKLAMA

2119029366 views

REKLAMA

2119029426 views

REKLAMA

2119029477 views